Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za kilka lat nie poznacie Psiego Pola

Anras
Anras
Rynek, knajpki, pasaż handlowy, wyremontowane kamienice oraz budowa nowych dróg. Za kilka lat Psie Pole zmieni swoje oblicze nie do poznania.

W samym sercu dzielnicy, wzdłuż ulicy Krzywoustego ma powstać coś w rodzaju małego Rynku. W tym celu wyremontowano już szesnaście kamienic. W kolejce do rewitalizacji czeka kolejnych pięć. Mają zostać odrestaurowane do końca 2010 roku. Za kamienicami, po północnej stronie, urzędnicy zaplanowali pasaż handlowy.

- Po remoncie oficyn od strony podwórka mogłyby się znaleźć sklepiki, knajpki i punkty usługowe - mówi Sebastian Wolszczak, kierownik projektów rewitalizacyjnych. - Oprócz tego, w budynku po dawnym kinie Fama chcielibyśmy umieścić centrum kultury z mediateką i biblioteką. Budynek należy jednak do Odry Film i będziemy musieli go pozyskać - dodaje.

Problemem Psiego Pola, z którym chcą sobie poradzić urzędnicy w ramach projektów rewitalizacyjnych, są korki na ulicy Krzywoustego. W przyszłości miałaby ona przestać być główną arterią łączącą Psie Pole z Zakrzowem i Kiełczowem.

Rynek zostanie wyłączony z ruchu tranzytowego


Co więcej, ulica Krzywoustego zostałaby wyłączona z ruchu kołowego na odcinnku, gdzie zaczyna się rynek na Psim Polu do Kiełczowskiej. - Mogłyby się nią poruszać wyłącznie autobusy i samochody okolicznych mieszkańców. W przyszłości również tramwaj - mówi Wolszczak.

Najwcześniej będzie to jednak możliwe po 2012 roku, gdyż trzeba przebudować infrastrukturę drogową. Prace zaczną się już w przyszłym roku. Z alei Jana Sobieskiego zostanie dobudowany prawoskręt w kierunku ulicy Bora Komorowskiego. Oprócz tego trwają prace projektowe nad ulicą Nowogorlicką. Miałaby ona połączyć skrzyżowanie ulic Krzywoustego i Bora Komorowskiego ze zbiegiem ulic Mulickiej i Gorlickiej. - Jej zadaniem byłoby wyprowadzenie ruch tranzytowego z Ryneczku - stwierdza Wolszczak.

Pierwsze efekty rewitalizacji są już widoczne


W planach jest również poprowadzenie obwodnicy południowej Psiego Pola. Biegłaby ona tuż nad rzeką Widawą od alei Sobieskiego w kierunku ulicy Litewskiej. - To byłby bypass, który odciążyłby znacznie centrum Psiego Pola - mówi Wolszczak.

Obecnie w rejonie objętym planem rewitalizacji mieszka około 3,5 tysiąca osób. Cześć działek rolnych sąsiadujących z terenami zalewowymi nad rzeką Widawą miałaby zostać przekształcona w działki budowlane. Wszystko zależy oczywiście od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Dobrze by było, żeby zabudowa nie przekraczała pięciu kondygnacji - mówi Wolszczak. Docelowo, po budowie osiedli w tym rejonie Psiego Pola mogłoby zamieszkać nawet 13 tysięcy ludzi więcej.

Mieszkańcy Psiego Pola są zadwoleni z pomysłów miasta. - Przebudowa infrastruktury drogowej to świetny pomysł. Teraz korki na Krzywoustego zaczynają się od godziny 8, a kończą o 20. Każdy sposób na ich rozładowanie jest dobry. Podobają mi się również plany rewitalizacji i stworzenie Ryneczku. To ożywi życie społeczności lokalnej - mówi Paweł Skaba.

Photo Day 4.5: rejs po Odrze
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto