Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Ci politycy będą walczyć o nasze głosy w jesiennych wyborach. Zobacz

Andrzej Zwoliński
„Biorące miejsca” na listach Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej zostały już obstawione. Kandydatów uzgodnionych z Inicjatywą Polską,  Nowoczesną  i Zielonymi zaprezentowano w poniedziałek.

W okręgu wyborczym nr 1 czyli jeleniogórsko-legnickim:
1 Piotr Borys – pochodzi z Bolesławca, były europoseł PO, a obecnie radny Sejmiku Dolnośląskiego. 
2 Zofia Czernow – wieloletnia prezydent Jeleniej Góry,  posłanka PO-KO
3 Robert Kropiwnicki - legniczanin, poseł PO-KO
4 Iwona Krawczyk – pochodzi z Jawora, posłanka PO-KO
5 Ewa Drozd – głogowianka, posłanka PO-KO
Na tej liście znajdzie się jeszcze Włodzimierz Bartkowiak z Partii Zielonych, na razie jednak nie ujawniono z jakiego miejsca. 

W okręgu wyborczym nr 2 czyli wałbrzyskim:
1 Tomasz Siemoniak – wałbrzyszanin, były szef MON, obecnie poseł PO-KO
2 Monika Wielichowska – pochodzi z Nowej Rudy, posłanka PO-KO
3 Agnieszka Kołacz-Leszczyna – wałbrzyszanka, posłanka PO-KO
4 Tomasz Szuszwalak – emerytowany komendant świdnickiej Straży Pożarnej, radny z PO powiatu świdnickiego
5 Tomasz Mitraszewski – radny powiatu dzierżoniowskiego, związany z Nowoczesną
Na tej liście mają znaleźć się jeszcze: Sylwia Kozłowska-Osojca i Sławomir Machrowski z Partii Zielonych. Póki, co nie wiadomo jednak z których miejsc wystartują. 

W okręgu wyborczym nr 3 czyli wrocławskim:
1 Małgorzata Kidawa-Błońska - posłanka PO-KO, wicemarszałek Sejmu. Jest warszawianką
2 Małgorzaty Tracz - liderka Partii Zielonych na Dolnym Śląsku, pochodzi z Bolesławca.
3 Michał Jaros – wrocławski poseł PO-KO 
4 Sławomir Piechota – wrocławski poseł PO-KO
5 Aldona Młyńczak – wrocławska posłanka PO-KO
6 Joanna Augustynowska – wrocławska posłanka PO-KO
7 Krzysztof Mieszkowski – wrocławski poseł Nowoczesnej
Co z Bogdanem i Barbarą Zdrojewskimi oraz pozostałymi kandydatami?

Przedstawione listy mają jeszcze uzupełnić działacze koalicyjnych ugrupować, samorządowcy i lokalni działacze społeczni. Ostateczny kształt kandydackich list poznamy 19 sierpnia wraz z tymi do Senatu. Wtedy to zbierze się zarząd krajowy PO by je zatwierdzić. Wciąż nie wiadomo, czy na listach Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla Bogdana Zdrojewskiego i jego żony Barbary Zdrojewskiej.  - To są bardzo mocne kandydatury we Wrocławiu, będziemy o tym z pewnością jeszcze dyskutować, wydaje mi się, że będą z nami – powiedziała nam Małgorzata Kidawa-Błońska. Koalicja PO-KO pójdzie do wyborów pod hasłami obligatoryjności referendów po zebraniu miliona podpisów pod projektami ustaw, wprowadzenia głosowania przez internet, legalizacji związków partnerskich, specjalnych premii dla zarabiających poniżej 4,5 tys zł brutto miesięcznie. Koalicja Obywatelska obiecuje też wprowadzenie powszechnego finansowania zabiegów in vitro, pakietu pomocowego dla seniorów czy wreszcie skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów. Przy czym termin oczekiwania nie będzie dłuższy niż 21 dni. Oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut.
„Biorące miejsca” na listach Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej zostały już obstawione. Kandydatów uzgodnionych z Inicjatywą Polską, Nowoczesną i Zielonymi zaprezentowano w poniedziałek. W okręgu wyborczym nr 1 czyli jeleniogórsko-legnickim: 1 Piotr Borys – pochodzi z Bolesławca, były europoseł PO, a obecnie radny Sejmiku Dolnośląskiego. 2 Zofia Czernow – wieloletnia prezydent Jeleniej Góry, posłanka PO-KO 3 Robert Kropiwnicki - legniczanin, poseł PO-KO 4 Iwona Krawczyk – pochodzi z Jawora, posłanka PO-KO 5 Ewa Drozd – głogowianka, posłanka PO-KO Na tej liście znajdzie się jeszcze Włodzimierz Bartkowiak z Partii Zielonych, na razie jednak nie ujawniono z jakiego miejsca. W okręgu wyborczym nr 2 czyli wałbrzyskim: 1 Tomasz Siemoniak – wałbrzyszanin, były szef MON, obecnie poseł PO-KO 2 Monika Wielichowska – pochodzi z Nowej Rudy, posłanka PO-KO 3 Agnieszka Kołacz-Leszczyna – wałbrzyszanka, posłanka PO-KO 4 Tomasz Szuszwalak – emerytowany komendant świdnickiej Straży Pożarnej, radny z PO powiatu świdnickiego 5 Tomasz Mitraszewski – radny powiatu dzierżoniowskiego, związany z Nowoczesną Na tej liście mają znaleźć się jeszcze: Sylwia Kozłowska-Osojca i Sławomir Machrowski z Partii Zielonych. Póki, co nie wiadomo jednak z których miejsc wystartują. W okręgu wyborczym nr 3 czyli wrocławskim: 1 Małgorzata Kidawa-Błońska - posłanka PO-KO, wicemarszałek Sejmu. Jest warszawianką 2 Małgorzaty Tracz - liderka Partii Zielonych na Dolnym Śląsku, pochodzi z Bolesławca. 3 Michał Jaros – wrocławski poseł PO-KO 4 Sławomir Piechota – wrocławski poseł PO-KO 5 Aldona Młyńczak – wrocławska posłanka PO-KO 6 Joanna Augustynowska – wrocławska posłanka PO-KO 7 Krzysztof Mieszkowski – wrocławski poseł Nowoczesnej Co z Bogdanem i Barbarą Zdrojewskimi oraz pozostałymi kandydatami? Przedstawione listy mają jeszcze uzupełnić działacze koalicyjnych ugrupować, samorządowcy i lokalni działacze społeczni. Ostateczny kształt kandydackich list poznamy 19 sierpnia wraz z tymi do Senatu. Wtedy to zbierze się zarząd krajowy PO by je zatwierdzić. Wciąż nie wiadomo, czy na listach Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla Bogdana Zdrojewskiego i jego żony Barbary Zdrojewskiej. - To są bardzo mocne kandydatury we Wrocławiu, będziemy o tym z pewnością jeszcze dyskutować, wydaje mi się, że będą z nami – powiedziała nam Małgorzata Kidawa-Błońska. Koalicja PO-KO pójdzie do wyborów pod hasłami obligatoryjności referendów po zebraniu miliona podpisów pod projektami ustaw, wprowadzenia głosowania przez internet, legalizacji związków partnerskich, specjalnych premii dla zarabiających poniżej 4,5 tys zł brutto miesięcznie. Koalicja Obywatelska obiecuje też wprowadzenie powszechnego finansowania zabiegów in vitro, pakietu pomocowego dla seniorów czy wreszcie skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów. Przy czym termin oczekiwania nie będzie dłuższy niż 21 dni. Oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Oto ugrupowania i koalicje, które są już gotowe wyborów i kończą układanie list. Zobaczcie szczegóły w opisach pod zdjęciami w naszej galerii

To już pewne, do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę 13 października. Wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów. By wystartować, poszczególne ugrupowania czy koalicje muszą do 24 sierpnia powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 3 września zarejestrować kandydatów na senatorów i listy kandydatów na posłów. Póki co, tylko Prawo i Sprawiedliwość ma gotowe listy kandydatów, choć na razie ich do końca nie ujawniło.

Koalicja Obywatelska jest nieco dalej w lesie, w jej szeregach jeszcze do 17 sierpnia potrwają targi o miejsca na listach pomiędzy Platformą Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi. Choć czołowych kandydatów już znamy.

Blok lewicowy wciąż jeszcze nie wypracował do końca nawet „jedynek” na listach kandydatów, ale jak zapewnili nas działacze tworzących go ugrupowań, nastąpi to najpóźniej do końca tego tygodnia. Wiadomo już za to, że partie lewicowe pójdą do jesiennych wyborów jako Komitet Wyborczy Lewica, przy czym podstawą organizacyjną będzie SLD. Sojusz Lewicy Demokratycznej musiał zmienić statut i zwrócić się do sądu o zmiany w ewidencji partii politycznych tak, aby miejsce obecnie obowiązującego oficjalnego skrótu nazwy ugrupowania SLD - zastąpiło słowo "Lewica".

Podobno bliscy dogadania się, co do wspólnego startu są ludowcy i Paweł Kukiz. Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów z Wrocławia, potwierdził nam, że wystartują pod szyldem PSL-Koalicji Polskiej. Znamy już też nawet część kandydatów.

Wreszcie Bezpartyjni Samorządowcy. Jeszcze niedawno, pewnym wydawał się ich wspólny start w wyborach razem z Kukiz15. Jednak lider Bezpartyjnych Samorządowców, prezydent Lubina Robert Raczyński, po tym jak dowiedział się o rozmowach Pawła Kukiza z Konfederacją, zdecydowanie odrzucić współpracę z jego ruchem. Bezpartyjni Samorządowcy ogłosili ostatecznie, że wystartują w wyborach do parlamentu samodzielnie.

Nie wykluczone, że we Wrocławiu zdąża jeszcze zgłosić swoje komitety wyborcze Konfederaci czy niezależni – na przykład Bogdana Zdrojewskiego i jego żony, czy Józefa Piniora do Senatu. Na kolejnych stronach przedstawiamy jednak ugrupowania, które to zadeklarowały i szykując się do zgłoszenia komitetów wyborczych kompletują listy kandydatów.

Na kolejnych stronach prezentujemy ugrupowania, które – wszystko na to wskazuje – wystartują we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w jesiennych wyborach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto