Petycja mieszkańców Siechnic w sprawie nowej drogi
Problem związany ze stanem DK94 uprzykrza życie mieszkańców od dawna. Z największymi trudnościami borykają się dojeżdżający codziennie do pracy. W pierwszej połowie roku gmina Siechnice wystosowała petycję do zarządu GDDKiA w sprawie przebudowy drogi, pod którą podpisało się ponad 2 tysiące mieszkańców.
- Mimo że DK94 w naszej gminie ma przebieg tylko 9,5 km, to w latach 2007-2021 doszło tutaj do 833 zdarzeń drogowych, w których zginęło 12 osób, a rannych zostało 137 osób. Statystycznie więc, każdego tygodnia przez około 15 lat dochodziło do zdarzenia, do którego była wzywana policja - mówił burmistrz Siechnic Milan Ušák.
Petycja dotyczyła odcinka pomiędzy Wrocławiem a Oławą, w przekroju dwujezdniowym lub gruntowną modernizacją drogi w aktualnym przebiegu, połączoną z budową obwodnic Radwanic, Siechnic i Groblic oraz niezbędnej infrastruktury.
GDDKiA odpowiada, ale nie podaje konkretnego terminu
Do mieszkańców Siechnic i innych kierowców, jeżdżących codziennie DK94 dotarła informacja, że planowana jest przebudowa drogi, ale będzie ona obejmowała tylko odcinek do Marcinkowic, który jest mniej więcej w 2/3 dystansu.
- GDDKiA planuje rozbudowę drogi krajowej nr 94 na odcinku Wrocław-Marcinkowice. Obecnie przygotowywany jest Program Inwestycji, który ustala zakres rzeczowo-finansowy oraz harmonogram przedmiotowej inwestycji - podaje Marta Daniluk z GDKKiA.
Petycja wystosowana przez mieszkańców Siechnic proponowała wiele innowacyjnych i niezbędnych rozwiązań dotyczących przebudowy drogi. Ku ich niezadowoleniu, GDDKiA nie odniosła się do żadnego z nich.
- Na etapie prac projektowych cały odcinek objęty rozbudową zostanie przeanalizowany pod kątem poprawy bezpieczeństwa ruchu. Pozwoli to na ujęcie wszystkich możliwych rozwiązań, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pieszych - dodała Marta Daniluk.
GDDKiA podejmuje pierwsze kroki
Dzięki petycji mieszkańców, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonała kilka inwestycji, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa, m.in. poprzez doświetlenie skrzyżowań. W okresie 2023-2024 dyrekcja chce doświetlić przejścia na drodze krajowej w następujących miejscach:
Radwanice:
- ul. Pogodna/Miedziana,
- ul. Lazurowa/ul. 1 Maja,
- ul. Marii Konopnickiej,
- ul. Poprzeczna , przejście na ul. Poprzecznej,
- ul. Starowiejska/ul. Szkolna,
- ul. Dębowa.
Siechnice:
- rondo DW 372 – wszystkie przejścia,
- ul. Kolejowa /ul. Św. Katarzyny,
- ul. Piastów Śląskich/przejście na ul. Piastów Śląskich,
- ul. Zacisze,
- ul. Ciepłownicza/”wjazd do Lidla”,
- ul. Kwiatkowskiego.
Groblice:
- ul. Kolejowa/ul. Kotowicka
- ul. Kotowicka
- przejście na wysokości posesji ul. Opolska 23
- ul. Fiołkowa
Inny odcinek drogi krajowej nr 94 będzie przebudowany
GDDKiA zaczyna przebudowę DK 94 i 36 pomiędzy Wrocławiem a Lubinem. Powstanie na nim około 60 km drogi po istniejącym lub częściowo nowym śladzie. Planuje się rozbudowę drogi do przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu) w parametrach klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).
Inwestycja ma być bardzo wszechstronna: oprócz budowy obwodnic konkretnych miejscowości, budowy nowych skrzyżowań i przebudowy istniejących, planowane jest stworzenie nowych chodników, ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych i zatoczek autobusowych. Ponadto wykonane zostaną elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, oświetlenie drogowe i elementy ochrony środowiska.

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?