Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław łączy biznes z nauką

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Projekt Sunrise jest tworzony przez wrocławskich studentów oraz doktorantów i adresowany właśnie do nich. Celem tej inicjatywy jest połączenie nauki z biznesem.

- Projekt Sunrise ruszył w czerwcu bieżącego roku. Obecnie działa jedynie w obrębie Wrocławia. Cała inicjatywa jest ruchem oddolnym studentów, polega na łączeniu nauki i biznesu. Nasze miasto rozwija się biznesowo i warto to wykorzystać, tym bardziej że studenci tego nie zauważają, niestety – mówi Krzysztof Parjaszewski, pomysłodawca projektu, student informatyki.

Projekt pomaga więc tym studentom, którzy mają pomysł na sukces, ale konieczne jest przy tym wsparcie biznesu. Sunrise wspiera komercjalizację polskiej nauki poprzez komunikowanie się młodych naukowców i przedstawicieli biznesu, którzy chcą finansować badania przygotowane przez studentów. Inicjatywę wspierają m.in. Urząd Marszałkowski, Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Giełda Papierów Wartościowych, Dolnośląska Rada Przedsiębiorczości i Nauki i Fundacja Magnus.

Do projektu chętnie przyłączyły się liczne koła naukowe zarówno Uniwersytetu Wrocławskiego, jak i Politechniki Wrocławskiej: Koło Naukowe "Kredek", Koło Naukowe Przybysz, Koło Naukowe Studentów Socjologii, KN Ekspresja i Koło Naukowe EESTEC.

W ramach projektu organizowane są konferencje. Na najbliższej, która odbędzie się 18 listopada w budynku D-20 Politechniki Wrocławskiej przy ulicy Janiszewskiego 8 będzie można wysłuchać kilku prelekcji, zobaczyć prezentacje kół naukowych oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym.

- Koła naukowe przejmują rolę innych organizacji studenckich. Coraz częściej to one organizują życie pozanaukowe instytutu czy wydziału, aktywizują studentów, bronią praw studentów, a nawet stają się zapleczem dla polityki wewnątrzuczelnianej, dlatego chcemy pokazać się na najbliższej konferencji w ramach projektu Sunrise – mówi Stanisław Kamykowski, prezes Koła Naukowego Studentów Socjologii.

Dla przykładu na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej trudno znaleźć studenta powyżej trzeciego roku, który nie współpracowałby już z zakładami produkcyjnymi. Podobnie studenci Uniwersytetu Wrocławskiego nie uciekają od zamierzeń biznesowych.

- Zamierzamy aktywnie działać. W przyszłości planujemy wspólne tworzenie biznesplanów i stworzenie bazy tematów prac magisterskiej. Sądzę, że taka baza byłaby bardzo przydatna. W jednym miejscu moglibyśmy znaleźć specjalizacje z różnych dziedzin – twierdzi Parjaszewski.

Ekipa Sunrise już prowadzi rozmowy dotyczące utworzenia cyfrowej platformy wymiany informacji pomiędzy studentami i biznesmenami. Wkrótce okaże się, czy młodemu pokoleniu Wrocławia uda się połączyć naukę z biznesem.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto