Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy świąteczne: Barszcz i zupa grzybowa

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Do wigilii zostały jeszcze dwa dni. Do tego wyjątkowego wieczoru warto dobrze się przygotować, również pod względem kulinarnym.

Ostatnio prezentowaliśmy Wam receptury na potrawy ze śledzi.

Prezentujemy przepisy na świąteczne zupy. W polskich domach dominuje barszcz czerwony z uszkami, ale zdarzają się i takie rodziny, które preferują zupę grzybową. Dla tych też mamy specjalne kulinarne porady.

Jeżeli natomiast macie ochotę zaskoczyć czymś swoich bliskich, proponujemy zupę migdałową. Rozpływa się w ustach...

Barszcz czerwony

Składniki:
4 buraki
cebula
2 ząbki czosnku
4-5 dużych kapeluszy borowików
1/2 porcji włoszczyzny
sól
ziarna pieprzu
ziarna ziela angielskiego
liść laurowy
sok z cytryny
cukier
2 szklanki kwasu buraczanego

Sposób przygotowania:
Namoczone w letniej, przegotowanej wodzie kapelusze borowików gotujemy do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Obrane i rozdrobnione buraki, włoszczyznę, przyprawy gotujemy przez ok. 30 min, odstawiamy do wychłodzenia.
Letni wywar z buraków cedzimy przez gęste sito, dodajemy przecedzony wywar z grzybów, kwas buraczany, przyprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny i cukrem, odstawiamy, by smaki dokładnie się połączyły. Przed podaniem barszcz podgrzewamy. Trzeba jednak uważać, żeby się nie zagotował.

Uszka z grzybami

Składniki:
Ciasto:
1 szklanka mąki
1 jajo
odrobina wody
sól

Nadzienie:
10 dag suszonych grzybów
1 cebula
1 jajo
sól
pieprz

Sposób przygotowania:
Grzyby starannie opłukać, ugotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę. Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu na złoty kolor. Dodać grzyby i ostudzić. Następnie wbić do grzybów jajko i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. W dużym garnku nastawić wodę do gotowania uszek. Mąkę przesiać, wymieszać z jajkiem, solą i wodą, wyrobić niezbyt twarde ciasto. Rozwałkować, pokroić na kwadraty, nakładać nadzienie. Zlepiać trójkąty, a następnie dwa rogi ze sobą. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu układać na półmisku i polewać masłem, aby się nie posklejały.

Uszka z grzybamii kapustą

Składniki:Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki wody
2 jajka
4 dag drożdży

Farsz:
15 dag suszonych grzybów
1/2 kg kapusty kiszonej
8 dag cebuli
1 łyżka masła
1 cebula do ugotowania
3 dag tartej bułki
1 żółtko
sól
pieprz
Sposób przygotowania:

Grzyby umyć pod bieżącą wodą. Włożyć do wody i zostawić do następnego dnia, aby dobrze zmiękły. Następnego dnia ugotować w tej samej wodzie z dodatkiem obranej i przekrojonej na pół cebuli. Po ugotowaniu odlać wywar i odcisnąć grzyby. Cebulę obrać i zeszklić na rozgrzanym maśle. Grzyby, uduszoną cebulę i kapustę zemleć w maszynce do mięsa, dodać żółtko, tartą bułkę, sól i pieprz, wymieszać. Zagnieść ciasto z podanych składników, cienko rozwałkować, wykroić kwadraty, rozłożyć nadzienie, skleić w trójkąty, końcówki skleić ze sobą, ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem oleju, by się nie pokleiły. Podawać z barszczem czerwonym.

Zupa grzybowa

Sposób przygotowania:
Suszone grzyby zalać zimą wodą (około 2 szklanki) i moczyć przez 24 godziny. Następnie wodę wylać, a grzyby opłukać i pokroić. Przełożyć do garnka, zalać wodą (około 1 litra) i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 3-4 godziny (grzyby powinny być zakryte wodą, więc jeśli wyparuje podczas gotowania, należy ją dolewać). Ostudzić, a następnie grzyby oddzielić od wody.
Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Przełożyć na patelnię i zrumienić na maśle. Dodać grzyby, wymieszać i jeszcze razem chwilę smażyć. Ostudzić i zmiksować.
Zmiksowaną cebulę z grzybami przełożyć do garnka, wlać odlaną wodę z grzybów, zimną wodę (tak, żeby płynu było w sumie około 1 ½ litra) i razem zagotować. Kilka łyżek zupy odlać i dodać do śmietany. Dokładnie wymieszać, a następnie wlać do zupy i znów zagotować. Przyprawić do smaku solą, pieprzem, przyprawą w płynie Maggi i majerankiem. Gotową zupę wigilijną podawać z groszkiem ptysiowym.

Zupa migdałowa

Składniki:
1,5 l tłustego mleka
20 dag migdałów
2 łyżki cukru
10 dag rodzynek
łyżka masła
szczypta soli

Sposób przygotowania:
Rodzynki przelewamy na sicie gorącą wodą, odstawiamy do odsączenia. Sparzone wrzątkiem migdały obieramy z łupinek, suszymy, przepuszczamy przez maszynkę. Mleko zagotowujemy z cukrem, dodajemy przygotowane migdały i rodzynki, szczyptę soli oraz masło, trzymamy na niewielkim ogniu przez 3 min. Odstawiamy pod przykryciem, by nie powstał kożuch. Zupę podajemy na ciepło z ugotowanym na sypko ryżem.


Zebrane na podstawie:

http://www.nawigilie.com
http://www.smaczny.pl
Aszkiewicz Ewa, "Kuchnia polska. 1001 przepisów", Wydawnictwo Publicat

Więcej przepisów zamieścimy niebawem!


Czytaj też:

Zima we Wrocławiu 2010/2011 [serwis specjalny]
Próbny egzamin gimnazjalny
Sylwester we Wrocławiu
Twórz z nami MM Wrocław

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto