Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pętla i Głód, czyli mocne filmy na ENH 2010

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Ostro i z napięciem - takie filmy często pojawiają się na Erze Nowe Horyzonty.

Jeżeli wydaje się Wam, że filmy nowohoryzontowe to dłużące się, nudne fabuły, to jesteście w błędzie. O ile być może rzeczywiście Beauvois przesadził trochę z długością filmu, to podczas filmów, takich jak "Pętla" i "Głód" trudno oderwać wzrok od ekranu.

Obie fabuły łączy jedna rzecz: największą zaletą jest w nich budowanie napięcia i atmosfery pełnej niepokoju.

W przypadku "Pętli" reżyser chciał, byśmy zrozumieli, jakie dylematy przeżywa główny bohater, Kuba (w tej roli Gustaw Holuobek). I to mu się w zupełności udało.

Z kolei bohater "Głodu", Bobby Sands, przeżywa piekło podczas pobytu w więzieniu. A widzowie, oglądając film, przenoszą się w sam środek tego piekła.

Pętla

Na ten film powinien wybrać się każdy, kto urodził się we Wrocławiu. Razem z Kubą spacerujemy po dawnych, prawie nie do rozpoznania ulicach miasta. Film realizowany był na dodatek we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Chociaż obraz został nakręcony w 1957 roku, to jego tematyka pozostaje uniwersalna. Poznajemy wewnętrzne rozterki złodzieja, artysty i alkoholika w jednej osobie, z naciskiem na to ostatnie. Z każdą minutą coraz lepiej rozumiemy, dlaczego Kubie tak trudno uwolnić się od nałogu, mimo że w życiu niczego mu przecież nie brakuje: ma piękną narzeczoną i talent artystyczny. Pragnienie wódki okazuje się jednak silniejsze.

pętla haspętla has

"Pęta" to pełnometrażowy debiut Wojciecha Jerzego Hasa - debiut wyjątkowo udany. Docenić należy również grę Gustawa Holoubka.

- Holoubka należy traktować w tym i każdym kolejnym filmie Wojciecha Jerzego Hasa jako jego alter ego - mówi Maria Kornatowska, polski krytyk filmowy.

"Pętla" to pierwszoplanowy debiut Holoubka. Aktor zagrał wprawdzie wcześniej w "Żołnierzu zwycięstwa" (tu wcielił się w rolę Feliksa Dzierżyńskiego) oraz w "Tajemnicy dzikiego szybu", gdzie wystąpił jako nauczyciel Sądej, ale żadna z tych ról nie była pierwszoplanową.

Jedyne, co może zrazić do "Pętli", to tytuł, który zdradza zakończenie filmu. A kiedy dowiadujemy się, że jest to adaptacja jednego z opowiadań Marka Hłaski, przestajemy mieć już jakiekolwiek wątpliwości. A szkoda.

Głód

Film opowiada o zamieszkach w Irlandii, w wyniku których republikanie i członkowie IRA po uwięzieniu i odebraniu im statusu politycznego decydują się na strajk. Protest początkowo ma charakter stosunkowo łagodny - więźniowie odmawiają noszenia uniformów.

W desperacji, gdy ani Thatcher, ani nikt z rządu Wielkiej Brytanii, nie chce ich wesprzeć, podejmują jeszcze większe ryzyko - rozpoczynają strajk głodowy.

Rewelacyjny debiut Steve'a McQueena, doskonała gra znanego już z "300" i "Bękartów wojny" Michaela Fassbendera. Jednak największą zaletą "Głodu" jest dwudziestominutowy dialog z księdzem. Wiele wyjaśnia i jest najciekawszą sceną w całym filmie.

"Głód" jest bardzo brutalnym filmem, więc odradzam go osobom wyjątkowo wrażliwym. Trudno byłoby jednak uciec w nim od przemocy - widzom pokazuje się przecież obrazy za kratkami, świat zniewolenia. Moim zdaniem i tak warto go zobaczyć.

Era Nowe Horyzonty 2010 [serwis specjalny]


Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto