Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studiuj za granicą, czyli Erasmus i inni

Ania Kolmas
Ania Kolmas
Uczelnie z całej Europy stoją przed Wami otworem. Znalezienie instytucji, która pomoże sfinansować taki wyjazd, może się okazać łatwiejsze niż przypuszczaliście.

Co roku na stypendia zagraniczne wyjeżdża coraz więcej studentów. Część z nich planuje wyjazd z dużym wyprzedzeniem. Są też i tacy, którzy decyzję podejmują spontanicznie. Możliwości mają dużo. Wszystkie wrocławskie uczelnie wyższe przygotowały dla studentów bogatą ofertę wyjazdową.

Największą popularnością cieszą się wyjazdy w ramach programu**LLP Erasmus, **organizowane od 1999 roku. W ramach tego programu można studiować albo odbywać praktyki zawodowe. Studenci mogą wybrać jeden europejski kraj, do którego chcieliby pojechać. Opcji jest wiele. Każdemu stypendyście przyznawane są specjalne granty. Ich kwoty wahają się od 550 do 350 euro miesięcznie. Wysokość stypendium uzależniona jest od tego, dokąd wyjeżdża student. Nie pokrywa ono całkowitych kosztów utrzymania, ale na pewno ułatwia życie za granicą.

Zagraniczne stypendium to też dobra zabawa


- W ramach stypendium LPP Erasmus spędziłam pół roku na uniwersytecie w Lubljanie - wyjaśnia wrocławska studentka, Monika Niezgoda - Taki wyjazd to naprawdę świetna sprawa. Nauka języka, poznanie nowej kultury, spotykanie się ze studentami z innych krajów. Jak dla mnie jedynym minusem było zaliczanie różnic programowych po powrocie do Polski - dodaje.

Erasmus: rekrutacja

- Jadę do Berlina. Przyznano mi 2250 euro na cały wyjazd, więc na pewno będę musiała prosić o pomoc rodziców albo coś dorobić - mówi studentka Beata Kręciwilk. - Mam nadzieję, że bez problemu znajdę jakąś dorywczą pracę - dodaje.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w programie, muszą przebrnąć przez rekrutację, prowadzoną w wyznaczonym terminie przez macierzystą uczelnię. Uniwersytet Wrocławski organizuje ją w styczniu i w lutym, Politechnika Wrocławska i Uniwersytety Ekonomiczny oraz Przyrodniczy - w marcu i kwietniu. Zwykle sprawdzana jest średnia ocen i znajomość języka obcego, w którym prowadzone będą zajęcia na zagranicznej uczelni.

Wrocławskie uczelnie wyższe przygotowały dla studentów bogatą ofertę wyjazdową


Dla studentów którzy, zostaną zakwalifikowani do wyjazdu, często organizowane są dodatkowe kursy językowe. Część z nich można odbyć jeszcze w Polsce. Inne organizowane są na uczelniach zagranicznych przed rozpoczęciem semestru.

Więcej szczegółów dotyczących LLP Erasmus poszczególne uczelnie przedstawią na specjalnych spotkaniach informacyjnych i na swoich stronach internetowych.

T.I.M.E na Politechnice Wrocławskiej

Opisany wyżej programy nie jest jedyną szansą na otrzymanie zagranicznego stypendium. Można ubiegać się o taką pomoc w wielu organizacjach i fundacjach, np. w: DAAD, GFPS, Fundacji Fullbrighta, Fundacji Roberta Boscha, Konrada Adenauera czy Fundacja Copernicus e.V. Często stypendia przyznają też bezpośrednio zagraniczne uczelnie.

Alternatywną ofertę studiowania za granicą przygotowała Politechnika Wrocławska. Jest ona członkiem Stowarzyszenia T.I.M.E, w którego skład wchodzi 49 uczelni technicznych z 19 krajów. Wspólnie prowadzą one program kształcenia, zakończonego podwójnym dyplomem (uczelni rodzimej i zagranicznej). Wzięcie w nim udziału powoduje przedłużenie studiów o rok. Pozwala to jednak na spędzenie dwóch lat na uczelni zagranicznej. Warunkiem uczestnictwa w tym projekcie są bardzo dobre wyniki w nauce i znajomość języka wykładowego uczelni partnerskiej.

Aktualne oferty stypendialne:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto