Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Clean IT, czyli Internet wolny od wolności

Redakcja
Wyciekły poufne informacje projektu Komisji Europejskiej ...
Wyciekły poufne informacje projektu Komisji Europejskiej ... Agnieszka Sinicka
"Clean IT" ma określić nowe metody kontroli użytkowników Internetu.

"Clean IT" to projekt finansowany przez Komisję Europejską, która przeznaczyła na jego rozwój 400 tysięcy euro. Ma on za zadanie ułatwić filtrowanie treści umieszczanych w sieci. Projekt "Czysty Internet" rozwija się od maja 2010 roku, wtedy też pojawiły się pierwsze wątpliwości co do rzetelności jego celów.


Co to jest "Clean IT"?

Koordynatorzy programu zapewniali wtedy jednak, że „będzie się on skupiał się na diagnozie problemów, a w dalszym toku prac zostaną zaproponowane konkretne rozwiązania legislacyjne” - czytamy na stronie internetowej fundacji Panoptykon.

Jednakże poufny dokument, do którego w sierpniu dotarła organizacja European Digital Rights, stawia "Clean IT" w zupełnie innym, "orwellowskim świetle" i swoimi zapisami przypomina umowę ACTA (Debata o ACTA we Wrocławiu: beztroscy politycy i niepotrzebna panika). Z dokumentów wynika, że celem projektu jest wprowadzenie pozaprawnych rozwiązań, które umożliwią blokowanie treści kontrowersyjnych, ale nie zakazanych przez prawo.

Projekt „Czysty Internet” zakłada też, że dostawcy usług internetowych „dobrowolnie” zobowiążą się do aktywnego nadzorowania swoich klientów, blokowania i filtrowania  "niechcianych" treści. Nie jest jednak zdefiniowane, jak rozpoznać taką "treść niechcianą", co poszerza do maksimum pole manipulacji w tym zakresie.


**

"Clean IT" - koniec wolności w Internecie? **

Twórcy projektu rekomendują również zaostrzenie prawa w poszczególnych państwach członkowskich. Wreszcie, wykraczając daleko poza obowiązujące ramy prawne, projekt zmierza do stworzenia prywatnych mechanizmów cenzury, które będą egzekwowane w oparciu o ogólne warunki umów i nie będą poddane żadnej kontroli sądowej.

Po wycieku dokumentu, na stronie Clean IT pojawiło się oświadczenie, w którym możemy przeczytać:

"Dokument jest tylko podstawą do dyskusji i podsumowuje możliwe rozwiązania problemów oraz zawiera pomysły, które muszą być jeszcze ocenione przez naszych publicznych i prywatnych partnerów (...) Na początku roku 2013, po zakończeniu projektu, wszystkie plany i dokumenty zostaną opublikowane".

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto