Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna Neptuna była symbolem Wrocławia

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Miasto kryje wiele takich niespodzianek jak odkryta na Nowym Targu fontanna - mówi dyrektor Instytutu Archeologii UWr.

Na Nowym Targu ma powstać parking. Archeologowie, którzy sprawdzają teren, odkryli tam niedawno fontannę z XVIII wieku, zaś 5 listopada fragment wodociągu. Nie oszacowano jeszcze dokładnie, z jakich czasów pochodzi ten ostatni. Najprawdopodobniej z XIX wieku.

O odkryciach na Nowym Targu we Wrocławiu rozmawiamy z prof. Jerzym Piekalskim, dyrektorem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jaki okres historyczny reprezentuje fontanna Neptuna, którą odkryliście na Nowym Targu?

Fontanna pochodzi z lat 30. XVIII w. i została wykonana w stylu barokowym. Jej dawny wygląd podkreślał związki Wrocławia z innymi miastami hanzeatyckimi (hanza - związek miast handlowych Europy Północnej - red.). Na pl. Nowy Targ dawniej sprzedawano różnego rodzaju produkty. Już wtedy zaznaczały się u nas ogromne wpływy kontrreformacji. A Neptun to przecież antyczne bóstwo o charakterze pogańskim. Mimo to fontanna Neptuna stała się pewnym symbolem dla wrocławian.

Jakiego rodzaju symbolem?

Neptun z Nowego Targu pieszczotliwie był nazywany Gabeljurge. To przy tej fontannie spotykali się studenci. Fontanna Neptuna była dla nich wówczas tym, czym Pręgierz dla nas dzisiaj. Niestety, pomnik został zniszczony w czasie wojny.

Tors (z lewej) i ręka (z prawej) Neptuna


Ale szczątki ocalały. Co się działo zatem po wojnie?
Powojenne losy fontanny Neptuna nie są nam dokładnie znane. Wiemy tylko, że po wojnie plac Nowy Targ był targiem, na którym można było kupić wszystko, począwszy od żywności, a skończywszy na granatach.

Jaka jest skala tego odkrycia?

Wszyscy wiedzieliśmy, że ten pomnik tam się znajduje. Nie doszukiwałbym się tutaj żadnej sensacji. Nie mieliśmy jedynie pojęcia, w jakim stanie go odnajdziemy. Poza tym, we Wrocławiu jest jeszcze multum takich miejsc, gdzie kryją się tajemnice dawnego miasta. Mogłyby wzbogacić one kulturę symboliczną Wrocławia, gdybyśmy tylko bliżej się im przyjrzeli.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto