Odra Cup 2011: Zawracanie rzeki wiosłem [felieton, foto]

Jerzy
Jerzy
Odra Cup 2011
Odra Cup 2011 Jerzy Dudzik
15 maja w "Zimną Zośkę" wioślarze ścigali się w zawodach Odra Cup 2011. Wygrała drużyna "wikingów" z Bremy, PWr zajęła trzecie miejsce.

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"dla dziennikarzy obywatelskich. Wy też możecie sprawdzić swoje siły i wygrać pieniądze.

Pogoda dopisała, rano padał deszcz, wiało z północy, a impreza odbyła się zgodnie z planem. Zawody wioślarskie są raczej nudne, tym bardziej, że bulwar Dunikowskiego porośnięty jest drzewami i mało widać. Stojąc na mecie za stolikiem sędziowskim nie można zobaczyć startu, dlatego zamontowano specjalny telebim. Były ustawione trzy kamery, ale działały dwie, bo z trzeciej, najbliższej startu obraz był czarno-biały.

Nie sprawił za to zawodu zespół muzyczny Celebrate, który grał w przerwach między zmaganiami wioślarzy. Odra Cup 2011 to świetnie wymyślona impreza, nawiązująca do angielskich wyścigów studentów na Tamizie.

Niedzielne zmagania wioślarzy oglądali nieliczni fanatycy i liczne entuzjastki. Ósemki to raczej męska dziedzina, były też panie w mniej licznych osadach. Większość biegów odbywała się między planowymi kursami Kaczuszki i Gucia, poza jednym, kiedy to w finale B osada ze Szczecina musiała stanąć na torze, bo Kaczuszka wyruszyła za wcześnie i zablokowała tor. Natychmiast zjawiła się jednak policja wodna i do rękoczynów nie doszło.

W zawodach zwyciężyli, po eliminacjach, rośli wioślarze z Bremy, pewno mają korzenie wikingów. Wioślarze z Politechniki Wrocławskiej zajęli trzecie miejsce, z czego rektor, czyli Jego Magnificencja był zadowolony. Prezydenta miasta nikt nie reprezentował, widocznie puchar musi zwycięzcom wystarczyć. Po dekoracji studenci z Torunia, którzy zajęli drugie miejsce, popsikali winem "wikingów" z Bremy i wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia.

W 15. wyścigu wrocławskich szkół wyższych: Uniwersytetu i Politechniki, po raz drugi w historii wygrał UWr. W klasyfikacji generalnej zajął 5. miejsce.

Regaty organizowane są we Wrocławiu od 1997 roku.