Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Złotnik mają już kanalizację

Redakcja
Ponad trzydzieści ulic na wrocławskim osiedlu może się już podłączyć do sieci kanalizacyjnej.

Rozpoczęte w 2006 roku prace związane z budową kanalizacji na tym osiedlu dobiegły końca w lipcu br. Jednak do sieci mieszkańcy mogą przyłączać się dopiero od 5 listopada.

- Zakończyły się właśnie procedury związane z oddaniem sieci kanalizacyjnej do użytkowania - tłumaczy opóźnienie Iliana Arent-Rabiej z Biura Funduszu Spójności Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Przed rozpoczęciem robót na osiedlu Złotniki nie było praktycznie kanalizacji. Właściciele prywatnych posesji samodzielnie podpisali umowę z firmami wywozowymi, które opróżniały ich szamba. Obecnie mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego przyłączenia się do sieci

- Właściciel nieruchomości, zgodnie z przepisami, z własnych środków pokrywa koszty projektu i budowy przyłącza kanalizacyjnego - tłumaczy Iliana Arent-Rabiej. - Cena jest uzależniona od długości budowanego przyłącza - dodaje.

Średni koszt wykonania metra bieżącego przyłącza wynosi około 400 złotych. Wydatki można zmniejszyć, jeśli zdecydujemy się wraz z sąsiadami na jednego wykonawcę i projektanta.

- Sieć wodociągowa i kanalizacyjna to podstawa w XXI wieku - cieszy się Andrzej Głowacki, mieszkaniec ulicy Małopolskiej na Złotnikach. - Mam już gotowy projekt. Chciałbym jeszcze w tym roku zamontować sobie przyłącze - dodaje.

Coś dla ekologii

Jak podkreśla Iliana Arent-Rabiej, zastąpienie przydomowych szamb miejską siecią kanalizacyjną przyczyni się ekologii. Zmniejszy się zanieczyszczenie m.in. Odry.

- Stare, nieszczelne szamba często powodowały wyciek fekaliów do gruntu, co zanieczyszczało wodę - twierdzi.

Poza ochroną środowiska nowa sieć kanalizacyjna ułatwi przede wszystkim życie mieszkańcom Złotnik. Na nowej sieci kanalizacyjnej skorzystają także ich kieszenie - przekonują urzędnicy.

- Mieszkańcy podłączeni do kanalizacji płacą mniejsze rachunki za odprowadzenie ścieków - mówi Iliana Arent-Rabiej. - Przykładowo, za odbiór metra sześciennego ścieków z kanalizacji płacimy 3,10 zł, gdy tymczasem koszt wywozu takiej samej ilości szamba może kosztować nawet 20 zł - tłumaczy.

Poprawiono chodniki, dobudowano wodociągi
Oprócz prac remontowych związanych z kanalizacją, na obszarze Złotnik zmodernizowano i dobudowano sieć wodociągów oraz kanalizacji deszczowej. Odtworzono także nawierzchnie ulic.

- To były sieci pamiętające jeszcze Niemców - mówi Andrzej Głowacki. - Przyłącza montowano tu w latach 70., ale były one metalowe. Dlatego rdzewiały, przez co w kranie było słabe ciśnienie, a woda była niesmaczna. Zauważam już poprawę - cieszy się Głowacki.

Urząd Miejski szacuje, że na remoncie skorzystało ponad 3,5 tys. mieszkańców osiedla. Rozbudowa infrastruktury na Złotnikach kosztowała 47 mln euro z czego prawie 9 mln euro pochodziło ze środków Funduszu Spójności.


Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto