Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko zamykaniu Wyspy Słodowej wciąż trwa

Marcin Hołubowicz
Młodzi ludzie prezentują ulotki, które rozdają ochroniarze pilnujący Wyspy Słodowej
Młodzi ludzie prezentują ulotki, które rozdają ochroniarze pilnujący Wyspy Słodowej Polskapresse
Protestujący przeciw zamykaniu na noc Wyspy Słodowej nie poddają się. W okolicznych sklepach całodobowych zostawili petycje skierowane do władz miasta. Mogą je podpisywać wszyscy chętni. A tych, według sprzedawców, nie brakuje.

W sklepach całodobowych przy ul. Dubois i na Placu Bema można się podpisać pod petycją przeciwko zmianom na Wyspie Słodowej. W niektórych trzeba o to poprosić sprzedawcę, w innych petycje są wystawione na ladzie. Wiele osób składało swoje podpisy w weekend, jednak wciąż przybywa niezadowolonych. Właściciele i pracownicy sklepów nie są organizatorami akcji, natomiast część z nich wspiera działania protestujących.

Jak mówi właścicielka jednego ze sklepów, handlowcy obawiają się znacznej utraty klientów. Straty odnotowali już w tym roku, odkąd pojawiły się zapowiedzi o wprowadzeniu nowego regulaminu: - Nie wiem, komu przeszkadzało to, że ktoś chciał się zrelaksować przy piwku nad wodą. Chodzili tam przecież nie tylko studenci, ale też i zwykli ludzie, którzy chcieli odpocząć po pracy. Może wystarczyło surowiej karać tych rozrabiających i częściej sprzątać? - zastanawia się.

Oczywiście na wyspie nigdy nie było oficjalnego przyzwolenia na picie alkoholu (pomijając wyznaczone do tego punkty). Nie przeszkadzało to jednak tłumom młodych ludzi, którzy imprezowali w tym miejscu praktycznie w każdy ciepły weekend.

Na facebooku jest wiele stron, na których gromadzą się przeciwnicy zamykania Wyspy Słodowej na noc. Jedną z nich jest „Occupy Wyspa Słodowa”, której tytuł nawiązuje do burzliwych demonstracji w Turcji. Pod hasłem „occupy gezi” znajdziemy w internecie wiele odnośników do protestu młodych ludzi w Stambule. Młodzi Turcy protestują przeciwko likwidacji jednego z parków miejskich i wybudowaniu w tym miejscu galerii handlowej.

Na stronie „Occupy Wyspa Słodowa” znajdujemy treść petycji i apel o jej podpisywanie. „Użytkownicy wyspy” żądają od urzędników: 1) Wycofania się z decyzji o zamykaniu Wysp Słodowej i Bielarskiej od północy do 6.00 rano; 2) Wprowadzenia zezwoleń na spożywanie i wnoszenie własnych niskoprocentowych napojów alkoholowych; 3) Wycofania się z zamiaru zainstalowania monitoringu; 4) Zwiększenia liczby koszy i kontenerów na śmieci oraz zwiększenia częstotliwości sprzątania.

Powodem powstania petycji ma być brak sensownych konsultacji społecznych i nie uwzględnianie głosów krytycznych wobec wprowadzenia nowego regulaminu na wyspach.

Tymczasem urzędnicy powtarzają, że w zamykaniu Wysp Słodowej i Bielarskiej chodzi tylko i wyłącznie o „wzbogacenie i rozszerzenie oferty”. Teren ma się stać bardziej przyjazny dla osób z małymi dziećmi czy osób starszych. Zamykanie wysp na noc ma ułatwić odrastanie zieleni oraz sprzątanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto