18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bi Kidude wprowadzała wrocławianki w tajniki kobiecości (ZDJĘCIA)

JU
fot. materiały prasowe organizatora
Kobiety wielu pokoleń, od dojrzałych pań po matki z malutkimi córkami, wzięły udział w tajemniczym widowisku przeznaczonym wyłącznie dla nich.

Widowisko zostało otwarte tradycyjną pieśnią z Zanzibaru śpiewaną przez Bi Ngwali, Bi Fatma i Fatma Juma. Pieśni towarzyszyły dźwięki afrykańskich bębnów oraz zmysłowy taniec Fatmy Jumy. Rytuał inicjacji unyago, który podczas spektaklu został przybliżony kobietom, ma na celu wdrożenie dojrzewających dziewcząt w dorosłe życie i przygotowanie ich do życia w małżeństwie.

Relacja z drugiego dnia Brave Festivalu (ZDJĘCIA)

Proces ten nie ma ściśle wyznaczonych czasowych ram - zazwyczaj trwa około tygodnia, a czasem nawet kilka miesięcy. W tym czasie dziewczęta poznają przede wszystkim tajniki życia seksualnego, zachowywania się wobec mężczyzny, a także wobec teściów i sąsiadów. Zwraca się uwagę na sposoby pielęgnacji ciała przed i po stosunku, a także ubierania i malowania. W ceremoni inicjacji unyago na Zanzibarze uczestniczy najbardziej doświadczona kobieta - stuletnia Bi Kidude, która przeprowadziła ją także dla festiwalowej kobiecej publiczności we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Podczas spektaklu Fatma Juma objaśniała jakich akcesoriów używa się do przeprowadzenia ceremonii. Można było poczuć zapach wonnych kadzideł, przepasać się kangą (dwuczęściowym barwnym strojem), a nawet uczestniczyć w elementach ceremonii przy dźwiękach bębnów i radosnych pieśni. Szczegóły rytuału muszą jednak pozostać tajemnicą kobiet, gdyż sekret ten jest ściśle chroniony przed mężczyznami.

W środę w ramach festiwalu Brave można było też obejrzeć spektakl „Pieśni Leara” prezentowany przez Teatr Pieśń Kozła i posłuchać chóru Casletila. W Synagodze pod Białym Bocianem chór zaprezentował tradycyjne gruzińskie pieśni wykonane w oryginalnych ludowych skalach harmonicznych. Zaś w klubie festiwalowym Mleczarnia trzy młode kobiety wchodzące w skład zespołu Sutari w interesujących aranżacjach wykonały ludowe piosenki, przyśpiewki i kołysanki. Przybory kuchenne uczyniły elementami występu. Oprócz skrzypiec i wiolonczeli podczas koncertu użyto też tarek, deseczek i …miksera.

PROGRAM festiwalu Brave znajdziesz TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto