Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny bilet miejski już w lipcu 2010

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Koniec z papierowymi biletami okresowymi. Od 1 lipca 2010 roku wrocławianie będą mogli korzystać z elektronicznego biletu działającego w systemie karty miejskiej.

Umowę na jego obsługę podpisała z miastem Mennica Polska. Jak zapowiadają urzędnicy, będzie to najnowocześniejszy system w Polsce. Zakłada on możliwość kupowania tradycyjnych biletów za pomocą kart bankowych, telefonów komórkowych, przez internet oraz za gotówkę.

Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia przekonuje, że karta będzie wyśmienitą wizytówką miasta.
- W stolicy Dolnego Śląska karta miejska nie będzie tylko biletem, ale również czymś w rodzaju "elektronicznej portmonetki". Docelowo kartą będzie można płacić w odpowiednich automatach, choćby za bilety do zoo lub parku wodnego - tłumaczy. - Największym atutem systemu jest jego otwartość i elastyczność, które pozwolą go udoskonalać i regularnie rozszerzać. Jego szczelność sprawi, że opłata za przejazd będzie nieuchronna, a to z kolei gwarantuje większy przypływ pieniędzy do kasy miasta - dodaje.

Umowa dotycząca wprowadzenia systemu została już podpisana


Wprowadzany system będzie obsługiwał wszystkie typy biletów obowiązujące na terenie Wrocławia, a pierwszą kartę mieszkańcy otrzymają za darmo. Mennica Polska zapowiada, że do 1 lipca 2010 wprowadzi bilet elektroniczny na bezstykowej karcie imiennej lub na okaziciela.

- Ten nowoczesny i rozwojowy projekt umożliwia łączenie wielu aplikacji - mówi Tadeusz Stechiewicz, prezes Mennicy Polskiej. - System wrocławskiej karty miejskiej zostanie zintegrowany z legitymacjami studenckimi i kolejami podmiejskimi. Jego elastyczność pozwala pójść jeszcze dalej, choćby w kierunku pobierania opłat podatkowych. Możliwości są niemal nieograniczone - dodaje.

100 takich biletomatów pojawi się na terenie Wrocławia


Oprócz karty w 800 autobusach i tramwajach zamontowane zostaną urządzenia do sprzedaży biletów papierowych za pomocą kart płatniczych. Na terenie miasta pojawi się również 100 specjalnych automatów. Co ważne, wszelkie koszty związane z uruchomieniem systemu poniesie Mennica Polska, która przez dwa lata będzie pobierała ośmioprocentową prowizję za sprzedane bilety. To ona również wyposaży kontrolerów w terminale do sprawdzania elektronicznych biletów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto