Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata o pomnikach: A może tak przenieść Chrobrego?

Redakcja
Czy można przenieść pomnik Chrobrego w mniej reprezentacyjne miejsce? A może zakazać stawiania krasnali w mieście? W Urzędzie Miejskim debatowano o pomnikach.

18 lutego w sali sesyjnej Ratusza spotkali się urbaniści, architekci, plastycy, rzeźbiarze oraz mieszkańcy miasta, żeby dyskutować o propozycji nowej uchwały pomnikowej przygotowanej przez Komisję Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia. Ta ma uporządkować przepisy związane ze stawianiem pomników i uchronić Wrocław przed brzydkimi, przypadkowymi monumentami. 

- Uważamy, że w kwestiach tak istotnych jak pomniki, które na stulecia wpisują się w miejski krajobraz, taka debata jest niezbędna - tłumaczył Jerzy Skoczylas, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia.

Kolumna, obelisk czy głaz naturalny?

Rafał Rybicki z Dolnośląskiego Ośrodka Studiów Strategicznych zarzucił twórcom projektu uchwały błąd w definicji pomnika.
- Moim zdaniem jest ona zbyt rozbudowana i zbyt szczegółowa. Przypomina trochę dowcip: "Co to jest kałuża? Akwen śródlądowy bez znaczenia taktycznego" - mówił. - Kolumna, obelisk, głaz naturalny? Skąd możemy mieć pewność, że artyści nie wpadną na inne rozwiązania? Wystarczyłoby określić funkcję pomnika - upamiętnienie zasłużonej osoby lub zdarzenia historycznego - mówił.

Druga część debaty dotyczyła stanu obecnego wrocławskich pomników oraz krajowych i światowych trendów w tej dziedzinie.
- Troską ekspercką powinny być objęte również te obiekty rzeźbiarskie, które statusu pomnika nie mają, a jednak pojawiają się we Wrocławiu - proponował jeden z uczestników debaty.

Przenieść Chrobrego

Piotr Wieczorek, prezes oddziału Związku Polskich Artystów i Plastyków, zastanawiał się, czy niektórych pomników nie warto by przenieść w inne miejsca, np. Bolesława Chorbrego, który jego zdaniem mógłby stanąć w mniej reprezentacyjnym miejscu. Proponował również, aby zakazać dalszego stawiania krasnali we Wrocławiu. Ta ostatnia kwestia miała tyle samo zwolenników, co przeciwników podczas debaty.

W Ratuszu pojawiły się też głosy, żeby w mieście upamiętnić pomnikami m.in. Henryka Brodatego, Henryka Pobożnego, Jadwigę Śląską oraz wrocławskich noblistów na czele z fizykiem Maxem Bornem czy pisarzem Gerhartem Hauptmannem.


Współpraca: Maciej Kisiel, Lucyna Jadowska


Czytaj też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto