Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival 2015 we Wrocławiu. Sprawdź program oraz ceny biletów

red/mat.pras
moon/arch. mm
Od 10 do 17 lipca we Wrocławiu potrwa Brave Festival. To będzie festiwal griotów i sztuki opowiadania.

Griot, czyli sztuka pochodząca z Afryki Zachodniej podbije serca wrocławian podczas tegorocznego Brave Festival. Oprócz tego storyteller, bard, arabski hakawati, bakhshi z Azji Środkowej czy ormiański ashug – tradycje narracji znajdziemy w każdej kulturze.

Jak zapowiadają organizatorzy: "Brave Festival 2015 będzie podróżą do Afryki w świat ważnych opowieści. Głównym tematem festiwalu są tradycje griotów. Kim oni są? Opowiadaczami, mędrcami i historykami i muzykami Odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej."

– Grioci stanowią znakomity przykład dla wielu kultur zagrożonych marginalizacją. Kultywują tradycje sięgające dziesiątków pokoleń wstecz. Są żywą pamięcią wspólnoty. Podtrzymują jej tożsamość, a jednocześnie swobodnie poruszają się w szerokim nurcie muzyki światowej. Fascynujące jest to, że są nowatorscy, a jednocześnie kunsztownie zachowawczy – mówi Grzegorz Bral, dyrektor i pomysłodawca Brave Festival.

Kogo zobaczymy w tym roku we Wrocławiu? O tym zadecydowała Sona Jobarteh, która jest kuratorką 11. edycji Brave Festival. Wielu artystów, których wybrała, nigdy wcześniej nie występowało w Polsce, a nawet w Europie. Jednym z najważniejszych jest Balla Kouyaté z Mali, wirtuoz balafonu i przedstawiciel jednego z najstarszych griockich klanów, którego historia sięga 700 lat wstecz. Inspiracji w czasach jeszcze dawniejszych poszukuje Abou Diarra, inny artysta z Mali, czerpiący z tradycji myśliwych ludu Mandingo. Nie zabraknie również griotek. Oprócz Sony Jobarteh, kuratorki festiwalu, która także wystąpi na scenie – po raz pierwszy w ducie ze swoim ojcem, Sanjally Jobartehem - zobaczymy przedstawicielkę griotów z kultury mauretańskiej. Coumbane mint Ely Warakane czaruje mocnym, poruszającym głosem, poezją i opowieściami pustyni. W programie festiwalu znajdą się także artyści reprezentujący inne regiony i kultury Afryki. Niepowtarzalne tańce, śpiewy i instrumenty z głębi lasu równikowego przedstawi grupa Ndima, stworzona przez Pigmejów Aka z Kongo. Natomiast tradycje muzyczne, w których rytmy Afryki Wschodniej płynnie łączą się z arabskimi melodiami, zaprezentuje grupa Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble.

W tym roku Przegląd Filmowy Brave Festival odbędzie się równolegle z częścią performatywną festiwalu. Zobaczymy 14 filmów, których twórcy koncentrują się na świecie opowiadaczy, przedstawiają różne tradycje narracji, a także przybliżają uniwersalne znaczenie opowieści dla człowieka. Bohaterem cyklu retrospektywnego jest tunezyjski reżyser, scenarzysta i pisarz Nacer Khemir. Zobaczymy jego znaną trylogię pustyni: „Wanderers of the Desert”, „The Dove's Lost Necklace” i „Bab'Aziz”, a także dwa najnowsze filmy: „Szeherezadę” i „Looking for Muhyiddin”. Wyświetlone będą również trzy dokumenty o griotach. Na przykład film Volkera Goetze „Griot” przedstawia Ablaye Cissoko, senegalskiego piosenkarza i instrumentalistę grającego na korze. Z kolei film Marcina Sautera „Hakawati” pokazuje ginącą tradycję opowiadaczy z Bliskiego Wschodu. W programie przeglądu są także filmy, których twórcy skupili się na uniwersalnej dla człowieka potrzebie opowiadania. Niezwykły jest dokument „The Machine Which Makes Everything Disappear” w reżyserii Tinatin Gurchiani. To wyjątkowy obraz gruzińskiego społeczeństwa, nakreślony przez pryzmat opowieści samych Gruzinów.

Program Brave Festival 2015

Program Brave Festival można znaleźć na stronie organizatora

Bilety na Brave Festival 2015

Sprzedaż biletów i karnetów na wszystkie wydarzenia Brave Festival 2015 jest dostępna na stronie internetowej http://2015.bravefestival.pl/ Zainteresowani mogą kupić pojedyncze bilety lub karnety na ścieżkę główną festiwalu. Ceny zaczynają się od 10 zł.

Z kolei sprzedaż w Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58) rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 17 lipca 2015. Sprzedaż biletów na seanse filmowe w ramach Przeglądu Filmowego Brave Festival (11-16.07) w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego dostępna po 22 maja.

Sprzedaż biletów na spektakle, na które pozostały wolne miejsca prowadzona jest na pół godziny przed ich rozpoczęciem w miejscu danego wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto