Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maska przeciwników ACTA - idea czy moda?

Michał Potocki
Michał Potocki
Michał Potocki
Symbolem protestujących przeciw ACTA jest komiksowa maska. W sieci sprzedaje się jak świeże bułeczki, robi się modna?

Darth Vader i wrocławianie przeciw ACTA [foto]

Maski podobne do tej, w której występuje główny bohater filmu "V jak Vendetta", trafiły do sprzedaży w 2006 roku przy okazji promocji filmu. Ten został nakręcony na bazie komiksowych historii Alana Moore'a zilustrowanych przez Davida Lloyda w latach 80.

Symbol z kultury popularnej

W 2008 roku grupa Anonymous przyjęła taką maskę za swój symbol. Po atakach na polskie strony rządowe w związku z podpisaniem umowy ACTA Anonimowi przypomnieli o sobie, posługując się m.in. komiksową maską. Szybko ten element przejęli inni przeciwnicy ACTA w Polsce.

Maska ma nawiązywać do historycznego rewolucjonisty Guy'a Fawkesa, które chciał w 1605 roku wysadzić w powietrze budynek Parlamentu w Londynie. Spisek został ujawniony, a Fawkesa stracono. Postać Fawkesa trafiła do literatury i na deski teatru, z czasem negatywnego bohatera "wybielono".

Żeby było jak w filmie

W filmie "V jak Vendetta" bohater ukryty za maską Fawkesa walczy z totalitarnym reżimem. W finałowej scenie na ulice Londynu ubrani w maski wylewają się mieszkańcy stolicy i przechodzą między szeregami policji i żołnierzy. Czy maszerujący przeciw ACTA próbują odtworzyć tę scenę? Na pewno ubierając oryginalne maski kupione w sieci dają zarabiać koncernom, które pierwsze wymyśliły ACTA, by chronić hollywoodzki przemysł filmowy. Maska bojownika o nicku V sprzedawana jest na licencji koncernu Time Warner.

W manifestacjach przeciw ACTA maszerują głównie młodzi ludzie. Przeciwnicy wprowadzenia umowy maja zwykle do 24. lat - tak ustalili naukowcy z UW. Ta grupa czerpie większość informacji i poszukuje rozrywki w sieci. Ilu z nich ściągnęło nielegalnie "V jak Vendetta" przez Internet? A ilu kupiło maski i zasiliło portfele pomysłodawców ACTA?

Na manifestację wypada iść w masce

Przebierańców każdy lubi. Wyglądają niecodziennie, kojarzą się z kinem, teatrem czy cyrkiem. Na niedawnej manifestacji we Wrocławiu można było usłyszeć: " A gdzie masz maskę?", "W masce się lepiej protestuje", "W maskach jestem każdym". Widać, że modnie jest założyć maskę. Tak jak dobrze zabrać ciekawy transparent, nawet słabiej powiązany z ACTA, bo można zaimponować znajomym.

Ludzie potrzebują symboli. Idea maski Guy'a Fawkesa jest świetna w filmie osadzonym w brytyjskich realiach. Może dla Anonimowych to też niezłe przebranie, ale w proteście przeciw ACTA w Polsce można było wy myśleć coś lokalnego. Może przebrania z prześcieradła i hasła "ACTA zrobi z wolności ducha", charakteryzacja na zombie z transparentem "ACTA wskrzesi terror", czy za clowna z hasłem "Wariackie papiery". No ale tego nie było w Internecie.

Póki co trzeba zadowolić się podobiznami bohatera z hollywoodzkiej produkcji. Nie jest to przebojowe, choć zawsze to odmiana od tradycyjnych protestów. Cieszą się za to pomysłodawcy ACTA, wpływy ze sprzedaży masek rosną. Tylko patrzeć, jak pojawią się gry, wznowiony zostanie komiks i nakręcą drugą część "V jak Vendetta". Czy ACTA przejdzie, czy nie i tak wyjdą na swoje. Kto wie, co kryje się pod maską.


Czytaj również:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto