Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Otwarcie Labiryntu Praw Człowieka [wideo]

Redakcja
Browar Mieszczański przy Hubskiej zamienił się w multimedialną i interaktywną Powszechną Deklarację Praw Człowieka.

Wszystko za sprawą projektu młodych ludzi z Wrocławia, Turcji, Finlandii i Bułgarii, którzy ceglane ściany Browaru pokryli się artykułami z deklaracji, zdjęciami oraz hasłami związanymi z tematyką praw człowieka.

Nad Labiryntem Praw Człowieka, bo tak nazywa się instalacja, młodzi ludzie pracowali ponad tydzień.

- Każda z grup zajmuje się konkretnym pomieszczeniem - opowiada Roosa Laaksonen z Finlandii. - Mieliśmy artykuły z Deklaracji Praw Człowieka i musieliśmy wyobrazić sobie, jak chcielibyśmy przedstawić ich "łamanie" - dodaje.

Labirynt składa się z kilku pomieszczeń, każde związane jest z innymi prawami. Studenci zajmowali się m.in. problemem nierówności kobiet i mężczyzn, niewolnictwem wśród dzieci czy przemocą domową.

Ale wystawa to nie tylko eksponaty. Wrocławianie,  którzy odwiedzą browar będą mogli m.in. za pomocą specjalnego toru przeszkód przygotowanego przez stowarzyszenie Ostoja, będą mogli przekonać się z jakimi problemami borykają się na co dzień niepełnosprawni .

- Chcemy, żeby ludzie nie tylko oglądali naszą wystawę - tłumaczy Dorota Kowalska, pomysłodawca labiryntu. - Zależy nam, żeby sami zaangażowali się i zastanowili nad tematem łamania tych praw.

Ważnym elementem ekspozycji będą także tematy rodziny i małżeństwa. Organizatorzy chcą m.in. pokazać że nie tylko tradycyjna rodzina ma znaczenie, ale ważne są również pary homoseksualne. Twórcy wystawy kategorycznie sprzeciwiają się również zmuszaniu do małżeństwa.

- Prawa człowieka są bardzo istotne w życiu społecznym - mówi Aydin Kaleoglu z Turcji. - Zajmuję się przy projekcie tematem małżeństwa. Chcę przybliżyć problem młodych kobiet, które zmuszane są do małżeństwa ze starszymi mężczyznami. Ten problem dotyczy mojego kraju - dodaje.

Według wolontariuszy przestrzeganie praw człowieka zależy od poziomu zaspokojenia potrzeb społeczeństwa.

- To co wydaje się problemem w jednym kraju, może w ogóle nie interesować innych państw. Przykładowo kraje rozwinięte mogą zajmować się promowaniem praw dla związków homoseksualnych, bo nie borykają się z głodem. - mówi Dorota Kowalska - To jak w piramidzie Masłowa - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto