Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Reanimacji Kultury: Elba zasługuje na więcej!

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Eksmisja Elby w Warszawie
Eksmisja Elby w Warszawie Kamil Fajfer/mmwarszawa.pl
Wrocławskie Centrum Reanimacji Kultury wydało oświadczenie ws. likwidacji squatu Elba w Warszawie.

Wrocławscy squatersi wspierają warszawską Elbę

16 marca warszawscy squatersi z Elby dostali nakaz eksmisji. Firma ochroniarska "Skrzecz" w asyście policji rozpoczęli likwidację squatu przy ul. Elbląskiej w Warszawie (Eksmisja squatu Elba przy ul. Elbląskiej zdjęcia). Po kilkugodzinnych przepychankach z policją i ochroniarzami mieszkańcy squatu wrócili do budynku. W planach są pertraktacje z właścicielem terenu.

Wrocławscy squatersi z Centrum Reanimacji Kultury solidaryzują się z kolegami z Warszawy i zapowiadają swój przyjazd 23 marca do stolicy, kiedy zostanie zorganizowana manifestacja przeciwko likwidacji Elby.

Poniżej możecie przeczytać oświadczenie wrocławskiego Centrum Reanimacji Kultury dotyczącego tej sprawy. Opublikowane zostało na stronie CRK i Facebooku.

"Jesteśmy oburzeni ignorancją firmy Stora Enso i pracującej na jej zlecenie prywatnej firmy ochroniarskiej „Skrzecz”. Nie wspominając o skandalicznej obecności służb miejskich, które w godzinach pracy opłacanej przez podatników broniły prywatnych interesów, stosując środki niewspółmierne do zagrożenia, w tej sytuacji nawet absurdalne.

Zresztą brutalna eksmisja połączona z demolowaniem wnętrz budynków, to obiektywnie nie najlepszy sposób traktowania aktywistów społecznych. Ludzie poświęcający swój czas na tworzenie sytuacji, którymi żywi się miasto, zasługują na wiele więcej. Powołując do życia nieformalne centrum kultury, zagospodarowali przestrzeń porzuconą przez nieodpowiedzialnego właściciela. Bez kolektywu Elba niszczejące budynki przy ul. Elbląskiej 9/11 byłyby tylko jeszcze jednym miejskim nieużytkiem (...)

Elbę i Centrum Reanimacji Kultury łączy wspólna potrzeba odzyskiwania przestrzeni na cele publiczne i zarządzania nią w sposób oddolny. O ile różny jest status prawny użytkowanych budynków, to praca jest tak samo ciężka, a wyzwania i problemy, z którymi codziennie mamy do czynienia są bardzo podobne. Trudno zrozumieć, ile wysiłku wymaga długofalowe działanie i utrzymywanie infrastruktury, szczególnie, kiedy nie są to zawodowe powinności, a potrzeba wynikająca z wrażliwości społecznej. Nie zrozumie tego nikt, kto nie wziął na siebie takiej odpowiedzialności. My rozumiemy to wyjątkowo dobrze, dlatego 23 marca będziemy w Warszawie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto