Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazztopad 2012: Tradycja i współczesność, czyli mieszanka wybuchowa [koncerty, program]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Mateusz Rybicki
Mateusz Rybicki Natalia Borzymowska
Enrico Rava Quintet, Bill Frisell i Ornette Coleman - to tylko niektóre spośród gwiazd tegorocznej edycji festiwalu.

Festiwal rozpocznie się 3 listopada o godz. 18. koncertem Enrico Ravy Quintet. Ravy to jeden z najbardziej oryginalnych europejskich trębaczy. Inspirował się twórczością takich gwiazd jazzu, jak Cecil Taylor czy Lee Konitz. To wszystko każe nam zaliczać go do jednego z najbardziej awangardowych artystów gatunku. Podczas Jazztopadu wystąpi z młodymi włoskimi muzykami. Na fortepianie zagra Giovanii Guidi.

Dzień później wystąpi Benoit Delbecq - ceniony zarówno przez miłośników jazzu, jak i krytyków muzycznych. W czasopiśmie "All About jazz" określano go mianem muzyka o postępowym myśleniu. Delbecq lubi eksperymentować - jego twórczość to wybuchowa mieszanka, na którą składa z jednej strony tradycja, a z drugiej nowoczesne, elektroniczne dodatki.

Nie wolno nie zwrócić uwagi na artystów koreańskich - Miyeona i Parka (10 listopada, godz. 18.). Na muzycznej scenie Korei Południowej są ojcami wolnej impowizacji. Oni także nie trzymają się ściśle jazzowego kanonu, raczeją łączą ją z elementami charakterystycznymi dla współczesności.

Nie inaczej jest w przypadku Heo Yoon-Jeong. Ta niezwykła artystka gra na klasycznym koreańskim instrumencie, zwanym geomungo. To rodzaj cytry, natomiast daegum wykorzystywane przez towarzyszącego jej Arama Lee stanowi formę fletu poprzecznego.

Nie tylko jazz

Jazztopad to wydarzenie już nie tylko muzyczne. W tym roku organizatorzy rozpoczęli współpracę ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i 17 listopada o godz. 19. zobaczymy film niemy z muzyką na żywo, a zagrają Ron Miles (kornet), Tony Scherr (kontrabas), Kenny Wollesen (perkusja) i Bill Frisell (gitara elektryczna).

Ornette Coleman


Wyjątkowy koncert czeka nas 18 listopada - zagra wtedy Jack DeJohnette Group (w składzie: Don Byron - klarnet i saksofony, Marvin Sewell - gitara elektryczna, George Colligan - fortepian, Jerome Harris - gitara basowa i oczywiście Jack DeJohnette - perkusja). Ostatni z wymienionych artystów to według organizatorów festiwalu "wielka legenda jazzu i najwspanialszy perkusista wszechczasów". Słowa te nie zostały wypowiedziane bez pokrycia. DeJohnette występował m.in. w grupie Milesa Davisa czy Herbiego Hancocka, a także Ornette'a Colemana, a Coleman 25 listopada pojawi się podczas festiwalu. To właśnie on ukuł termin free jazz i on zmienił oblicze tego gatunku w latach 60. XX wieku. Wtedy jednak nie dostrzeżono jego talentu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto