Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Planują rewitalizację placu św. Mikołaja

MGO
Tadeusz Szczyrbak ma pomysł, jak zrewitalizować miejsce ważne dla mieszkańców Szczepina
Tadeusz Szczyrbak ma pomysł, jak zrewitalizować miejsce ważne dla mieszkańców Szczepina Tomasz Hołod
Jest szansa, że plac świętego Mikołaja, przy skrzyżowaniu ulic Rybackiej i Zachodniej, się zmieni. Powstały dwa plany jego rewitalizacji. Autorem pierwszego jest były przewodniczący rady osiedla Szczepin, Tadeusz Szczyrbak. Drugi projekt wykonała w ramach pracy inżynierskiej doktorantka architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Anna Tomaszewska.

Szczyrbak posadziłby na placu więcej drzew i postawił więcej ławek. Ogrodziłby go i wprowadziłby zakaz wchodzenia tam z psem.
- Tu był kościół i cmentarz. Teraz ludzie brodzą w błocie, a psy załatwiają swoje potrzeby. To miejsce się marnuje - mówi Szczyrbak.

W centrum placu postawiłby kilka tablic informacyjnych dla turystów i klomb z kwiatami, a w rogu, obok szkoły - zorganizowałby plac zabaw dla dzieci. Tadeusz Szczyrbak uważa pl. św. Mikołaja, gdzie jeszcze do 1945 r. stał kościół św. Mikołaja, za ważne miejsce nie tylko Szczepina.
- Mogłoby to być kolejne wrocławskie miejsce spotkań, które przyciągnęłoby turystów - mówi Szczyrbak, który w latach 2005-2010 był przewodniczącym rady osiedla Szczepin i zabiegał w magistracie o pieniądze na rewitalizację placu. - Dowiedziałem się wtedy, że przed Euro 2012 nie ma szans na zarezerwowanie w budżecie funduszy na ten cel - mówi.

Ale nie zamierza na tym poprzestać. Planuje założyć Towarzystwo Przyjaciół Szczepina, które powalczy o to, by osiedle stało się atrakcyjne dla wrocławian i przyjezdnych. Aby znalazło się w przewodnikach turystycznych.

Natomiast Anna Tomaszewska zajęła się pl. św. Mikołaja w ramach pracy inżynierskiej, bo jest to miejsce położone blisko centrum i ważne dla pieszych. Zaprojektowała tam fontannę działającą w programie świetlnym, podobną jak ta przy pl. Grunwaldzkim.

- W mojej wyobraźni jest to miejsce wypoczynku wrocławian - mówi doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego. Dodaje, że jeśli prace archeologiczne odsłoniłyby ruiny kościoła, przesłoniłaby je pancerną szybą, by przechodnie i turyści mogli oglądać je z góry. Natomiast krzyż przy ul. Szczepińskiej, przy którym mieszkań-cy regularnie ustawiają w wazonach świeże kwiaty, przeniosłaby tam, gdzie wcześniej był ołtarz zniszczonego przez bombę kościoła.

Teren należy do Zarządu Zieleni Miejskiej. Arkadiusz Filipo-wski z biura prasowego magistratu informuje, że pomysł został mu przekazany w środę.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto