Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debaty miejskie po raz trzeci

Redakcja
Każdy wrocławianin ma prawo wypowiedzieć się na temat swojego miasta. Jak wybrać najciekawsze pomysły?

Pierwsza z debat omawiała problem wrocławskich pomników. Kwestia ta wzbudziła niezwykle dużo emocji, druga debata dotyczyła metra we Wrocławiu. Wwczorajsze spotkanie poświęcone było kwestii tworzenia miasta.

Partycypacja, czyli co?

Jak zauważył jeden z uczestników debaty, partycypacja brzmi obco, oznacza po prostu współpracę. Ta współpraca bazuje na fundamencie, którym jest świadomość, że miasto należy do nas wszystkich i każdy, jeśli ma taką ochotę, powinien mieć możliwość wypowiedzenia się na jego temat.

Kto może partycypować w rozwoju miasta, a kto jest jego głównym budowniczym? Jak zachęcić ludzi do czynnego włączania się w dyskusję o Wrocławiu i co zrobić, aby ta była konstruktywna i owocna? Na te pytania, próbowało wczoraj odpowiedzieć grono specjalistów oraz zwykli wrocławianie.

Jak współpracować?

Trzeba zauważyć, że wczorajsza debata ukazała na światło dzienne kilka znaczących problemów, które dotyczą współtworzenia miasta. Najistotniejszym z nich jest problem na poziomie komunikacyjnym. Co zrobić, by wszelkie sugestie, uwagi i pomysły użytkowników miasta były nie tylko zarejestrowane, ale także i wykorzystywane. Gdzie zwykły mieszkaniec Wrocławia ma się udać, aby móc przedstawić swój pomysł np. na zagospodarowanie wolnej przestrzeni obok jego ulicy.

Jak przedstawił w swojej prezentacji jeden z prelegentów, każdy obywatel ma prawo uczestniczyć w procesie budowania ustawy planowania przestrzennego, ale nie każdy wie, gdzie i jak może to zrobić. A trzeba zauważyć i podkreślić fakt, że nie tylko coraz większa liczba mieszkańców Wrocławia zaczyna interesować się wyglądem, kształtem i zagospodarowaniem przestrzennym, ale są to ludzie coraz lepiej w tej kwestii wyedukowani. Mają coraz szerszą specjalistyczną wiedzę na ten temat i chcą mieć realny wpływ wygląd i funkcjonowanie stolicy Dolnego Śląska.

- Nie jest już największym problemem dotarcie do zwykłych ludzi, aby zachęcić ich do dyskutowaniu o mieście. Co więcej pojawia się pewien nadmiar opinii, które tworzą pewien chaos - mówi Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. - Trzeba pracować nad tym, by te opinie były konstruktywne i sensowne. Co z tego, że będzie dziesięć tysięcy opinii, jak należy przebudować jakąś ulicę, skoro nic z tego nie wyjdzie. Projektant będzie pod takim obstrzałem, że będzie musiał zrobić coś całkiem innego żeby wszystkich jakoś pogodzić - wyjaśnia.

Jak to zrobić, by z tysiąca opinii na dany temat wybrać te najlepsze. Może warto iść za przykładem stolicy.

- Jest taki fajny pomysł, który już funkcjonuje w Warszawie. Powstała tam komisja wszystkich organizacji społecznych, które mają zamiar wziąć na swoje barki odpowiedzialność za konkretne pomysły - mówi Filar. W tym momencie każdy, kto ma coś do powiedzenia, może przedstawić swój pomysł. Potem zostaje on przedyskutowany, a następnie przekazany urzędnikom - dodaje.

Kto tworzy miasto?

Miasto tworzą jego użytkownicy, a wiadomo, że każdy z nich ma wobec niego inne oczekiwania i plany. Kierowcy będą apelować o lepszy stan ulic i większą ilość parkingów, piesi o większą ilość deptaków, alei spacerowych i chodników, a cykliści, których interesy reprezentował wczoraj Radek Lesisz z wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, o większą ilość dróg rowerowych i stojaków. Z pewnością nie uda się spełnić oczekiwań każdej z grup tworzących miasto, ale ważne jest, aby ich postulaty, sugestie i propozycje były wysłuchiwane, a najlepsze z nich wykorzystywane i realizowane.

Spotkanie odbyło się 29 kwietnia w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej we Wrocławiu w ramach "Debat miejskich", których organizatorami są: Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Towarzystwo Urbanistów Polskich - oddział Wrocław oraz Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. Celem debat jest stworzenie miejsca do dyskusji o problemach, planach i wszelkich kwestiach, które dotyczą naszego miasta.

Więcej informacji o debatach można znaleźć tutaj: www.hipermiasto.pl


Czytaj również:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto