Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jesteś fonoholikiem? Pamiętaj, komórka nie musi Tobą rządzić

Jan Prociak
Radiowiec Maciek Przestalski nie może żyć bez komórki
Radiowiec Maciek Przestalski nie może żyć bez komórki Paweł Relikowski
Z badań wynika, że co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez korzystania z telefonu komórkowego. Co czwarty młody człowiek wróciłby po telefon komórkowy, gdyby zapomniał go zabrać z domu. Fonoholizm - bo tak o zjawisku mówią psychologowie - to coraz poważniejszy problem.

- Wobec powszechności komórek trudno powiedzieć, co jest uzależnieniem, a co tylko codzienną pracą - przyznaje Sylwia Mania, psychoterapeutka. - Ważny jest wiek, w jakim zaczyna się używać telefonu. Dzieci są bardziej podatne na uzależnienia - dodaje.

Psychologowie ukuli już nazwę nowego uzależnienia - fonoholizm. Jest to zjawisko nowe, ale mechanizm jest podobny do tego, który występuje przy uzależnieniach od papierosów czy alkoholu.

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu. Mówią wprost, że wychodząc z domu bez komórki, czują się nieswojo.

- Zajmuję się internetowym biznesem, więc zwykle mam przy sobie trzy telefony - tłumaczy Marcin Szpak, młody przedsiębiorca z Wrocławia. - Nie sądzę, że jestem od nich uzależniony, choć czasami marzę o braku zasięgu - przyznaje.

Psychologowie mówią, że zdarzają się pacjenci skarżący się na to, że bez telefonu odczuwają niepokój, stają się nerwowi i nadpobudliwi. Kontakt telefoniczny zastępuje im spotkania towarzyskie.

- Dla dzisiejszej młodzieży telefon jest naturalnym elementem rzeczywistości. Młodzi uczą się świata poprzez komputer, wykorzystują na co dzień telefon komórkowy i trudno jest im wyobrazić sobie, że można się inaczej z kimś umówić czy skontaktować - mówi Anna Niziołek, psycholog. - Dlatego też tak trudna może być walka z tym zjawiskiem - dodaje.

Są i tacy młodzi ludzie, którzy świadomie rezygnują z komórki. - Czy przez to żyję inaczej niż moi kumple? Nie sądzę - mówi Łukasz Buła, student geografii. - Na pewno wydaję zdecydowanie mniej pieniędzy niż oni - podkreśla.

Jak uniknąć uzależnienia i być rozsądnym użytkownikiem telefonu komórkowego?
Oto kilka rad Anny Nizołek, psychologa, eksperta kampanii "Uwaga! Fonoholizm":

- Najważniejsze są podstawowe funkcje telefonu. Ludzie często zapominają, że telefony komórkowe stworzono do dzwonienia. Wszelkie inne funcje wymyślono później.
- Warto robić sobie przerwy w używaniu telefonu i unikać dzwonienia w weekendy lub o późnej porze.
- Pamiętaj o tym, że to Ty rządzisz telefonem, a nie telefon Tobą. Nie rzucaj wszystkiego tylko dlatego, że ktoś dzwoni. Jeśli sprawa jest ważna, to możesz spodziewać się kolejnego telefonu od tej osoby.
- Najważniejsze to zmienić sposób myślenia. Każde uzależnienie zaczyna się w naszej głowie. Warto o tym pamiętać, gdy niecierpliwie oczekujemy kolejnego esemesa.

Czujecie się uzależnieni od telefonu komórkowego? Czy wyobrażacie sobie spędzenie jednego dnia bez niego? A może fonoholizm to wymyślony problem. Podyskutuj na forum.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto