Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy wrocławskie Nadodrze odzyska blask? [felieton użytkownika MM, konkurs]

buszującyWpolsce
pl. św. Macieja na Nadodrzu
pl. św. Macieja na Nadodrzu vorwerk\fotopolska.eu
Miasto ogranicza Program Stu Kamienic we Wrocławiu. Niestety.

Decobazaar otworzył się na Nadodrzu [foto]


Gdyby spytać przeciętnego Polaka, z czym kojarzy mu się Wrocław, odpowie zapewne, że z Rynkiem, mostami, Dutkiewiczem… Być może z Sylwestrem z Dwójką, a w najlepszym razie z Panoramą Racławicką. Kto odpowiedziałby, że z kamienicami, powinien otrzymać nagrodę. Te najciekawsze znajdują się na wciąż odnawianym Nadodrzu.

Program remontu stu kamienic ruszył wiosną 2007 r. i po pięciu latach we Wrocławiu udało się odnowić w 127 budynków. W 2009 r. wydano na ten cel najwięcej, bo ponad 74 mln zł. W 2010 r. było to 57 mln. na pierwszy ogień poszły plac Strzelecki oraz zaniedbany park Staszica. W tym roku Zarząd Zasobu Komunalnego otrzymał na rewitalizację tylko 14 mln zł.

czytaj też: Wrocławskie kamienice to trudna miłość

KONKURS NA MISS WROCŁAWSKICH KAMIENIC

Zrób oryginalne zdjęcia wrocławskich kamienic i pochwal się nimi w blogu na stronie MM, najlepiej z uzasadnieniem i informacją, gdzie dana kamienica się znajduje i dlaczego to właśnie ona przykuła Waszą uwagę. Wpis zatytułuj Miss Wrocławskich Kamienic. To mogą być budynki odnowione lub nie. Wybór należy do Was. Liczy się pomysłowość w podejściu do tematu. Na Wasze zdjęcia czekamy do końca kwietnia 2012. Później redakcja MM wybierze trzy najciekawsze fotografie. Ich autorzy otrzymają od nas wejściówki do kina lub na koncerty oraz książkę Pawła Pollaka "Gdzie mól i rdza", której akcja rozgrywa się we Wrocławiu. Pokażemy też na stronie Wielką Galerię Wrocławskich Kamienic.

Nadodrze zmienia oblicze

Remontu doczekało się już wiele kamienic (przykłady znajdziecie na zamieszczonej poniżej galerii zdjęć). Ale to nie wszystko. Odrestaurowany zostanie też charakterystyczny Pomnik Zesłańców Sybiru i jego otoczenie (to zresztą powoli dobiega końca). Niebawem powstaną tam stojaki na rowery, remont przejdzie system oświetlenia, a wisienką na torcie będzie ukwiecenie osiedla. Modernizację ma także przejść gimnazjum nr 15 przy Jedności Narodowej i kilka gminnych podwórek.

Nie można zatem narzekać na liczbę planów. Całość jednak ma służyć przede wszystkim mieszkańcom i poprawie ich jakości życia. Aktywizować ma ich m.in. już funkcjonujący Infopunkt Łokietka 5, ośrodek społeczno-kulturalny dotowany przez miasto. Przy ul. Dubois 33/35 powstaje lokalne Centrum Rozwoju Zawodowego, a przy Rydygiera – Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, kluczowy element służący lokalnej społeczności, szczególnie podopiecznym MOPS-u.

Choć wiele udało się już osiągnąć, nadal ogromną porażką miasta pozostaje brak remontu elewacji i najbardziej charakterystycznego punktu Nadodrza – dworca kolejowego. Projektów powstało wiele, lecz jak dotąd żaden nie znalazł się nawet we wstępnej fazie realizacji. Na razie Przewozy Regionalne zdecydowały się na odnowienie pomieszczeń biurowych i wejścia na perony.

Kamienice Nadodrza mogłoby konkurować z Pragą

A co z przyjezdnymi? Co z turystami? Niestety dla nich Nadodrze to łakomy, lecz odstraszający kąsek. Nie chodzi jedynie o kamienice w fatalnym stanie, które, paradoksalnie, nadają niezwykły klimat tej części miasta. Droga do odzyskania pełni blasku jest daleka, a odkąd postanowiono mocno ograniczyć Program Stu Kamienic – stała się jeszcze dłuższa.

To wielka szkoda, bo odremontowane nadodrzańskie kamienice stworzyłyby miejsce, które mogłoby śmiało konkurować z zabytkami czeskiej Pragi, że o rodzimym Krakowie nie wspomnę. Euro 2012, Europejska Stolica Kultury oraz Igrzyska Sportów Nieolimpijskich to idealne okazje, by prócz samego Wrocławia, wypromować również ten wyjątkowy obszar. Wcześniej jednak trzeba mieć, co promować.

Jednak nawet jeśli uda się odremontować większość kamienic, pozostanie stary problem: wandalizm. Problem, na który większość polskich miast od lat nie może znaleźć recepty. Budynki, na rewitalizację których idą ogromne pieniądze, szybko pokrywają się graffiti. Plan rewitalizacji Nadodrza zakłada co prawda system monitoringu, jednak czy 40 kamer uchroni kamienice przed kolejnymi zniszczeniami?

Oczywiście szumna i wszechstronna rewitalizacja nie rozwiąże wszystkich, zwłaszcza społecznych problemów Nadodrza. Od czegoś trzeba jednak zacząć. A Nadodrze otrzymało wielką szansę, choć wiele innych części miasta domaga się pilnych remontów. Koniec wszystkich prac zaplanowano na listopad 2012 roku. Oby ta kulturowo-architektoniczna reanimacja dała Nadodrzu rzeczywiście nowe życie.

Gdzie mól i rdza
Paweł Pollak

Oficynka 2012

„To nie Nowy Jork, panie komisarzu!”
To Wrocław. Miasto, w którym życie toczy się swoim rytmem, a codzienne sprawy na tyle pochłaniają mieszkańców, że nie zauważają oni, kiedy wśród nich pojawia się morderca: okrutny, bezwzględny i… niezwykle inteligentny. Śledztwo w sprawie serii bardzo dziwnych zabójstw popełnianych na bezbronnych emerytach rozpoczyna komisarz Marek Przygodny z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

czytaj też:



Rozmrażamy zimę [konkurs]


Twórz z nami MM Wrocław


Koncerty we Wrocławiu w 2012


Sky Tower w kadrze MM [konkurs]

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto