reklama

Studia we Wrocławiu. Przeczytaj przewodnik!

Weronika SkupinZaktualizowano 
Do leśnickiego Zamku możecie się wybrać m.in. na festiwal piwa
Do leśnickiego Zamku możecie się wybrać m.in. na festiwal piwa Mikołaj Nowacki
Studia we Wrocławiu. Przeczytaj przewodnik! Już od października rusza we Wrocławiu nowy rok akademicki. Studia rozpocznie około 100 tysięcy żaków. To właśnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik i alfabet studenta, w którym tłumaczymy jak odnaleźć się w mieście.

P

P P.I.W.O. Light Show - Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, czyli pokaz świateł w oknach budynków. Animacje tworzą studenci Koła Naukowego przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotoni-cznej na Politechnice Wrocławskiej. Swoje pokazy wyświetlali we Wrocławiu m.in. na Witti-gowie, w Rynku i na Sky Tower, a także w Pradze i w Warszawie na Pałacu Kultury i Nauki.

Panorama Racławicka - duża rotunda w pobliżu Galerii Dominikańskiej, w której znajduje się "obrazek" mierzący 15 na 114 metrów, przedstawiający bitwę pod Racławicami, namalowany m.in. przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Tak naprawdę składa się z 14 kawałków. W latach 1894-1944 Panorama była wystawiana we Lwowie. Bilet normalny kosztuje 25, a ulgowy 18 zł.

Studia we Wrocławiu. Przewodnik studenta (A-D)

Studia we Wrocławiu. Przewodnik studenta (E-J)
Studia we Wrocławiu. Przewodnik studenta (K-O)

Piwnica Świdnicka - jedna z najstarszych restauracji w Europie, według niektórych, w tym samych właścicieli - najstarsza, otwarta w 1273 roku. Piwa kosztują tu kilkanaście złotych, ale takiego trunku, jak tam, nie wypijemy nigdzie indziej. Możemy też smacznie zjeść.

Pochód juwenaliowy - parada ulicami Wrocławia podczas Juwenaliów, która kończy się w Rynku, gdzie prezydent Dutkiewicz przekazuje studentom klucze do miasta. Idący w pochodzie żacy najczęściej są przebrani w zabawne stroje.

Polinka - kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej, którą od października będziemy mogli do końca roku jeździć za darmo. Po nowym roku z takiego przywileju skorzystają tylko studenci i pracownicy PWr. Łączy serowiec, czyli jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków uczelni, numer C-13, przy Wybrzeżu Wyspiańskiego z Geo-centrum, czyli nowym budynkiem badawczym po drugiej stronie Odry przy ul. Na Grobli.

Politechnika Wrocławska - jedna z największych i najbardziej utytuowanych uczelni w Polsce, kształcąca specjalistów w dziedzinach, o których nie miałeś pojęcia, że istnieją. Inaczej polibuda albo PWr.
Projekt puszka - inicjatywa juwenaliowa studentów PWr, którzy ze zużytych puszek po piwie robią różne cuda techniki: między innymi tramwaje, czołgi i samoloty. Tacy nasi MacGy-verzy - złote rączki.

R

Rafał Dutkiewicz - najczęstszy bohater memów o Wrocławiu, który powiedział na antenie jednej z wrocławskich stacji radiowych, że jeśli ktoś uważa, że jest lepiej w Łodzi, to niech się przeprowadzi do Łodzi. Niepodzielnie nam panujący, przez jednych uważany za doskonałego włodarza (głównie przez tych z innych miast Polski), przez "Newsweek" określony jako Superprezydent Supermiasta - zajął w tym roku pierwsze miejsce w rankingu najlepszych prezydentów polskich miast. Co o nim myślą wrocławianie? Cóż, różne rzeczy. Często wkurzają się na przykład na zamknięcie Wyspy Słodowej na noc, odwołanie nocnego półmaratonu czy brak imprez na Stadionie Miejskim.

Rajd o Puchar Rektora - rajd zmotoryzowanych studentów PWr, załóg z innych uczelni i ludzi zupełnie niezwiązanych z życiem akademickim, który odbywa się podczas Juwenaliów na Niskich Łąkach. Zwycięzcy dostają Puchar Rektora.

Roman Kołacz - rektor Uniwersytetu Przyrodniczego (dawnej Akademii Rolniczej i na tejże habilitowany), z wykształcenia zootechnik. Zwolennik utworzenia jednej wielkiej uczelni i połączenia jego alma mater z Uniwersytetem Wrocławskim, Ekonomicznym i Medycznym. Wprowadza sporo nowych kierunków studiów, np. odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami.

Rower miejski - stanowiska rowerów firmy Next Bike stoją w całym mieście. Jak go wypożyczyć? Trzeba się zarejestrować na stronie www.nextbike.pl. Przelewamy na konto firmy minimum złotówkę. Opłata pozwoli na potwierdzenie autentyczności naszych danych i konta bankowego. Możemy już iść do stacji. Wprowadzamy numer telefonu komórkowego oraz ustawiony przez nas kod PIN. Podajemy numer roweru z danej stacji, który chcemy pożyczyć. Pięciocyfrowy numer zaczynający się od cyfr 60 (kod Wrocławia) będzie widoczny dzięki naklejce na tyle roweru. Brzmi skomplikowanie, ale można się przyzwyczaić. Teraz możesz już śmigać. I nie zapomnij oddać!

Rynek - najpopularniejsze miejsce spotkań we Wrocławiu. Można się umówić pod pręgierzem, pomnikiem Fredry czy fontanną Zdrój, postawioną za czasów byłego prezydenta Bogdana Zdrojewskiego. To tu bity jest co roku Gitarowy Rekord Guinnessa, tu najczęściej gra WOŚP i odbywają się koncerty sylwestrowe emitowane na całą Polskę. Tu także jest najstarsza piwiarnia w Polsce - Piwnica Świdnicka.

S

Sky Tower - najwyższy budynek w Polsce (licząc do dachu), z najwyżej położonym apartamentem w Polsce, z najwyższym tarasem widokowym w Polsce. Góruje nad Wrocławiem i jest widoczny już z daleka, bo ma 205 metrów (z anteną 212 m) wysokości. Był na nim wyświetlany pokaz P.I.W.O. W środku jest galeria handlowa, która przez większość czasu świeci pustkami, kręgielnia, bilard i siłownia.

Stadion Miejski - mieszczący 40 tysięcy widzów stadion piłkarski na wrocławskich Pilczycach, gdzie gra drużyna Śląska Wrocław. Poza tym nie odbywają się tam żadne cykliczne imprezy, poza zlotem świadków Jehowy. Ostatniej gwiazdy, która tam grała, nie pamiętają najstarsi wrocławianie. Ale oj tam, stadion, ciekawsza jest dziura przy nim. Miała tam powstać Galeria Śląska, a zamieszkały kumaki.

Szermierz - nagi pan ze szpadą stojący na fontannie przed gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wokół czaszy fontanny znajdują się cztery rzeźbione maski, z których wypływa woda. Studenci są zdania, że maski przedstawiają twarze profesorów UWr, a lejąca się z nich woda symbolizuje potok słów i nudne ględzenie podczas wykładów.

Ś

Śląsk Wrocław - to mistrz Polski 2012, czołowa drużyna ekstraklasy i jedna ze sportowych wizytówek miasta. Nie musisz się uczyć na pamięć całego składu drużyny, ale warto wiedzieć, że najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem WKS--u jest Sebastian Mila, grający z numerem 11, a trenerem Czech Stanislav Levý.

T

Tadeusz Więckowski - rektor Politechniki Wrocławskiej. Jest zdania, że Polska potrzebuje inżynierów. To profesor nauk technicznych, który dyplom zrobił na rodzimej Politechnice Wrocławskiej, którą skończył w 1976 (Wydział Elektroniki). Specjalizuje się w tematyce, o której zwykły człowiek nie ma bladego pojęcia, np. kompatybilności elektromagnetycznej. Uwielbia nauczać i jest aktywnym wykładowcą, to jego pasja.

Tawerna** - klub Tawerna w Intakus Park koło zoo reklamuje się, że robi najlepsze imprezy z muzyką na żywo. Dla studentów, szczególnie Politechniki Wrocławskiej, ważne jest, że można się tu napić piwa. Miejsce kultowe, czynne codziennie od 13. Kibice obejrzą tam mecze na żywo. Tawerna przeniosła się w obecne miejsce z Wybrzeża Wyspiańskiego. Wbrew pozorom nie przypomina klasycznej mordowni.

The World Games 2017 - kolejna po Euro 2012 duża sportowa międzynarodowa impreza we Wrocławiu. Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski określił ją nawet jako największą na świecie po igrzyskach olimpijskich. Cóż, za bardzo się rozpędził. Dzięki World Games Wrocław w 2017 roku zgromadzi krykiecistów, żużlowców, sumoków, spadochroniarzy, rzucających frisbee i biegających na orientację. Żużel to nasz wrocławski pomysł na World Games. Można powiedzieć, że Wrocław żużlem stoi. No, kiedyś można było... Dziś Sparta cieniuje.

Tramwaj Plus - czeski cud techniki na wrocławskich szynach. Tramwaj Plus jeździ na liniach 31, 32 i 33, a dwie z jego tras pokrywają się niemal w stu procentach (trzecia w około 50). Jeździ ulicą Legnicką ze stadionu, a potem na Gaj lub na Stadion Olimpijski. Tramwaj Plus we Wrocławiu to jak święta krowa w Indiach - jest wielki, wszystko mu wolno, wpada na skrzyżowanie bez zatrzymania, nie wypada go krytykować, kosztuje krocie i wydaje przeraźliwe dźwięki. Poza tym psuje torowiska. Jest uprzywilejowany przez ITS (czytaj więcej - ITS). Jeździłby szybciej, ale inne tramwaje go spowalniają.

Tramwaje zabytkowe - Jaś i Małgosia, Juliusz, Strachotek i Baba Jaga. Jeżdżą sezonowo dwiema trasami: czerwoną z pl. Teatralnego przez pl. Dominikański i most Zwierzyniecki do Hali Ludowej, a także żółtą: z Hali Ludowej przez ul. Sienkiewicza, pl. Bema, most Piaskowy, ul. Piotra Skargi, kończąc na pl. Teatralnym. Bilet 4 zł, ulgowy 2 zł.

U

Uniwersytet Ekonomiczny - kampus uczelni znajduje się przy ul. Komandorskiej. Przyszli ekonomiści stołują się najczęściej w pobliskim barze mlecznym Słonecznym, zwanym Słoneczkiem. Na głównym budynku uczelni znajdują się podobizny studentów i wykładowców.

Uniwersytet Medyczny - do niedawna Akademia Medyczna. Jeśli przez cały pobyt we Wrocławiu nie spotkałeś studenta UM, nie zdziw się - pewnie wszyscy poszli do ryjca i się uczą.

Uniwersytet Przyrodniczy - to tam studenci poznają techniki hodowli owiec, układu pokarmowego krów i uczą się na pamięć rysować aminokwasy. Odpoczywają na Dniach Przyrodników w Pawłowicach, gdzie sprzedają wyhodowane przez siebie roślinki i uczą, jak się warzy piwo.

Uniwersytet Wrocławski - każdego roku uczelnia ta wypuszcza na rynek tysiące studentów z wykształceniem i krzyżykiem na drogę - po politologii, socjologii czy kulturoznawstwie trudno o pracę. Na prawo, psychologię czy dziennikarstwo bardzo trudno się dostać, a na kierunki ścisłe, takie jak fizyka, zawsze prowadzony jest dodatkowy nabór, bo żacy częściej wybierają Politechnikę. Uczelnia może się pochwalić bogatą bazą dydaktyczną i szeroką ofertą sportową oraz budowaną 10 lat ogromną biblioteką ze stoma kilometrami półek, które dopiero za jakiś czas przestaną świecić pustkami.

Urbancard - karta, na której zakodujesz bilety MPK, czyli na autobusy i tramwaje we Wrocławiu. Można doładować sobie bilet miesięczny, roczny czy też semestralny. Dzięki Urbancard możemy też podróżować pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich między wszystkimi stacjami mającymi w nazwie Wrocław (np. Wrocław Nadodrze). Z ważną Urbancard mamy też za darmo jeździć Polinką (patrz - Polinka) po nowym roku.

W

Wampiriada - we Wrocławiu popularne są wszelkie zbiórki krwi. Jedną z nich jest Wampiriada organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów takich uczelni, jak Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Wrocławski. Drugą imprezą o podobnej skali jest Pijafka.

Wittigowo - inaczej Teki, akademiki Politechniki Wrocławskiej przy ul. Wittiga we Wrocławiu (stąd nazwa). W jego skład wchodzą T-15, T-16, T-17 i T-19 oraz Hotel Asystenta T-18. Na Wittigowie dzieje się dużo, od nocy grilli poczynając, na projekcie P.I.W.O. kończąc. Podczas Juwenaliów Wittigowo staje się miejscem gigantycznej imprezy wrocławskich studentów, nie tylko tych z PWr.

Wyspa Słodowa - miejsce w centrum Wrocławia, naprzeciw gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, ukochane przez studentów. Niestety, od czerwca tego roku zamykane na noc. Na Wyspie można napić się piwa (przyniesionego ze sobą - nielegalnie, kupionego w pływającym ogródku piwnym - legalnie) czy posiedzieć na trawie. Prezydent Dutkiewicz tłumaczył, że w nocy wyspa odpoczywa i nie można jej w tym przeszkadzać - dlatego każdej nocy spotkamy tam och-roniarzy. W letnie weekendy odbywają się tam miejskie imprezy: warsztaty tańca zumba, turnieje gier planszowych czy siatkówki.

Z

Zamek w Leśnicy - tam odbywają się konwenty fantasy, targi komiksów i gier planszowych czy też RPG, a podczas tych wydarzeń chodzą tam ludzie w dziwnych strojach, przypominający bohaterów gier i filmów. Tu też odbywa się Festiwal Dobrego Piwa.

Zoo - największe i najstarsze zoo w Polsce, jedno z najciekawszych miejsc we Wrocławiu, gdzie spotkamy wiele gatunków zwierząt, których nie ma nigdzie indziej w Polsce, a nawet w Europie. Jesienią mają do nas przyjechać okapi, przypominające zebrę skrzyżowaną z żyrafą. Są też półmetrowe wiewiórki je-larangi, jelonki mundżaki i inne zwierzaki, których nazwy są co najmniej zagadkowe: kotiki, alpaki czy syczki filipińskie. Najbardziej znane zwierzęta to dwie słonice: Birma i Toto. W zoo budowane jest jedyne na świecie Afrykarium, w którym zobaczymy zwierzęta z czarnego lądu, a m.in. faunę oceanów w wielkim oceanarium, w którym będziemy podróżować przezroczystymi tunelami pośród rekinów. Otwarcie w 2015 roku.

Żaktando - kto powiedział, że studenci Politechniki Wrocławskiej nie potrafią sklecić paru zdań po polsku? Niejeden humanista miałby problem, czy "króciec" pisze się przez "o" z kreską, czy "u" otwarte. A żacy PWr. co rok podczas Juwenaliów mierzą się z arcyspektakularnymi fenomenami. Oto jeden z fragmentów tegorocznego Żaktanda "W przeszłości jednak badacze odrzucali gros teorii jako niedorzeczne, z tej przyczyny może nie jest to pozbawione podstaw, tak jak długo podważana geometria rieman-nowska, która zainspirowała Dalego do namalowania swojego tesseraktu".

FLESZ: Elektryczne samoloty. Hybrydy na polskim niebie.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3