Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Wrocławia płyną kondolencje z całego świata

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Do wrocławskiego Urzędu Miejskiego napływają wyrazy współczucia z całego świata. Jest ich już kilkaset.

- Najwięcej kondolencji spływa oczywiście z Europy, szczególnie z Ukrainy i Francji. To kraje, z którymi Wrocław ściśle współpracuje - tłumaczy Paweł Czuma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Wyrazy żalu przysyłają również ludzie, którzy odwiedzili kiedyś nasze miasto, m.in. były prezydent Mali, prof. Alpha Oumara Konare.

"Jesteśmy poruszeni i ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o katastrofie, w której zginął prezydent Polski, Lech Kaczyński i cała jego delegacja" - napisał.

Kondolencje napływają również z innych odległych zakątków świata, na przykład z Meksyku. Pamiętają o nas także zagraniczne firmy, które mają swoje oddziały we Wrocławiu. Kondolencje przekazał m.in. koncern Google.

"Ta tragedia wstrząsnęła nami wszystkimi. Jeżeli potrzebujecie wsparcia, wiedzcie, że możecie na nas liczyć. Nasze myśli i modlitwy są z Wami i całym polskim narodem" - napisał Peter Weng z Google Wroclaw.

- To ważne, że kapitał dotychczas zlokalizowany w różnych miejscach na świecie jest też naszym kapitałem. Prezesi tych firm czują się już poniekąd związani również z Wrocławiem - mówi Paweł Czuma.

Do księgi kondolencyjnej w Ratuszu może wpisać się każdy


Do Wrocławia docierają nie tylko kondolencje, lecz i słowa otuchy. Przedstawiciele obcych państw proponują też pomoc.

- Teraz pomoc materialna przyda się bardziej w Chinach, gdzie miało miejsce trzęsienie Ziemi, ale każde takie słowa są dla nas bardzo cenne. Jesteśmy wdzięczni za to, że inne narody łączą się z nami w bólu i wyrażają chęć pomocy - przyznaje Czuma.

Kondolencje złożyli także m.in. Roger Moorhouse (historyk i współautor "Mikrokosmosu"), Otakar Divisek (burmistrz Hradec Kralove), Andrij Sadowyj, mer miasta Lwowa i Helma Orosz (burmistrz Drezna).

Część spośród kondolencji, jakie docierają do Wrocławia, w oryginale zostaje zamieszczona na stronie Urzędu Miasta.
- Nie chcemy niczego upraszczać. Pragniemy oddać wiernie emocje i uczucia, jakimi dzielą się z nami inne narody - wyjaśnia rzecznik.

W Ratuszu została wystawiona księga kondolencyjna. Wpisać się może do niej każdy. Ratusz jest otwarty codziennie od godz. 10 do 22, a w niedzielę, przy okazji nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, do późnych godzin nocnych, żeby każdy miał możliwość złożenia im hołdu.



Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto