Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Survival w Bunkrze Strzegomskim: zbrodnia i sztuka

Redakcja
Tym razem Przegląd Sztuki Survival odkrywa dla nas wnętrza starego schronu przy pl. Strzegomskim. Warto wybrać się tam z aparatem.

Labirynt wąskich korytarzy. W bunkrze dźwięki pobliskiej ulicy mieszają się z miarowym pulsem bijącego serca i głosem nagiej Doroty Nieznalskiej. Artystka jak mantrę wymawia daty swoich rozpraw sądowych, podczas których była oskarżana o obrazę uczuć religijnych za słynny już krzyż z penisem. 25 czerwca rozpoczął się Przegląd Sztuki Survival.
- Schron Strzegomski mocno wiąże się z nazwą Survival, ponieważ służył przed laty przetrwaniu, ochronie życia - mówi Michał Bieniek, dyrektor artystyczny przeglądu. - Bunkier powstał w 1942 roku i wkrótce przejdzie gruntowny remont. Powstanie tu Muzeum Sztuki Współczesnej - dodaje.

Bunkier był dla niego jedną z najtrudniejszych przestrzeni wystawienniczych, z jakimi do tej pory się zmierzył.

- To prawdziwy labirynt, pełen korytarzy i zaułków. Prezentujemy tu zarówno prace tradycyjne, jak i multimedialne - wyjaśnia. - W tym roku po raz pierwszy nadaliśmy Survivalowi hasło przewodnie: "Architektura jako miejsce zbrodni".

Wiąże się to zarówno z samym schronem i czasami II wojny światowej, jak i z przesłaniem filozoficznym niektórych prac. Można je oglądać na dwóch kondygnacjach bunkra. Z kilkuset zgłoszonych projektów, organizatorzy wybrali 40.

- Nie na wszystko starczyło nam pieniędzy - mówi Anna Kołodziejczyk, koordynatorka festiwalu. - Z tego powodu niektóre pomysły pokazujemy tylko w formie dokumentacji, na przykład pewien artysta z Hawajów zaproponował schron pęknięty na pół. W ten sposób nawiązał do tematu rewitalizacji zaniedbanych miejsc - jak traktować te wszystkie blizny i szramy na budynkach. Nie mogliśmy tego projektu zrealizować, bo musielibyśmy naruszyć tak pięknie wyremontowaną elewację bunkra - dodaje.


Festiwal Survival
odbywa się we Wrocławiu od 2003 roku. Gościł już m.in. w barakach radzieckich przy ul. Koszarowej, w Browarze Mieszczańskim, na Dworcu Głównym i w Pawilonie Czterech Kopuł.

Bunkier Strzegomski powstał w 1942 roku jako jeden z kilku schronów przeciwlotniczych we Wrocławiu. Zaprojektował go kontrowersyjny architekt Richard Konwiarz, współautor projektu przebudowy Wrocławia w latach 1919-1920.


Czytaj też:

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto