Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz Marilyn Monroe w Pałacu Spaetgena

MW
materiały promocyjne
Wystawa obrazów Andrzeja Stroki rusza 8 marca o godz. 17 (Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Spaetgena, ul. Kazimierza Wielkiego 35). Potrwa do 31 marca.

Była niekwestionowaną gwiazdą kina, ikoną popkultury i ideałem kobiecości. Od śmierci Marilyn w roku 1962 jej mit jest ciągle żywy i nieustannie stanowi inspiracje dla artystów. Od 1981 roku jej fenomen fascynuje również Andrzeja Strokę, który namalował wówczas cykl obrazów poświęconych aktorce. Po kilkudziesięciu latach powraca do tego tematu.

Andrzej Stroka nadaje zdjęciom aktorki nowy, malarski wyraz. Operuje żywymi kolorami rozłożonymi na dużych plamach barwnych. W swoich pracach nie unika charakterystycznych dla aktorki symboli jej wizerunku takich jak: zmysłowy uśmiech, czerwone usta czy słynna blond fryzura. Jak sam mówi: „Marilyn Monroe (…) interesuje mnie jako ikona popkultury. Przyglądam się jej życiu, które było bardzo tragiczne. Mimo że odniosła olbrzymi sukces, nie ma w nim hurraoptymizmu”. Andrzej Stroka opowiada historię pewnej kobiety. Pozornie doskonale wszystkim znanej, gwiazdy filmowej, ikony popkultury, symbolu amerykańskiego snu. Wykorzystuje narosłe wokół tej postaci mity, a zarazem z nimi polemizuje. Z obrazów wyłania się portret pewnej siebie, spełnionej kobiety, ukrywającej jednak inną, smutną twarz. Na części portretów Marilyn Monroe artysta umieszcza cytaty aktorki, które razem z jej malarskim wizerunkiem pozwalają lepiej poznać tę intrygująca kobietę. Prezentowane obrazy poza popisem mistrzowskiego warsztatu Andrzeja Stroki są również zderzeniem dwóch światów: istniejącej w świadomości wszystkich wielkiej ikony kina i współczesnego artysty, który pokazując Marilyn Monroe przez pryzmat wykreowanej przez nią samą i publiczność idyllicznej postaci, próbuję dotrzeć do tego, co skrywa maska hollywoodzkiej gwiazdy.

Andrzej Stroka urodził się w 1953 w Krakowie. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, projektuje i aranżuje wystawy. Malarstwo studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współwłaściciel Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wystaw zbiorowych w kraju u zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych m.in. w Polsce, Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, USA, Szwajcarii, Meksyku, Kanadzie, Anglii, Kuwejcie. Od 1979 roku zorganizował i zaaranżował kilkadziesiąt wystaw sztuki polskiej w kraju i zagranicą m.in.: Waldemara Świerzego, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Cybisa, Jerzego Dudy-Gracza i innych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto