Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Przystanku Historia we Wrocławiu oraz inauguracja cyklu edukacyjnego „Wakacje z IPN”

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz / Polska Press
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu zainaugurowało projekt zatytułowany ,,Wakacje z IPN’’. Adresowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, które swój wolny czas spędzają w mieście. W ofercie znajdują się m.in. warsztaty modelarskie, które IPN we Wrocławiu prowadzi już od 2020 r. Na inauguracji rozpoczynającego się w tym sezonie projektu, zaprezentowano pokaz inscenizacji bitwy – lądowanie w Normandii oraz przeprowadzono warsztaty dla dzieci z domu dziecka z modelarstwa, a także zaprezentowano gry planszowe i nowe wnętrza pod nazwą ,,Przystanek Historia’’, w których prowadzone będą zajęcia.

Dotychczasowe warsztaty modelarskie prowadzone były w siedzibie partnera akcji, a także współorganizatora, którym jest firma Jokart. Wrocławski Oddział IPN pozyskał na ten cel nowe pomieszczenia przy ul. Jana Długosza 48 we Wrocławiu (budynek A wrocławskiego oddziału IPN), co umożliwi prowadzenie zajęć i warsztatów dla większej liczby uczestników.

- Wszyscy jesteśmy w drodze, jesteśmy w ciągłej wędrówce od początku naszego życia do, niestety, jego końca. Ta wędrówka sprawia, że musimy często znaleźć jakiś przystanek, żeby się na moment zatrzymać, żeby poddać refleksji, dokąd idziemy, skąd zmierzamy i taką szansą jest ten przystanek, który łączy właśnie historię, wiedzę historyczną, tożsamość z taką refleksją o tym co możemy w oparciu o fundament przeszłości zrobić dla naszej lepszej przyszłości — mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Ten przystanek może być na mapie Wrocławia, miejscem, w którym będziemy mówić o przeszłości dla przyszłości. Jestem przekonany, że wszystko to znajdziecie w Przystanku Historia, który będzie momentem refleksji historycznej ku lepszej przyszłości, ale też będzie takim miejscem, w którym państwo będziecie poznawać, odkrywać i tworzyć naszą wspólną, narodową tożsamość.

Projekt noszący tytuł ,,Modele powstałe z historii’’ jest autorskim projektem pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, dr. Piotra Rucińskiego i Michała Surowca. Jego początki miały miejsce dwa lata temu.

- Na początku realizowaliśmy to nasze edukacyjne przedsięwzięcie w warunkach obostrzeń pandemicznych, które wiązały się przede wszystkim z ograniczeniami liczby uczestników. Pozytywnym sygnałem, który już wówczas do nas docierał było to, że wraz z kolejnymi warsztatami, chętnych przybywało — mówi dr Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego oddziału IPN.

Nauka poprzez zabawę

W trakcie corocznych warsztatów dzieci i młodzież mają okazję nie tylko poznawać tajniki modelarskiego fachu i wykorzystać umiejętności do własnoręcznie przygotowanego modelu, ale także poznać historyczne, ważne wydarzenia z przeszłości Polski. Takim warsztatom, co roku towarzyszą wykłady, prezentacje, quizy oraz rekonstrukcje bitew historycznych.

- W związku z tym, że nasza inicjatywa rozwija się, a w tym roku przypada 80. rocznica ewakuacji Władysława Andersa ze związku sowieckiego, nasze modele powstałe z historii, w całości poświęcone są drugiemu korpusowi polskiemu. — mówi dr Katarzyna Pawlak-Weiss.

Podczas inauguracji ,,Przystanku Historia’’ zaprezentowano również makietę, na której zainscenizowano bitwę - lądowanie w Normandii. Podobne inscenizacje, czekają dzieci biorące udział w warsztatach w ramach projektu ,,Wakacje z IPN'' w nowo otwartym Przystanku Historia.

- Oceniana z perspektywy czasu, operacja lądowania w Normandii i jej konsekwencje, była z jednym ze zwrotnych punktów wojny. — mówi prof. dr hab. Krzysztof Kawalec z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

Na liczącej kilka metrów kwadratowych makiecie, znalazło się miasto wraz z odwzorowanym w odpowiedniej skali klasztorem, miastem oraz plażą. Grupa rekonstrukcyjna rozegrała dwa scenariusze, podczas których nie zabrakło ciekawostek modelarskich jak na przykład samo pływające Shermany.

Kolejne wydarzenia cyklu „Wakacje z IPN” poświęcone będą:

  • bitwie o Ankonę (22 lipca 2022),
  • powstaniu warszawskiemu (5 sierpnia 2022),
  • Bitwie Warszawskiej (19 sierpnia 2022).

Ich program obejmuje prelekcje popularnonaukowe, quizy, prezentacje wystaw i infografik oraz maratony gier planszowych. Cykle spotkań w Przystanku Historia ogłaszane będą na bieżąco na stronach IPN.

- Jestem przekonany, że dla Wrocławia, w którym otwieramy Przystanek Historia, nie zabraknie w tym miejscu wątków, zamkniętych niestety, tragicznie na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, który pokazuje jak wielu, jak wielką ofiarę poniosło za to, że my możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, ale też o tych wątkach, które z Wrocławia wypływały i które sławiły Wrocław na całą Polskę, a więc o pięknym czynie w zajezdni przy ul Grabiszyńskiej. O włączeniu się Wrocławia do ruchu Solidarności w walce o wolność już w nieco innych, choć wciąż zniewolonych warunkach i do pięknego dzieła Kornela Morawieckiego i Solidarności Walczącej, który pokazywał, że Polska może być w pełni wolna i niepodległa i nie musi iść na kompromisy z komunistami, a można ją zaprojektować w kierunku solidaryzmu i społecznego, wzajemnego zrozumienia. Jestem przekonany, że wszystko to znajdziecie w Przystanku Historia, który będzie momentem refleksji historycznej ku lepszej przyszłości, ale też będzie takim miejscem, w którym państwo będziecie poznawać, odkrywać i tworzyć naszą wspólną, narodową tożsamość. — dodał dr Karol Nawrocki.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcie Przystanku Historia we Wrocławiu oraz inauguracja cyklu edukacyjnego „Wakacje z IPN” - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto