Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przejścia podziemne we Wrocławiu. To historia miasta ukryta pod ulicami - od murów obronnych po sztukę. Znasz wszystkie te smaczki?

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Zobacz te na trasie tramwaju 12. Tu znajdziesz informacje architektoniczne. Jeśli chcesz poznać ciekawostki, przejdź do artykułu
Zobacz te na trasie tramwaju 12. Tu znajdziesz informacje architektoniczne. Jeśli chcesz poznać ciekawostki, przejdź do artykułu Nadia Szagdaj / Polska Press
Podziemne przeprawy we Wrocławiu to historia ukryta pod chodnikiem. Każda z nich ma swój wyjątkowy charakter. Najstarsza, zbudowana w 1945 roku wiedzie pod torami tramwajowymi i jest owiana złą sławą. Poznaj sekrety wrocławskich przejść podziemnych i zgłęb ich historię.

We Wrocławiu wybudowano kilkadziesiąt przepraw podziemnych, tuneli czy ciągów rowerowo-pieszych pod mostami. Aby nie rozmieniać się na drobne, w tym artykule skupię się na tym co ZDiUM nazywa "przejściami podziemnymi".

Przejście podziemne - definicja. Gdzie są takie we Wrocławiu?

Przejście podziemne ma za zadanie oddzielić ruch pieszych od ruchu samochodowego. Przechodnie mogą w nich przekraczać ulice czy torowiska, nie będąc zależnymi od świateł drogowych czy pasów.

Tak definiowane przeprawy we Wrocławiu to:

 • Przejście podziemne pod ul. Jerzego Bajana
 • Przejście podziemne Brama Oławska
 • Przejście podziemne pod al. Jana III Sobieskiego
 • Przejście podziemne pod pl. Jana Pawła II
 • Przejście podziemne przy ul. Młodych Techników
 • Przejście podziemne przy al. Ignacego Paderewskiego
 • Przejście podziemne Ronalda Reagana
 • Przejście podziemne Słodowe
 • Przejście podziemne nr 2 na pl. Społecznym
 • Przejście podziemne nr 3 na pl. Społecznym
 • Przejście podziemne nr 4 na pl. Społecznym
 • Przejście podziemne pod pl. Strzegomskim
 • Przejście Świdnickie
 • Przejście podziemne Winogronowe

Przejścia podziemne budowano we Wrocławiu od roku 1945. Wtedy też powstało najstarsze z nich i na długo - jedyne. Wiele wybudowano w latach 70. i 90. Najmłodsze z nich "wydrążono" w roku 2008. Zobacz jak wyglądają przejścia podziemne na trasie tramwaju 12 we Wrocławiu. Dowiedz się kiedy powstały i jak zostały zbudowane. Zajrzyj do galerii:

Przejścia podziemne we Wrocławiu - każde jest inne, każde kryje sekrety

Mogłoby się wydawać, że wszystkie przeprawy podziemne są takie same i być może różnią się jedynie wielkością czy usytuowaniem. Ale to nieprawda.

Większość przejść podziemnych we Wrocławiu znajduje się na trasie tramwaju 33. Można w nich znaleźć sklepiki i kioski, jak w przejściu pod placem Strzegomskim. W niektórych są nawet restauracje (pod placem Jana Pawła II). Dwa z nich połączone są bezpośrednio z centrami handlowymi - przejście Winogronowe i pod rondem Reagana.

Najstarsze przejście we Wrocławiu, bo wybudowane w roku 1945, co ciekawe powstało wyłącznie pod torowiskiem, a nie jak większość, pod ulicą. Jest to także jedno z najmniejszych przejść w mieście. Mowa oczywiście o przeprawie przy al. Paderewskiego, naprzeciwko stadionu Olimpijskiego. Miejsce to owiane jest złą legendą, która narodziła się wskutek powojennych napaści dokonywanych pod torami. Choć wiele się zmieniło, dziś i tak strach tamtędy chodzić, nawet w dzień.

W niektórych przeprawach znajdziemy odrobinę sztuki i kultury. Dotąd z takim najbardziej kojarzyło się przejście na Świdnickiej. Od remontu, placówką "Przejście Dialogu" utworzoną pod ul. Świdnicką, opiekuje się Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Odbywają się tu wystawy, spotkania kulturalne czy integracyjne. Poza tym mogą się tu zgłosić osoby, które właśnie przybyły do Wrocławia i próbują się odnaleźć w mieście.

Przejścia podziemne Wrocławia - garść ciekawostek

Najkrótsze przejście podziemne we Wrocławiu ma zaledwie 16 metrów. Najwęższe - 5 metrów. Największe przejście podziemne ma 361 metrów długości i 16 szerokości.

Zobacz jak wyglądają przejścia podziemne na trasie tramwaju 12 we Wrocławiu. Dowiedz się kiedy powstały i jak zostały zbudowane.

W przejściu Słodowym, poprzez sztukę podkreślono miejską myśl przewodnią: "Wrocław miastem spotkań". Pod instalacją z glinianych kafli spotkałam gitarzystę. Mieszko reprezentuje sentymentalny obraz dawnych przejść we Wrocławiu, które głównie kojarzyły się z muzykami zarabiającymi "do kapelusza".

Mury obronne w przejściu podziemnym. To dopiero historia, przez wielkie "H"

Jednym z najciekawszych przejść podziemnych we Wrocławiu jest niewątpliwie Brama Oławska. Nie ma tu sklepów, czy muzyków. Na stałe mieszkają tu gołębie, a czasowo przebywają osoby bezdomne, z całym swoim dobytkiem. Na jednym krańcu przejścia znajdziemy makietę oryginalnej Bramy Oławskiej z XVI wieku, na drugim zaś armatę.

Pierwotnie, zbudowana w XIII wieku Brama Oławska, była częścią murów obronnych miasta i stanowiła wejście do niego. Składała się z bramy wewnętrznej i zewnętrznej. Po wyburzeniu fortyfikacji, pod koniec XVIII wieku, nad drogą wiodącą ku centrum z bramy wewnętrznej pozostał jedynie łuk bramny. Ale i ten potem zburzono. Bramę zewnętrzną zlikwidowano na początku XIX wieku, z zarządzenia Francuzów.

Podczas budowy przejścia podziemnego natrafiono na pozostałości po fundamentach historycznej bramy, które wyeksponowano i zabezpieczono. Jest to więc jedyne przejście podziemne we Wrocławiu, którego nie otynkowano czy nie wyłożono płytami.

Jednym tramwajem nad wszystkimi przejściami podziemnymi!

Przeczytaj o przejściach podziemnych na trasie tramwaju 12 we Wrocławiu. Dowiedz się kiedy powstały i jak zostały zbudowane. Zajrzyj do galerii i sprawdź opisy!

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przejścia podziemne we Wrocławiu. To historia miasta ukryta pod ulicami - od murów obronnych po sztukę. Znasz wszystkie te smaczki? - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto