Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Le Figaro pisze o wrocławskim Solpolu. "Jest symbolem końca komunizmu"

pb
za lefigaro.fr
Jeden z najważniejszych francuskich dzienników pisze o budynku Solpolu, który może zostać najmłodszym zabytkiem w Polsce.

Przypomnijmy, że Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator złożyły wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie postmodernistycznemu domowi handlowemu Solpol statusu zabytku. Oficjalna procedura właśnie się rozpoczęła, dzięki czemu ma on szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zdaniem TUMW Solpol jest symbolem Wrocławia. Budynek będzie najmłodszym zabytkiem w Polsce?

Pomysł TUMW odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce i Europie. Założony w 1826 roku francuski dziennik Le Figaro w artykule zatytułowanym "Ten dom handlowy może zostać pomnikiem historycznym" podkreśla, że "kolorowy budynek przyciąga szczególną uwagę i jest symbolem upadku żelaznej kurtyny. W trakcie epoki komunizmu wszystkie budynki były szare, a pomysł architekta Wojciecha Jarząbka przykuł uwagę architektów." W dalszej części centroprawicowy dziennik podkreśla, że obecny najmłodszy zabytek ma 20 lat mniej.

Zainteresowanie europejskich mediów nie dziwi wrocławskiego fotografa oraz pasjonata architektury Macieja Lulko.

"Solpol jest wyjątkowym budynkiem, unikatowym nie tylko w skali Wrocławia ale też całego kraju. Powstał na początku lat 90 jako symbol czegoś nowego, nadziei na lepsze, kapitalistyczne czasy po latach szarego komunizmu. Wtedy właśnie postmodernistyczna architektura była swego rodzaju odreagowaniem, a Solpol jest tego najlepszym przykładem. Niedawno burzono, zdaniem wielu osób, brzydkie betonowe i brutalistyczne budynki, a dziś wiele z nich, jak chociażby wieżowce na pl. Grunwaldzkim są pod ochroną. Solpol może spotkać ten sam los. Dzisiaj niedoceniany, wręcz wyśmiewany, a za 20-30 lat może stać się ikoną i atrakcją turystyczną dla znawców architektury. Wtedy nasze dzieci będą żałować decyzji o braku ochrony takiego budynku.

Dyskusja w mediach dotycząca wpisania Solpolu do rejestru zabytków nie jest niczym nowym. Takie dyskusje toczą się m.in. w USA, gdzie postanowiono chronić postmodernistyczne dziedzictwo. W 2011 roku po wielu latach sporów między magistratem, właścicielami a stowarzyszeniami wpisano na listę zabytków postmodernistyczny Portland Building z lat 80. W porównaniu do niego, nasz Solpol jest naprawdę arcydziełem architektury, a mimo to Portland Building porównuje się z takimi budynkami jak Empire State Building czy Chrysler Building. Do ochrony trudnego dziedzictwa postmodernizmu każde społeczeństwo musi dojrzeć, cieszę się że u nas również do tego doszliśmy."

Zobacz materiał o chińskim mieście, które miało być kopią Manhattanu

CNN Newsource/x-news

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto