Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie pomniki: gdzie, jak i dlaczego?

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Komisja Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia liczy na pomoc mieszkańców w przygotowaniu uchwały dotyczącej zasad stawiania pomników. Pomysły można zgłaszać do końca stycznia.

- Taka forma konsultacji jest nowym obyczajem. Uważamy, że w kwestiach tak istotnych jak pomniki, które na stulecia wpisują się w miejski krajobraz, taka debata jest niezbędna - tłumaczy Jerzy Skoczylas, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia.

Projekt uchwały dotyczy zasad stawiania pomników w stolicy Dolnego Śląska. Jak tłumaczą urzędnicy, sprawa nie jest prosta, ponieważ brakuje możliwości porównania lub korzystania z doświadczeń innych polskich miast. Analogicznych rozwiązań nie ma.

- Będziemy wdzięczni za wszelkie głosy i sugestie dotyczące przedłożonego państwu projektu uchwały. Postaramy się je uwzględnić podczas prac nad ostatecznym kształtem uchwały - dodaje radny.

Uchwała ma stać się przewodnikiem po procedurach związanych z nowymi pomnikami


Komisja kultury chce, by pomniki stawiane w mieście nie wywoływały takich kontrowersji wśród mieszkańców, jak np. pomnik Chrobrego przy ul. Świdnickiej. Do tej pory starania o postawienie pomnika najczęściej wymagały od wnioskodawcy zgłoszenia pomysłu do Rady Miejskiej wraz z materiałami ikonograficznymi.

Po wstępnym uzyskaniu zgody, należało jeszcze zdobyć opinie właściwych komórek Urzędu Miejskiego. Następnie z uzyskanymi pozwoleniami i gotowym projektem trzeba było znów zwrócić się do Rady Miasta, która wtedy głosowała nad uchwałą pozwalającą na postawienie pomnika.

Nowa, przedstawiona do publicznej konsultacji uchwała ma stać się przewodnikiem po procedurach związanych z ustawieniem nowego obiektu i usprawnić formalności. Nowością będzie konkurs na najciekawszy projekt pomnika.

Bronisław Zathey, były prezes wrocławskiego PTTK z wielkim entuzjazmem przyjął wiadomość o projekcie uchwały. Według niego uregulowanie formalnej strony tego typu inicjatyw jest niezbędne.

- Może zabrzmi to zaskakująco, ale uważam, że we Wrocławiu jest stanowczo za mało pomników - mówi. - Takie obiekty powinny być symbolem miasta, ale to wiąże się z pewną odpowiedzialnością estetyczną i merytoryczną. Wrocławianie powinni honorować ludzi rzeczywiście związanych z miastem. Do tego właśnie potrzebny jest precyzyjny regulamin. Konkurs dotyczący stawiania pomników powinien być dwustronny. Po pierwsze potrzebna jest debata, czy taki jest potrzebny, a później rozmawiajmy o jego formie - dodaje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto