MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Via crucis” – Koncert Wielkopostny w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

Tomasz Pawlak
Nastrojowy koncert w filharmonii w Wałbrzychu „Via crucis”
Nastrojowy koncert w filharmonii w Wałbrzychu „Via crucis”
Tuż przed Niedzielą Palmową, w sobotę 23 marca 2024 roku, Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu serdecznie zaprasza na niezwykły Koncert Wielkopostny pt. "Cierniami uwieńczona…". Podczas tego wyjątkowego wydarzenia usłyszysz ekscytujące wykonanie kompozycji Pawła Łukaszewskiego "Via crucis", której tematem jest Droga Krzyżowa Jezusa Chrystusa.

Paweł Łukaszewski to wybitny twórca nowoczesnej muzyki sakralnej, którego dzieła cieszą się uznaniem na całym świecie. W jego bogatym dorobku można znaleźć takie kompozycje jak "Dominum benedicite in aeternum" na chór mieszany, orkiestrę instrumentów dętych i perkusję (1994); "Vesperae pro defunctis" na chór gregoriański, dwa chóry mieszane, małe i duże organy oraz orkiestrę (1995), czy "Recordationes de Christo moriendo" na mezzosopran i orkiestrę kameralną (1996).

Opowiadając o genezie swojego utworu "Via crucis", kompozytor wyznaje: "Od lat fascynuje mnie okres Wielkiego Postu w liturgii Kościoła Katolickiego, a szczególnie polskie pieśni wielkopostne, które wnoszą niezwykłą głębię i piękno, zwłaszcza pod względem artystycznym, głównie dzięki swojej melodyjności." Praca nad "Via crucis" trwała od 1998 do 1999 roku. Początkowo był to zlecany utwór dla Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie, a później stał się podstawą jego doktoratu sztuki, który obronił w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w latach 1999-2000.

"Via Crucis" skomponowana przez Pawła Łukaszewskiego jest dziełem przeznaczonym na czterech solistów

Baryton, tenor, kontratenor oraz recytatora, a także na chór mieszany, orkiestrę i organy. W tym godzinnym utworze baryton wciela się w postać Chrystusa, tenor pełni rolę innych postaci, jak na przykład Piłata, zaś kontratenor i recytator na zmianę pełnią funkcję Ewangelisty. Każda z kolejnych części sygnalizowana jest przez uderzenia pionów orkiestrowych, które łatwo rozpoznać dla słuchaczy jako numery poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej. W przejściach między stacjami można usłyszeć melodie polskich pieśni pasyjnych.

Od premiery w 2002 roku "Via Crucis" była wykonywana w licznych polskich filharmoniach i świątyniach

Transmitowana była przez Polskie Radio. Zyskała również uznanie za granicą, między innymi w Norwich Cathedral i West Road Concert Hall w Cambridge, Wielka Brytania. Koncerty w Cambridge 29 i 30 marca 2008 roku zostały zarejestrowane i wydane na płycie CD przez brytyjskie wydawnictwo Hyperion Records.

W Wałbrzychu „Via crucis” wykonana zostanie przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Wrocławski Chór Żeński i Męski Zespół Wokalny I Signorii pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny oraz solistów: Jakuba Borowczyka (kontratenor), Sebastiana Macha (tenor), Bartosza Lisika (baryton) i aktora Jacka Zawadzkiego. Za przygotowanie chórów odpowiada Izabela Polakowska-Rybska.

Koncert odbędzie się 23 marca 2024 r., o godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej (ul. Słowackiego 4, Wałbrzych). 

Bilety:

  • 50 zł – normalny
  • 30 zł – ulgowy

Są do kupienia w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej ([email protected], 501-674-397) lub online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto