Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na butelkowaną wodę wydajemy w ciągu roku 2,5 miliarda dolarów i nie wiemy, za co płacimy

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
wody mineralne
wody mineralne sxc.hu
Niektóre wody nie różnią się od tej z kranu.

Polski rynek wody butelkowanej wart jest według danych Nielsena 2,5 mld dolarów rocznie. Jednak nie zawsze wiemy, po jaką wodę sięgnąć, żeby dostarczyć organizmowi odpowiednich minerałów. 

Są cztery rodzaje wód: mineralne, źródlane, sodowe i lecznicze. Wody źródlane mają mniej ważnych dla organizmu człowieka składników niż mineralne. Najwięcej mają ich wody lecznicze, ale tych też nie można nadużywać. Zawartość minerałów w wodach leczniczych to nie mniej niż 1000 mg. Ile składników mineralnych jest w wodzie, którą kupujemy, możemy przeczytać na każdej etykiecie. Producenci są zobligowani do zamieszczania tych informacji na swoich produktach.

Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego stawia na te wody, w których składzie jest co najmniej 50 mg magnezu i 150 mg wapnia.

- Dopiero wtedy można na etykiecie napisać, że woda zawiera te składniki - mówi MM. - Najważniejsze dla ludzkiego organizmu są właśnie wapń i magnez, przy czym dzienne zapotrzebowanie człowieka na ostatni z nich to 375 mg/l - mówi. - Oczywiście, należy zaznaczyć, że ważną funkcję pełnią także inne minerały, np. sód. Nie do końca jest prawdą, że najlepiej jest pić wody niskosodowane. Przy dużym wysiłku, wydalamy wraz z potem spore ilości sodu, i wtedy dobrze jest go uzupełnić, pijąc wodę zawierająca niewielkie ilości sodu. Nawet do 400 mg na litr.

Wody o największej zawartości magnezu i wapnia wydobywa się z Doliny Popradu (Beskid Sądecki) i Kotliny Kłodzkiej, natomiast wody o dużej zawartości sodu wydobywa się w Ciechocinku. Najlepiej, jeśli woda, którą kupujemy, zawiera ogółem co najmniej 1000 mg/l składników mineralnych.

Lepsze niskosodowane? Niekoniecznie!

Wody z dużą zawartością sodu zaleca się przede wszystkim osobom, których praca wymaga dużego wysiłku fizycznego (np. górnikom i hutnikom) oraz sportowcom.

- Sód jest też ważny dla naszego organizmu, a jego ilości w wodzie mineralnej są właściwie śladowe w porównaniu do 200 mg sodu, które zawiera zwykła kromka chleba - dodaje Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego. - Zawartość sodu w jednej butelce to więc niewiele w stosunku do naszego dziennego zapotrzebowania, które wynosi 8 tys. mg. Niedobór może być tragiczny w skutkach, prowadzi do rozregulowania niektórych funkcji życiowych organizmu.

Ranking najpopularniejszych wód mineralnych autorstwa Tadeusza Wojtaszka z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego


Lp.Nazwa wody mineralnejMinerały
Mg [mg/l]Ca [mg/l]Na [mg/l]
1.Muszynianka15615360
2.Piwniczanka87180133
3.Kryniczanka6943743
4.Krystynka63174950
5.Wysowianka2686398
6.Staropolanka57291117

Czytaj też:



Złap Wrocław w biegu


Mecz Polska - Młodawia[bilety]


Włodarczyk vs. Palacios we Wrocławiu


Polcon 2012 we Wrocławiu [program]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na butelkowaną wodę wydajemy w ciągu roku 2,5 miliarda dolarów i nie wiemy, za co płacimy - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto