Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Redakcja
Jeszcze nie ucichły na dobre ostatnie wystrzały w Festung Breslau, gdy w 1945 roku powstaje Wojewódzka i Miejska Komenda Milicji Obywatelskiej we Wrocławiu.

W pierwszych latach po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu trosk przysparzała władzom miasta Wrocławia sprawa zapewnienia napływającym osadnikom bezpieczeństwa i porządku. Powstaje więc Milicja Obywatelska, co pozwala patrolować miasto i zapewnić względny porządek.

Trudny początek

Pierwszym komendantem w latach 1945-46 Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej (KWMO) był mjr Władysław Mazur. Do pomocy MO, dekretem z dnia 3 kwietnia 1946 roku, powołano straż obywatelską, złożoną z miejscowej ludności. Jej zadaniem była pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wprowadzono nocne warty, aby poprawić stan bezpieczeństwa w mieście. Było to konieczne, ponieważ na terenie miasta przebywało wielu Niemców, u których znajdowały oparcie uciekające z niewoli, rozbite oddziały hitlerowskie. Dokonywano licznych aktów sabotażu polskich osadników. Przy pomocy wojska i ludności cywilnej udało się ująć i rozbroić wiele band poniemieckich. Bezpieczeństwo we Wrocławiu poprawiło się z chwilą zakończenia wysiedleń ludności niemieckiej. Na początku 1946 roku powołano w mieście Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej, która uczestniczyła w zaprowadzaniu porządku publicznego.

Historia Milicji Obywatelskiej

KWMO uczestniczyła w organizacji wielu propagandowych imprez, takich jak np. Wystawa Ziem Odzyskanych (lipiec 1948), czy Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, na który przybyli delegaci z 46 krajów.

W 1957 roku decyzją Komendanta Wojewódzkiego MO we Wrocławiu utworzono samodzielne Laboratorium Kryminalistyczne, na które składały się nowoczesne, jak na tamte czasy pracownie: daktyloskopii, traseologii, mechanoskopii (w tym broni palnej) i dokumentów.

W roku 1963 we Wrocławiu wybuchła epidemia ospy ,"przywleczona" z Indii przez agenta służb specjalnych PRL, płk. Bonifacego Jedynaka. Milicjanci KWMO czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z kwarantanną osób potencjalnie zarażonych oraz z przemieszczaniem się ludności.

Lata Solidarności

Rok 1980 przyniósł strajki we wrocławskich zakładach pracy, manifestacje uliczne. W zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej powstała wrocławska Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku aktywnie mimo internowania i późniejszych aresztowań liderów (Władysława Frasyniuka, Józefa Piniora i innych) działało podziemie solidarnościowe – kolportowane były ulotki, nadawane krótkie nielegalne audycje radiowe. W tym czasie rozpoczęła tu działalność Pomarańczowa Alternatywa pod ,"dowództwem" Waldemara Fydrycha – "Majora", a także "Solidarność Walcząca" Kornela Morawieckiego. Milicja Obywatelska z pomocą Służby Bezpieczeństwa, w ciągu tamtego roku zwalczała wrogą dla ówczesnego systemu działalność, zgodnie z panującą linią ideologiczną czynników państwowych. Chodziło szczególnie o to, jak są zabezpieczone maszyny do pisania – wówczas niebezpieczna broń zagrażająca całemu systemowi komunistycznemu.

Powstanie Policji

6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił nową ustawę o Policji, określając dla tej formacji zakres uprawnień, zadań oraz prawa i obowiązki dla funkcjonariuszy. Ustawa ta w pełnym zakresie kompetencyjnym uwypuklała nową rzeczywistość polityczną powstałą w wyniku zawartego kompromisu społecznego w trakcie obrad Okrągłego Stołu, a w szczególności zaistniałą sytuację po wyborach do Sejmu i Senatu RP, które odbyły się dnia 4 czerwca 1989 roku. Zostały utworzone nowe struktury, polegające m.in. na zmianie symboliki, nazewnictwa, oznakowań. Zmianie uległy również symbole umundurowania, przede wszystkim dotyczyło to wizerunku orła białego w koronie i dystynkcji określających nowe stopnie policyjne.

Na początku stycznia 1999 roku weszła w życie reforma administracji publicznej kraju. Powołano do życia nowe województwa, wśród nich województwo dolnośląskie, które swoim zasięgiem objęło dawne: wrocławskie, legnickie, jeleniogórskie i wałbrzyskie. Tym samym istniejące w tych województwach KWP zostały zniesione, a ich funkcje przejęła Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Jednocześnie KWP we Wrocławiu stała się, jak to określiła ustawa o Policji "jednostką organizacyjną stanowiącą aparat pomocniczy" wojewody, wchodząc w skład zespolonej administracji rządowej. Na mocy ustawy z dnia 13 października 1998 roku przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, z dniem 1 stycznia 1999 roku odwołani zostali wszyscy komendanci wojewódzcy i rejonowi policji oraz ich zastępcy.

Do najbardziej znanych osób, które zapisały się w historii Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu należą inspektor Adam Rapacki (aktualnie wiceminister spraw wewnętrznych) i inspektor Andrzej Matejuk (aktualnie Komendant Główny Policji), którzy piastowali w ostatnim dziesięcioleciu urząd komendanta wojewódzkiego. A. Rapacki i A. Matejuk swoją pracą niewątpliwie przyczynili się do tego, że dolnośląska policja do chwili obecnej osiąga jedne z najlepszych wyników pracy na tle pozostałych jednostek w kraju.

10 kwietnia 2008 roku minister spraw wewnętrznych i administracji powołał na Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu - nadinspektora Zbigniewa Maciejewskiego, który do dzisiaj piastuje ten urząd.


Przygotowano na podstawie:

Zbiory prywatne autora
http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/www/index.cgi
zdjęcia: Fotopolska.eu


Czytaj też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto