Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Policji We Wrocławskim Rynku

Arek Gołka
Arek Gołka
Dolnośląska policja hucznie obchodziła kolejną rocznicę powstania Policji Państwowej.

24 lipca 2010 r. przypada w Polce 91 rocznica powstania policji. Jednak dolnośląscy funkcjonariusze rozpoczęli świętowanie dzień wcześniej.

Najważniejszym wydarzeniem były popołudniowe uroczystości w Sali Wielkiej w Ratuszu, podczas których policjantom zostały wręczone odznaczenia i akty nominacji na wyższe stopnie służbowe. W uroczystościach brali udział Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk, wicewojewoda dolnośląski Ilona Antoniszyn-Klik, marszałek województwa Marek Łapiński i prezydent Rafał Dutkiewicz. Były także delegacje zagraniczne z Saksonii, Czech oraz Holandii. Wszystko przy akompaniamencie Orkiestry Policji Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu.

Za sterami motorówki

Jednocześnie dolnośląscy funkcjonariusze rozstawili na wrocławskim Rynku tematyczne pawilony z licznymi atrakcjami. Stróże prawa przygotowali do podziwiania wystawę historycznej broni palnej, radiowozy, motocykle, motorówki i sprzęt pirotechniczny. Ku uciesze przechodniów można było usiąść za kierownicą każdego pojazdu. Policjanci chętnie opowiadali o swojej pracy. rozdawali też odpowiednie materiały informacyjne. Można było dowiedzieć się, jak zostać policjantem i wypełnić tradycyjny formularz rekrutacyjny. Wyjątkowo chętnie o szczegóły pracy wypytywano komandosów z pododdziału antyterrorystycznego. Pojawiły się też panie psycholog z Urzędu Miasta, które współpracują z policją i udzielały na miejscu porad psychologicznych. Nie zabrakło także ulubieńca dzieci, Komisarza Lwa - maskotki Dolnośląskiej Policji.

Prezentacja borni krótkiejPolicyjne motory zrobiły furorę

Historyczne studium  broni

Imponująco prezentowała się wystawa historyczna broni palnej z XVIII, XIX i XX wieku. Znaleźć można było zarówno broń długą ze złowieszczymi bagnetami na lufach, jak i przeróżnego typu broń krótką. Policjanci, trzymając się zasad zawodowej rzetelności, ostrożnie podawali wszelkie informacje.

-  Wtedy nie było rozróżnienia na broń policyjną, wojskową czy myśliwską. Polscy XIX-wieczni powstańcy zdobywali na przykład to, co tylko wpadnie w ręce. Ale już niektóre modele wystawionych tu rewolwerów z drobnymi zmianami używane są w służbach mundurowych do dzisiaj - tłumaczy opiekun wystawy Dariusz Goleński, wicehetman Bractwa Kurkowego Miasta Wrocław.

- Obecnie jeżeli chodzi o broń krótką w polskiej policji stosuje się pistolety P64, P83, Walter, Heckler&Koch i austriackie Glocki. W użytku są też rewolwery Wifana i Astra. Z długiej wypada wspomnieć o kałasznikowie, Uzi i MP5 - dodaje Leszek Ozga, aspirant wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji.

Służba to nie żarty

Żeby zostać stróżem prawa trzeba przejść przez osiem etapów rekrutacji. Startować mogą oczywiście zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Liczą się zdolności fizyczne oraz umysłowe. - W szkołach policyjnych w Słupsku, Pile, Katowicach zdaje się test sprawności fizycznej, trochę mniejsze rygory obowiązują w przypadku kobiet. Słaby wynik z innych dziedzin nie wyklucza z rekrutacji, ale z tej akurat tak. Odpada na niej ogółem jakieś 35% kandydatów - mówi Arkadiusz Trojan, kierownik Sekcji Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Następnie testowana jest wiedza o społeczeństwie i o policji. W 2009 r. na 4 tys. chętnych odznakę mogło przypiąć tylko 339.

- Żeby zostać funkcjonaruszem policji trzeba niewątpliwie wykazać się spokojem, opanowaniem i samodyscypliną. Moim zdaniem należy też zwyczajnie kochać to, co się robi, bo to poważna sprawa. Nie wolno zapominać, że jest to służba z narażeniem życia i zdrowia, co odróżnia ją od innych zawodów - podkreśla Trojan. 

Chwała tym, którzy odeszli

Wcześniej 21 lipca Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu Zbigniew Maciejewski, pozostali dolnośląscy policjanci i przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli wieńce na cmentarzu Osobowickim pod pomnikiem "Poległych Policjantów". W tym samym dniu w Kościele Ojców Redemptorystów uczczono również 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Biorący udział w uroczystości hołd oddali również policjantom zamordowanym w Twerze przez NKWD.



Czytaj także:

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Policji We Wrocławskim Rynku

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto