Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

AS
Uroczystości zaczną się w czwartek o godz. 11 pod pomnikiem Rotmistrza Pileckiego.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami obchodów we Wrocławiu są: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Wrocławia oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 przed pomnikiem Rotmistrza Pileckiego (Promenada Staromiejska). Uroczystość poprowadzi dr hab. Krzysztof
Szwagrzyk - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

W programie przewidziano okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości - przedstawicieli władz wojewódzkich, miejskich, organizacji kombatanckich. Pod pomnikiem zostaną również złożone wieńce

O godz. 14.30 zacznie się uroczyste spotkanie w Ratuszu, zaś o godz. 18 w kościele Garnizonowym odbędzie się msza poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych.

TUTAJ ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZEŃ

Film o Żołnierzach Wyklętych zobaczysz również na uroczystości w CK Agora

Dodatkowo w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN oraz TVP Historia przeprowadzą projekt edukacyjny "Przywróćmy ich pamięci".

Celem akcji jest przybliżenie młodzieży historii Żołnierzy Wyklętych. W jej ramach w szkołach odbędą się specjalne zajęcia poprowadzone według scenariusza opracowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN "Popołudnie teatralne z Żołnierzami Wyklętymi".

Głównym punktem spotkania - z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli lokalnie działających organizacji i władz samorządowych - ma być wspólne obejrzenie spektaklu Teatru TV ze Sceny Faktu pt. "Tajny współpracownik" w reż. Krzysztofa Langa. Spektakl zostanie wyemitowany przez TVP Historia na antenie i w Internecie o godz. 12:00.

Spektakl "Tajny współpracownik", oparty na autentycznych wydarzeniach, powstał dzięki dokumentom odnalezionym w Instytucie Pamięci Narodowej. Opowiada historię młodego chłopaka pochodzącego z rodziny o silnych tradycjach niepodległościowych, początkującego poety, który w 1950 r. nawiązał współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa. Jego agenturalna działalność, prowadzona w środowisku "Żołnierzy Wyklętych" spowodowała śmierć kilkunastu osób zaangażowanych w walkę przeciwko władzom komunistycznym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto