MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna zakrada się na Dolny Śląsk. Ptaki śpiewają radośnie, a tysiące śnieżyc cieszy oko w parku w Postolinie 50 km od Wrocławia

Tomasz Pawlak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiosna zaczyna się już odzywać w Dolinie Baryczy. Każdego roku, w tym czasie, park w Postolinie rozkwita białymi kwiatami śnieżyc i przebiśniegów. Staje się on popularnym celem wycieczek dla mieszkańców okolicznych miejscowości, a coraz częściej doceniają go również mieszkańcy Wrocławia. Przyjeżdżają w okolice Milicza, by podziwiać budzącą się do życia przyrodę i posłuchać pięknego śpiewu ptaków. A przede wszystkim dywany białych kwiatów.

Tysiące Śnieżyć zachwyca w Parku w Postolinie

Park w Postolinie w powiecie milickim o powierzchni 5,20 ha został założony w latach 60. XIX wieku przez hrabiego Heinricha von Salischa, właściciela lokalnych majątków Postolin i Karmin, który był pasjonatem dendrologii i leśnictwa. Ze względu na różnorodność drzew nasadzonych w parku, jest on często nazywany arboretum. W 1945 roku pałac w centrum parku został zniszczony, pozostawiając tylko skromne ruiny. Dzisiaj park jest własnością Nadleśnictwa Milicz.

W parku rośnie ponad sto gatunków i odmian drzew i krzewów, z których 40 to gatunki obce, które nie występują
naturalnie w Polsce. Oprócz tego można tu znaleźć cudownie kwitnącą w lutym śnieżycę, która w stanie dzikim występuje głównie w środkowej i południowej Europie, z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego.

Poza obszarami górskimi śnieżyce można podziwiać tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce

W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach, szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530–180 m n.p.m. Poza obszarami górskimi występuje rzadko, jedynie na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce.

Od 2014 roku śnieżyca jest objęta w Polsce ochroną częściową, wcześniej, od 1946 roku, znajdowała się pod ochroną ścisłą. Narażona jest na wyginięcie z powodu masowego zrywania, a także niszczenia jej siedlisk w nadrzecznych łęgach podczas regulacji rzek.

Śnieżycę można podziwiać zaledwie 50 km od Wrocławia, w Postolinie

W pobliżu parku znajduje się ścieżka przyrodnicza prowadząca na wzgórze Joanny, gdzie można obejrzeć zabytkową leśną basztę myśliwską „Odyniec”. Dodatkowo, w sąsiedztwie znajduje się ścieżka rowerowa prowadząca wprost nad Stawy Milickie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto