MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Płótna "Oppression" Michela Grangera od 12 sierpnia na wystawie w ASP

Małgorzata Matuszewska
Przemysław Wronecki / Polska Press
Płótna Michela Grangera, składające się na wystawę pod nazwą "Oppression", są rezultatem performanse'u.

Pamiętają Państwo malowanie czołgiem na legnickim lotnisku? Był czerwiec 2009 roku. Do malowania użyto udostępnionego przez Wojsko Polskie wozu PT 91. Na płycie lotniska umieszczono 7 piętnastometrowych pasów zagruntowanego lnianego płótna, do którego pokrycia użyto farby akrylowej - białej, czarnej, niebieskiej, czerwonej, żółtej, srebrnej i złotej.

- W realizacji wzięło udział 11 osób, czołgiem kierowało dwóch zawodowych wojskowych - wspomina Małgorzata Dancewicz, kuratorka wystawy.

Jak zaczęła się współpraca francuskiego artysty z legniczanami? - Michel Granger urodził się w Roanne, to jest miasto partnerskie Legnicy - tłumaczy Małgorzata Dancewicz. - Zainteresowała nas fontanna zaprojektowana przez niego i tak się poznaliśmy. Ma wiele wspólnego z legniczanami, mieszkał w sąsiedztwie fabryki broni i ten krajobraz świetnie pamięta z dzieciństwa. Legnica, zwana "Małą Moskwą", była kiedyś pełna czołgów, a codziennym elementem miasta byli wojskowi na ulicach - opowiada.

- Połączyła nas dyskusja o tym, jak było i jak jest teraz. Wcześniej Michel Granger już malował czołgiem, ale nigdy nie towarzyszyli mu widzowie. Podczas tego performanse'u powstało 16 dużych płócien o wymiarach 114 cm na 163 cm, jedno płótno ma wymiary 197 cm na 186 cm i jest też jeden 13-metrowy rulon - dodaje Małgorzata Dancewicz. I przytacza fragment wywiadu, przeprowadzonego z okazji malowania przez twórców filmu dokumentalnego z Legnickiego Centrum Kultury, w którym artysta mówił: - Kiedy zobaczyłem w telewizji film o młodym chłopaku stojącym naprzeciwko czołgów na placu Tian'anmen, zapragnąłem pracować z czołgiem, malować czołgiem. Jest tyle przemocy w świecie, nie można jej akceptować. To również dlatego tworzę ślady czołgów.

Wystawa, zorganizowana przez Legnickie Centrum Kultury, zostanie otwarta 13 sierpnia o godz. 18 w Galerii Neon Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przy ul. Traugutta 21. Będzie ją można oglądać już od 12 sierpnia, do 12 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto