Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys dociera do Wrocławia

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
2009 rok będzie rokiem zmian na rynku pracy, także we Wrocławiu. Kryzys, jaki dotknął już większość krajów europejskich, da się odczuć również u nas.

W grudniu jedną z najbardziej opłacalnych branż stanowiła telekomunikacja. W okresie przedświątecznym wielu ludzi korzysta z jej usług. Jednakże teraz, kiedy już jest po Świętach Bożego Narodzenia, zyskają inne branże.

Kryzys dotrze do Wrocławia

- Teraz najbardziej opłaca kształcić się w kierunku branży IT - mówi nam Beata Dybicka, specjalista ds. sprzedaży w biurze pośrednictwa pracy Adecco.

Beata Dybicka twierdzi, że kryzys na rynku pracy zauważalny będzie dopiero na przełomie lutego i marca. Nieco inne zdanie ma Barbara Pakuła z Grafton Recruitment.

- W niektórych firmach zwolnienia są już faktem. Dotyczy to zwłaszcza pracowników produkcyjnych. Jednak moim zdaniem, nie należy tragizować. Na obrzeżach Wrocławia wciąż powstają nowe firmy - dodaje Pakuła.

Barbara Pakuła potwierdza, że najbardziej opłacalne branże to teraz IT i komunikacja. Programiści również nie będą mieli powodów do narzekania.

Wyjściem z trudnej sytuacji ekonomicznej mogą być kursy specjalistyczne. To dzięki nim można kształcić się w innym kierunku i rozpocząć pracę w nowym zawodzie. Już teraz Urząd Pracy we Wrocławiu oferuje kursy zawodowe (np. spawanie).

W Urzędzie Pracy można również zapisać się na kurs z obsługi komputera. Podobne propozycje składają organizacje korzystające ze środków Unii Europejskiej. Nie brakuje ofert dla pracowników produkcyjnych.

Poligloci mają łatwiej

Wciąż warto inwestować w naukę języków obcych. Ci przydają się zwłaszcza w branży consultingowej, ale nie tylko.

- Dzisiaj każdy pracodawca wymaga dobrej znajomości języka obcego. Poza obowiązkowym już angielskim warto biegle posługiwać się językiem niemieckim albo francuskim - tłumaczy Barbara Pakuła.

Powodzeniem cieszą się również języki skandynawskie. Kursy japońskiego albo chińskiego są drogie, ale taka inwestycja może się szybko zwrócić. Powód? Wciąż niewielu zna tak egzotyczne jeszcze u nas języki.

Jedno się nie zmieni

Jedna rzecz na pewno się nie zmieni. Pracodawcy jak co roku cenić będą u młodych ludzi poszukujących pracy zarówno doświadczenie, jak i wykształcenie.

- Tak jest co roku. Wątpię, żeby w 2009 miało się coś zmienić. Warto uczestniczyć w działaniach różnych organizacji, brać udział w konkursach. To daje młodym ludziom doświadczenie już podczas nauki na studiach - mówi Barbara Pakuła.

Najprawdopodobniej studenci nadal będą chętnie korzystać z wyjazdów zagranicznych oferowanych przez uczelnie. Wciąż popularne są kursy i programy Unii Europejskiej (np. Socrates).

Problemu nie będzie raczej z praktykami i stażami. Najwięcej perspektyw mimo odczuwalnego już w Polsce kryzysu mają przed sobą studenci. Zagrożeni mogą być za to pracownicy produkcyjni, bo to ich według opinii ekspertów czekają zwolnienia

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto