Kolejny zespół ds. reformy osiedli powołany przez Jacka Sutryka. Czym będzie się zajmował?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał kolejny zespół ds. reformy Rad Osiedli. Radni miejscy podkreślają, że w temacie osiedli duży problem jest choćby z funkcjonowanie funduszu osiedlowego.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał kolejny zespół ds. reformy Rad Osiedli. Radni miejscy podkreślają, że w temacie osiedli duży problem jest choćby z funkcjonowanie funduszu osiedlowego. Tomasz Hołod
Udostępnij:
Zespół ma tworzyć trzynaście osób. Większość wybranych w demokratycznych wyborach, spośród przewodniczących zarządów wrocławskich osiedli. Wybory odbędą się we wrześniu, a zespół będzie pracować do końca obecnej kadencji rad.

Jacek Pluta, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMW twierdzi, że Kadencja Jacka Sutryka charakteryzuje się bliską współpracą z wrocławskimi osiedlami.

- Odbyły się trzy tury spotkań ze wszystkimi Radami Osiedli, powołano Fundusz Osiedlowy, znowelizowano statuty osiedli, stworzono nową ordynację wyborczą do Rad Osiedli. Kluczowym elementem tej współpracy było jednak powołanie zespołu ds. reformy osiedli, swoistego think tanku i forum wymiany idei. Poprzedni zespół zakończył swoją działalność wraz z końcem poprzedniej kadencji Rad Osiedli. Stąd decyzja prezydenta o powołaniu nowego zespołu – informuje Pluta.

Zespół zajmie się między innymi uregulowaniem kompetencji Rad Osiedli.
Od lat toczy się dyskusja o liczbie wrocławskich osiedli (mamy ich obecnie 48 - najwięcej w Polsce), liczbie radnych osiedlowych (mamy ich ok. 700 - również jedna z większych liczb w Polsce), czy systemie ich pracy (społeczny czy płatny).

Zarządzenie o powołaniu Zespołu ds. reformy osiedli zbiega się w czasie z podpisaniem innego ważnego dokumentu: zasad współpracy Urzędu Miasta, jednostek i spółek miejskich z Radami Osiedli. Osiedlowi radni zwracali uwagę, że zasady tej współpracy nie są precyzyjnie określone, czasem bywają niejednolite, dlatego prezydent Wrocławia podpisał dokument, który standaryzuje współpracę miasta z osiedlami. Nowe zasady wchodzą w życie od 1 września.

Współpraca z radami osiedli nie odbywa się jednak tak kolorowo.

- W 2019 roku Prezydent Jacek Sutryk powołał Zespół ds. reformy ustroju samorządowych jednostek pomocniczych we Wrocławiu. Czy te działania przyniosły wyczekiwane przez osiedla efekty? Niekoniecznie. Inwestycje w ramach powołanego w roku 2019 Funduszu Osiedlowego idą bardzo opornie – mówi nam Michał Kurczewski, radny miasta Wrocławia.

Zaznacza, że oczekiwania oraz jednoczesna frustracja związana z funkcjonowaniem w Radach Osiedli jest wciąż wysoka. Na osiedlach ciąży ogrom obowiązków biurokratycznych, a konieczność ich wypełniania de facto bezpłatnie jest dalekie od ideału.

- Obecnie powołano nowy Zespół ds. reformy Rad Osiedli. Trzymam kciuki za pozytywne i odczuwalne efekty pracy tego zespołu, bo w obszarze Rad Osiedli jest jeszcze wiele do poprawienia – kwituje M. Kurczewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie