MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Psiego Pola! Macie nowy zabytek przy ul. Bierutowskiej. Sprawdźcie zdjęcia!

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Budynek został postawiony jako część grodowych zespołów rozrywkowo-rekreacyjnych.
Budynek został postawiony jako część grodowych zespołów rozrywkowo-rekreacyjnych. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
W sercu Wrocławia, na Psim Polu, znajduje się obiekt, który niedawno zyskał status zabytku. Mowa o hali przy ul. Bierutowskiej 36-38, która zachwyca swoimi XIX-wiecznymi wnętrzami. Dolnośląski Konserwator Zabytków zdecydował o wpisaniu tej zapomnianej hali do oficjalnego rejestru zabytków, co jest potwierdzeniem jej wyjątkowego charakteru i znaczenia dla historii regionu. Obiekt ten, przed wojną pełniący funkcję rozrywkowo-rekreacyjną, dziś jest miejscem, gdzie trenują sportowcy, w tym miłośnicy japońskich sztuk walki.

Historia hali na Psim Polu

Hala przy ul. Bierutowskiej we Wrocławiu ma bogatą historię, sięgającą końca XIX wieku. Była częścią tzw. Etablissements Deutscher Kaiserr, czyli ogrodowych zespołów rozrywkowo-rekreacyjnych. Kompleks ten oferował mieszkańcom Wrocławia i okolic szeroki wachlarz atrakcji, takich jak sale koncertowe, teatralne, taneczne, kawiarnie, piwiarnie, restauracje oraz drewniane altany i pergole. Było to miejsce, gdzie odbywały się festyny, sztuki i zabawy, przyciągające tłumy mieszkańców.

Po 1945 roku większość wrocławskich zespołów rozrywkowych została zlikwidowana, jednak hala przy ul. Bierutowskiej przetrwała te zmiany, zachowując do dziś swoją pierwotną funkcję oraz wyjątkową architekturę. Znajduje się tam obecnie Wrocławski Klub Aikido, co świadczy o nieprzerwanym funkcjonowaniu budynku w jednym miejscu od co najmniej 1898 roku.

Architektura i znaczenie zabytku

Hala na Psim Polu zachowała wiele oryginalnych elementów architektonicznych, co czyni ją wyjątkowym świadkiem historii. Zwraca uwagę przede wszystkim pierwotny układ sali taneczno-restauracyjnej, weranda o drewnianej konstrukcji ścian oraz więźba z bogatym snycerskim detalem elewacji. Te elementy świadczą o dawnej świetności i funkcji rozrywkowej, jaką pełnił obiekt.

"Jak dodają pracownicy DWKZ, obiekt stanowi również rzadki przykład funkcjonowania budynku użyteczności publicznej w jednym miejscu nieprzerwanie od co najmniej 1898 r. do chwili obecnej, ilustrując znaczące etapy rozwoju historii Wrocławia."

Decyzja Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków o wpisaniu hali do rejestru zabytków podkreśla jej wyjątkowy charakter i znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Wrocławia. Obiekt ten, będąc świadkiem przemian społecznych i kulturowych, jest cennym zasobem, który zasługuje na ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Wnętrza pełne historii

Wnętrza hali na Psim Polu robią ogromne wrażenie. Zachowane w niemal niezmienionej formie od czasu swojego powstania, pozwalają odwiedzającym poczuć atmosferę minionych epok. Grafika pochodząca z 1915 roku ukazuje bogactwo detali i wyjątkową estetykę tego miejsca, co jest dowodem na to, jak ważnym elementem życia społecznego Wrocławia była ta hala.

Obecnie, pomimo zmiany funkcji, hala nadal jest miejscem, gdzie historia łączy się z teraźniejszością. Treningi japońskich sztuk walki, odbywające się wśród zdobionych kolumn, są przykładem na to, jak zabytkowe obiekty mogą znaleźć nowe życie i służyć współczesnym społecznościom, jednocześnie zachowując swoją tożsamość i wartość historyczną.

Wpis hali na Psim Polu do rejestru zabytków jest ważnym krokiem w kierunku ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Wrocławia. Stanowi to szansę na przybliżenie mieszkańcom i turystom bogatej historii miasta oraz na zachowanie tego wyjątkowego miejsca dla przyszłych pokoleń.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto