Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”. Zapraszamy na wernisaż stałej wystawy Regionalnej Izby Pamięci w Kątach Wrocławskich

r
Fragment wystawy w Regionalnej Izbie Pamięci w Kątach Wrocławskich, która 5 czerwca 2021 r. ponownie otwiera się dla zwiedzających w nowowyremontowanej siedzibie (na zdjęciach)
Fragment wystawy w Regionalnej Izbie Pamięci w Kątach Wrocławskich, która 5 czerwca 2021 r. ponownie otwiera się dla zwiedzających w nowowyremontowanej siedzibie (na zdjęciach) źródło: materiały prasowe
Okienko zachęca, by zaglądnąć do wnętrza izby. W rogu duże drewniane łóżko z wezgłowiem, zaścielone wzorzystą kapą. Nad nim obraz Jezusa, błogosławiącego z łódki słuchający lud. Obok fotografia ślubna gospodarzy. Na kaflowej kuchni garnki, na stole drewniana szkolna tabliczka, okulary, fajka. Jakby gospodarze wyszli na chwilę, np. do pobliskiej apteki, magla czy sklepu. To fragment wystawy w Regionalnej Izbie Pamięci w Kątach Wrocławskich, która 5 czerwca 2021 r. ponownie otwiera się dla zwiedzających w nowowyremontowanej siedzibie, inaugurując swój powrót wernisażem stałej ekspozycji zatytułowanej: „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”.

Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, które prezentowane są w specjalnie zbudowanej według projektu Marka Stanielewicza z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oprawie scenograficznej imitującej zabudowę śródrynkową z lokalami mieszkalnymi, usługowymi i warsztatami, nad którymi góruje wieża ratuszowa.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze czy elementy wyposażenia zakładów rzemieślniczych: szewskiego, kowalskiego oraz fotograficznego. Są to przedmioty zarówno pozostawione przez opuszczających swe kąckie domy w wyniku powojennego przesunięcia granic niemieckich mieszkańców, jak i przywiezione z różnych stron przez przybywających tu polskich przesiedleńców.

Celem wystawy jest ukazanie powojennych warunków życia codziennego mieszkańców ziemi kąckiej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, jakie zaszły tu po 1945 r. Dlatego też jest to miejsce spotkania przedmiotów „niemieckich” i „polskich”, z którymi związane są konkretne historie dawnych niemieckich i nowych polskich mieszkańców. Zgromadzone obiekty odwzorowują te skomplikowane dzieje, jak ręcznie pisana i zdobiona kronika miasta Kąty z końca XIX w. oddana przez wysiedlaną Niemkę polskiemu dziecku za garść cukierków, czy sztandar polskiej drużyny strażackiej z 1946 r. przerobiony ze sztandaru niemieckich strażaków.

Warty uwagi jest ponadto sam budynek, w którym mieści się Regionalna Izba Pamięci. Jego budowę rozpoczęto z początkiem XIX w., odpowiadając na potrzeby ewangelickich mieszkańców ówczesnych Canth. Budynek zaprojektował Karl Friedrich Schinkel – jeden z najwybitniejszych architektów tamtych czasów. Budową interesował się, finansował a także wizytował król pruski Wilhelm III. Kościół przestał pełnić swoją funkcję w 1945 r. Zamieniony został na kino, później dom kultury a następnie sklep. Z oryginalnego wnętrza świątyni pozostał jedynie niewielki fragment stropu z pomalowanymi ręcznie deskami. W 2020 r. zakończony został gruntowny remont całej budowli. Odtworzono oryginalną elewację ze zdobieniami, odnowiono wnętrza i zaadaptowano je na cele biblioteczne i ekspozycyjne.

Regionalna Izba Pamięci powstała dzięki pasji i zaangażowaniu lokalnych miłośników historii i regionalistów, skupionych w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Kąckiej. Członkowie Stowarzyszenia przez lata gromadzili eksponaty, spisywali wspomnienia i dawne historie. Obecna ekspozycja powstała we współpracy z Gminą Kąty Wrocławskie, Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu.

Trochę historii…

Uroczyste otwarcie Regionalnej Izby Pamięci odbyło się 15 lutego 2010 r. Izba działała na tyłach budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich.

Szybko okazało się, że zgromadzone zbiory nie zmieszczą się w małym pomieszczeniu i konieczne będzie znalezienie nowego lokum. Z pomocą przyszły ówczesne władze Gminy Kąty Wrocławskie i we wrześniu 2011 r. udostępniły Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Kąckiej lokal na pierwszym piętrze dawnego kościoła ewangelickiego z przeznaczeniem na Regionalną Izbę Pamięci.

Prace remontowe trwały do marca 2012 r., a 18 maja oficjalnie wznowiono udostępnianie zbiorów Regionalnej Izby Pamięci. Powierzchnia wystawiennicza powiększyła się z 60m² do 240 m². W końcu można było bez przeszkód prezentować zgromadzone lokalne pamiątki, jak również powiększać zbiory bez obaw o brak miejsca. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej prowadziło w tym czasie w Izbie wiele projektów edukacyjnych, dzięki którym dzieci, młodzież i sympatycy historii mogli poznać swój region, odkryć zapomniane dzieje naszej gminy, włączyć się w budowanie lokalnej tożsamości.

Podczas prac remontowych budynku kościoła ewangelickiego Izba, dzięki pomocy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, tymczasowo przeniesiona była do hali widowiskowej przy ul. Brzozowej. Kolejne przeprowadzki były trudne logistycznie, pojawiły się również problemy z miejscem przechowywania zbiorów o dużych gabarytach. Długo trwały także perturbacje związane z powrotem na piętro kościoła ewangelickiego. W międzyczasie powstał scenariusz wystawy i projekt zabudowy uwzględniający zasoby Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej i dostosowany do potrzeb lokalnej społeczności. Ostatecznie 16 grudnia 2019 r. została podpisana czterostronna umowy pomiędzy Gminą Kąty Wrocławskie, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, Ośrodkiem „Pamięć i przyszłość” oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Kąckiej na organizację wystawy zatytułowanej „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”.

źródło: materiały prasowe

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto