Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Europa - to nasza historia"

Amoralia
Amoralia
Od 1 maja do 5 sierpnia we Wrocławskiej Hali Stulecia będzie można oglądać wystawę "Europa - to nasza historia".

Wystawa powstała w Brukseli w 2007 roku dla uczczenia 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Polska edycja została poszerzona i dopasowana do polskiego kontekstu. Pracował nad tym Komitet Naukowy pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana.

- Wystawa ta ma pozwolić zrozumieć i przeżyć Europę. Europa ma być przedmiotem doświadczenia, tutaj oczywiście w pigułce - mówi prof. Krzysztof Pomian.

Ekspozycja opowiada historię Europy od 1945 r. do roku 2007, czyli poszerzenia Unii Europejskiej o Bułgarię i Rumunię. Mamy tutaj dwa wątki: polityczny (zimna wojna, upadek totalitaryzmu) oraz społeczny (przemiany cywilizacyjne i obyczajowe).

Centralnym punktem polskiej części wystawy jest urna wyborcza, symbol demokratycznych przemian. Nie zabrakło tam także tablicy z postulatami sierpniowymi oraz słynnego plakatu wyborczego "W samo południe" z 1989 r.

Oprócz wielkiej historii znanej z książek, wystawa opowiada także historie zwykłych ludzi - 27 bohaterów ze wszystkich krajów UE, uczestników najważniejszych wydarzeń. Polskim bohaterem jest Jerzy Borowczak, działacz Solidarności.

Na wystawie będzie można obejrzeć około 1000 oryginalnych eksponatów z niemal 80 muzeów Europy i USA, a także prezentacje multimedialne, zdjęcia, symulacje komputerowe.


Zdjęcie lotnicze Kolonii z 1945 r. W tej samej sali na ekranie, w kilku językach, wyświetlany jest bilans II wojny światowej.


Zimną wojnę symbolizować mają m.in. wycelowane w siebie rakiety


W sali poświęconej upadkowi kolonializmu będą prezentowane m.in. zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego, oraz fragmenty jego książek czytane przez lektora. Sala dedykowana jest pamięci pisarza.


W sali poświęconej upadkowi ZSSR, z kolei, zobaczymy postaci i wydarzenia, które do tego upadku się przyczyniły, m.in." wojna w Afganistanie, rosyjscy dysydenci, papież Jan Paweł II, stan wojenny w Polsce, Gorbaczow i Reagan, Czarnobyl...


Polska część wystawy. Plakaty wyborcze z pierwszych, częściowo wolnych wyborów w 1989 r.


Fragment zdjęcia 27 bohaterów Europy. Wśród nich znaleźli się m.in. Inga i Klaus Stuermer, którzy wykopali tunel pod murem berlińskim i uciekli na Zachód, Gyuli Csicsa z Węgier, który jako 12-latek prowadził dziennik podczas węgierskiej rewolucji oraz Jerzy Borowczak – jedna z czołowych postaci strajku w Stoczni Gdańskiej. Każdy z nich ma na wystawie poświęconą sobie instalację.

Serwis specjalny festiwalu Era Nowe Horyzonty 2009
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto