Duże zmiany w MPK. Czym dojedziesz do szkoły i pracy po 3 września?

Materiał informacyjny Gminy Wrocław
wroclaw.pl
wroclaw.pl
Uwaga, pasażerowie! Zmienia się komunikacyjne oblicze Wrocławia! Powstaną dwie nowe linie tramwajowe i dwie autobusowe, a kilkanaście zostanie zmodyfikowanych. Warto już teraz zaplanować poniedziałkowy dojazd do pracy i na rozpoczęcie roku szkolnego.

Komunikacyjna reorganizacja nie dotyczy tylko Nowego Dworu, na który zaczną kursować tramwaje. Odczują ją mieszkańcy bardzo wielu osiedli nawet tak odległych od Nowego Dworu, jak Kowale, Sępolno czy Kozanów.

Dlatego sprawdź już dziś, jak od września będziesz mógł podróżować. Zajrzyj na wroc.city/NoweTrasy.

Zmiany w tramwajach 

Nowe linie nosić będą numery 13 oraz 22. Korekty nastąpią na liniach: 4, 5, 11, 16, 18 oraz 23. Poza tym numer 33 stanie się 12, 14 zastąpi 74, a 31 będzie numerem 21.

W niektórych przypadkach modyfikacja dotyczy wydłużenia trasy, w innych następuje zmiana przebiegu przez centrum, ale są również takie, które zmieniają pętlę bądź krańcówkę. 

Ostatecznie znikną „trzydziestki”. Po zmianie numerów, dodaniu nowych linii, nastanie porządek i będziemy mieć 23 linie w płynnej numeracji od 1 do 23.

Tramwaje na Nowy Dwór

Do nowej pętli noszącej nazwę Wrocław Nowy Dwór (P+R) od 3 września kursować będą linie 13 i 23. Pierwsza jest zupełnie nowa, a trasa 23 zostanie wydłużona.

„Trzynastka” połączy nowodworską pętlę ze Stadionem Olimpijskim. Pojedzie do ul. Śrubowej. Tam skręci do Dolmedu i dalej przemierzać będzie ul. Legnicką.

- Do centrum miasta z Nowego Dworu dojedziemy tą linią w 20 minut. 90 procent jej trasy prowadzi wydzielonym torowiskiem i co więcej, łączy ona istotne węzły przesiadkowe w mieście – informuje Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.

Dotrze do pl. Jana Pawła II, który jest ważnym węzłem przesiadkowym. Pozwoli również dojechać do Rynku, a dalej do węzła Galeria Dominikańska. Kolejnym ważnym punktem jest pl. Grunwaldzki. Stąd odjeżdżają autobusy m.in. na Psie Pole. Zakończy swój bieg na Zalesiu przy Stadionie Olimpijskim.

Patrząc z perspektywy mieszkańców Zalesia i Sępolna, 13 daje bezpośrednie połączenie z pl. Jana Pawła II i docelowo oczywiście z Nowym Dworem.

Zmieniona linia 23

Tramwaj 23 przemierzać będzie całą nową trasę autobusowo-tramwajową. Od pętli na Nowym Dworze aż do pl. Orląt Lwowskich. Stamtąd pojedzie w kierunku Dworca Głównego, dzięki czemu mieszkańcy Nowego Dworu i Muchoboru Małego zyskają szybkie bezpośrednie połączenie z dworcem. Jest on nie tylko celem podróży sam w sobie, ale też istotnym węzłem przesiadkowym dla komunikacji miejskiej. Patrząc od drugiej strony, będzie to również wygodny dojazd do głównej stacji z Kowal.
Z dworca 23 skręca w ul. Kołłątaja i jedzie do pl. Dominikańskiego. Stamtąd przez Jedności Narodowej, Kromera dociera aż do Kowal.

Każda z tych linii będzie w szczycie kursować co 12 minut, a zatem średnio na przystankach od pętli do ul. Śrubowej co sześć minut pojawiać będzie się tramwaj. Różnymi trasami, ale jedną i drugą linią dotrzemy do centrum, np. do istotnego węzła Galeria Dominikańska.

Nowy tramwaj 22

Nowość na komunikacyjnej mapie miasta połączy Tarnogaj z Pilczycami. Ułatwi dotarcie z południowego osiedla na dworzec Wrocław Główny, pl. Jana Pawła II i do Magnolii. Dodanie tej linii do siatki połączeń znacznie ułatwi podróże mieszkańcom Tarnogaju. Będzie również więcej tramwajów na odcinkach Tarnogaj–Prudnicka oraz Dworzec Główny–Niedźwiedzia (CH Magnolia Park).

22 z Tarnogaju przejedzie Hubską, aby dotrzeć do Dworca Głównego, następnie przez Arkady (Capitol) dojedzie do pl. Jana Pawła II. Dalej Legnicką dotrze do pętli Pilczyce.

Inne trasy przez remonty

O zmianach na liniach 4, 5, 11, 12, 14, 16, 18 oraz 21dowiesz się ze specjalnego informatora. Są tam również informacje o tymczasowych przebiegach linii związanych z remontem na skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Świdnicką. Do 8 października zawieszone zostają linie 2 oraz 20 i zastąpione tramwajem 72 oraz autobusem 702, który będzie kursował na linii nieczynnego przez ten czas torowiska na Powstańców Śląskich od Piłsudskiego do Hallera.

Ze względu na ten remont oraz przebudowę ul. Pomorskiej linie 6, 7, 14, 15, 16 i 17 kursować będą innymi – niż docelowe – trasami. Szczegóły wraz mapami tras można zobaczyć tutaj.

Zmiany również w autobusach

Nowości dotyczą głównie rejonu Nowego Dworu, Kuźnik i Muchoboru Wielkiego. Nowe linie to 152 oraz 310. Nie będzie 109, które zastąpi autobus 142. Zmiany tras dotyczą natomiast numerów: 107, 119, 122, 128, 142, 148 oraz 149.

Nowe połączenia

310 kursować będzie z Jagodna do Wojszyc zapewniając dojazd do nowego przedszkola i nowej szkoły przy ul. Asfaltowej. Rozkład jazdy uwzględnienia plan zajęć i pracę świetlicy. Z nowego połączenia skorzystają nie tylko dzieci i rodzice, ale wielu innych mieszkańców. 310 zatrzymywać się będzie przy przystankach na ul. Buforowej i na Grota-Roweckiego dając możliwość przesiadki na linie jadące do centrum.

152 połączy Kozanów z Grabiszynkiem. Ruszając z przystanku Tarczyński Arena (Królewiecka) pojedzie Pilczycką, Metalowców, Hermanowską, Strzegomską, Mińską i Krzemieniecką do przystanku Blacharska. Mieszkańcy Pilczyc sprawnie i bez przesiadek dojadą do Nowego Dworu oraz Muchoboru Wielkiego. Linia połączy główne ciągi tramwajowe na ulicach: Pilczycka, Lotnicza, Strzegomska, Grabiszyńska i Hallera.

Z pozostałymi zmianami zapoznasz się w serwisie specjalnym, gdzie również są mapy z trasami przejazdów autobusów.

Po co tyle zmian?

Po uruchomieniu trasy na Nowy Dwór nie było możliwości, aby dodać nowe linie, a całą resztę pozostawić bez zmian. Nowe możliwości otworzyła również inna wielka inwestycja, linia tramwajowa przez Popowice. 
Po to powstają nowe połączenia torowe, aby tramwaje zastępowały autobusy. Nowy tramwaj oznacza zmiany w połączeniach autobusowych.

Przy układaniu siatki połączeń na pierwszym miejscu są potrzeby pasażerów, ale uwzględniać trzeba również przepustowość skrzyżowań, przystanków, a także pętli. Zły układ powodowałby korki tramwajowe czy przeciążenie sieci i awarie zasilania.

Biuro Zrównoważonej Mobilności opracowując zmiany podkreślało, że siatka połączeń nie była istotnie zmieniana od 20 lat. Przez ten czas Wrocław stał się innym miastem. Powstały nowe osiedla i inwestycje generujące ruch, jak biurowce czy miejsca spotkań, rozrywek oraz zakupów. Potrzeby pasażerów istotnie się zmieniły. Otwarcie trasy na Nowy Dwór jest najlepszym momentem na wprowadzenie kompleksowych zmian. Takich rozwiązań, które będą się sprawdzać przez kolejne lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Duże zmiany w MPK. Czym dojedziesz do szkoły i pracy po 3 września? - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto