Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon grzewczy coraz bliżej. Wrocławianie dostaną po kieszeni. O ile wzrosną opłaty w spółdzielniach?

Jarosław Popek
Jarosław Popek
Monika Fajge
Monika Fajge
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Przed nami sezon grzewczy. Już dziś wiadomo, że za ciepło zapłacą więcej nie tylko ci, którzy ogrzewają własne cztery kąty węglem czy gazem, ale też odbiorcy ciepła systemowego. Opłaty za ogrzewanie miejskie wzrosną po nowym roku.

Decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego należy do zarządcy budynku. Czynnikiem, który ma decydujący wpływ na włączenie kaloryferów, jest oczywiście pogoda. Tegoroczny sezon grzewczy, ze względu na kryzys energetyczny, na pewno będzie drogi.

Podwyżki opłat za ogrzewanie czekają mieszkańców Wrocławia na pewno po nowym roku

W spółdzielni Wrocławski Dom dla każdego budynku posiadającego centralne ogrzewanie, ustalono indywidualną stawkę zaliczki na koszty ogrzewania (zależną od faktycznych kosztów C.O. w danym budynku).

- Do końca tego roku obowiązują stawki wprowadzone z początkiem stycznia 2022 r. Wynoszą one od 2,80 złotych do 3,60 złotych za metr kwadratowy powierzchni lokalu miesięcznie. Wysokość podwyżek na centralne ogrzewanie, które czekają mieszkańców od stycznia 2023 roku, będzie ustalona do końca września. Wstępne szacunki wskazują, że stawki te wzrosną prawdopodobnie średnio o około 30 procent – mówi Jerzy Bandurowski, kierownik działu eksploatacji SM Wrocławski Dom.

- Budynki będące w zasobach naszej spółdzielni są ogrzewane ciepłem systemowym pochodzącym z sieci ciepłowniczej i ciepłem wytwarzanym w naszych kotłowniach zasilanych gazem. W chwili obecnej mamy zagwarantowane umowy ceny gazu do końca 2023 roku. Jednocześnie nie wiemy, czy w przyszłości nie pojawią się ustawowe regulacje cen nośników energii, zmieniające warunki dostaw oraz wysokość taryf dostawców ciepła systemowego - tłumaczy Piotr Walus, kierownik działu eksploatacji SM Osada.

Producentem ciepła dla Wrocławia jest Kogeneracja. Do mieszkań dostarcza je z kolei firma Fortum. Na cenę ciepła dla przykładowego mieszkańca wrocławskiego osiedla wpływa więc kilka składowych.

"Obecne ceny ciepła wprowadzone zostały w Kogeneracji 1 lipca bieżącego roku (2022). Zgodnie z tymi taryfami odbiorcy będą rozliczać się do końca bieżącego roku. W przepisowym terminie złożymy wniosek o zatwierdzenie nowych taryf na 2023 rok. Będą się one opierały na nowych średnich cenach ciepła opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (…), na które ma również wpływ sytuacja geopolityczna i istotny wzrost cen paliw. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie oszacować, czy i o ile wzrosną koszty ogrzewania, ale będziemy robić wszystko, aby zmiana opłat, jeśli taka będzie miała miejsce, była jak najmniej dotkliwa dla mieszkańców” - zapewnia Kogenereacja w mailu, który przyszedł do naszej redakcji.

Podwyżek tej jesieni nie planuje też Fortum.

- W tym roku podwyżek za przesył ciepła na pewno nie będzie - poinformował nas Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy firmy.

Na spore podwyżki wrocławianie będę musieli szykować się po nowym roku

- Z informacji uzyskanych z Fortum wynika, że możliwa jest podwyżka cen ciepła o 40 proc., która obowiązywać będzie od stycznia przyszłego roku, co w połączeniu z końcem obowiązywania obniżonego podatku VAT na ciepło spowoduje znaczne wzrosty obciążeń za ciepło. Do momentu ogłoszenia podwyżek przez dostawcę ciepłą, nie planujemy zmian stawek dla naszych mieszkańców - informuje Michał Witkowski, z-ca prezesa ds. technicznych SML-W Energetyk.

Podobnie jest w wielu innych wrocławskich spółdzielniach mieszkaniowych.

- Obecnie średnia zaliczka za ogrzewanie w naszej spółdzielni wynosi 3,41 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. Natomiast w budynkach ogrzewanych gazem średnia to koszt 4,40 złotych. Zaliczki podlegają rozliczeniu po zakończeniu roku - mówi Mariola Raczyńska z SM Metalowiec.

Mieszkańcy spółdzielni Wrocław Południe za ogrzewanie będą płacić od 2,07 zł za metr kwadratowy do 4,63 zł. Każdy budynek (a w zasobach spółdzielni jest ich sto) ma ustalaną indywidualną stawkę. Średnia to około 3 złotych za metr kwadratowy.

- Aktualna stawka za centralne ogrzewanie wynosi około 2.50 złotych miesięcznie za metr kwadratowy. Ile będzie wynosić w nadchodzącym sezonie grzewczym tego jeszcze nie wiemy - informuje Henryk Dryja, pełnomocnik SM INCO.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto