Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Współczesne w bunkrze, czyli jak pokazać tu i teraz [foto]

Jerzy
Jerzy
muzeum współczesne wrocław
muzeum współczesne wrocław Jerzy Dudzik
2 września we Wrocławiu otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej na pl. Strzegomskim.

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"dla dziennikarzy obywatelskich. Wy też możecie sprawdzić swoje siły i wygrać pieniądze.


Muzeum Współczesne podoba się młodym wrocławianom


Nie będę się wymądrzał, bo nie znam się na trendach, modzie i sztuce. Mogę tylko patrzeć i oceniać - podoba mi się lub nie.

Jakie powinno być muzeum? A któż to wie... Kiedyś w muzeum przechowywano starożytności, np. mumie egipskie, które zostały po sproszkowaniu na lekarstwa w średniowiecznej aptece albo jakieś obrazki, które przetrwały wojny i pożogi. Wszystkie zostały pomierzone, policzone, zapisane i pozbawione swojej funkcji. Gapimy się w te starożytności i co czujemy? Nic...

Jak jest ze sztuką współczesną? Jak zapisać nasze "tu i teraz"? Na pl. Strzegomskim powstała ciekawa przestrzeń - Muzeum Sztuki Współczesnej. Okolica jest ciekawa. W miejscu przedwojennej, zwartej zabudowy mieszkalnej, wokół walcowatego bunkra z „Klepsydrą”, mamy ostry w wyrazie trapezowy Dolmed, lustrzane odbicia w elewacji banku i rzeźbę „Pociąg do nieba”.

czytaj też: Nowe muzeum w starym bunkrze na pl. Strzegomskim [foto, wideo]

Zbudowany z betonu bunkier (wg projektu Richarda Konwiarza) został przekształcony w przestrzeń dla artystów, i to bardzo udanie. W tym gmachu znalazły swoje odzwierciedlanie biblijne słowa: "przekują miecze swe na lemiesze”.  Pobielone ściany, niektóre otwory zamurowane cegłą, utworzyły przestrzenie nad wyraz jasne. Schody wykonane z surowych materiałów prowadzą na platformę widokową z kawiarnią, jest też winda i przyjemny chłód.

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć całą galerię

W weekend spotkałem tu wiele młodych osób, od razu zaakceptowali to pełne uroku miejsce, choć surowe w wyrazie. Rozmawiałem z nimi, uważają, że patrzenie z góry sprawia im przyjemność, że będą tam przychodzić. W muzeum prezentowana jest wystawa „Zaczęło się we Wrocławiu” Zbigniewa Gostomskiego i takie działania jak Akomodacja Patrycji Mastej. W dniu otwarcia posłuchałem także świetnej muzyki - Autobus – Pracownia - Galeria, ulotnej, jak chwile współczesności. Polecam.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto