Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej kamer w centrum miasta

Monika Dubec
Monika Dubec
Do listopada we Wrocławiu uruchomionych zostanie 35 dodatkowych kamer. To pierwszy etap rozbudowy miejskiego monitoringu. Pokaż Monitoring we Wrocławiu na większej mapie

Pierwsze urządzenia jest już montowane na Starym Mieście.

- W tym roku chcemy założyć 35 kamer. 31 obrotowych i cztery stałe. Przede wszystkim będą one na budynkach i lampach - tłumaczy Stanisław Kosiarczyk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. - Obraz z nich, na razie drogą radiową, będzie przekazywany do dwóch miejsc: komisariatu policji na ul. Trzemeskiej i do naszego centrum przy ul. Zapolskiej - dodaje.

Nowy system monitoringu ma być cyfrowy, jakość obrazu będzie przez to dużo lepsza niż z obecnych 16 kamer umieszczonych na Rynku i Ostrowie Tumskim.

- Nagrania z nowego sprzętu będą mogły już stanowić dowód w sądzie podczas rozprawy. Widoczna będzie na nich np. twarz osoby czy rejestracja samochodu - podkreśla Stanisław Kosiarczyk.

W samym Rynku jest już kilkanaście kamer


Co o monitoringu sądzą mieszkańcy Wrocławia? - Dzięki temu będziemy czuć się bardziej bezpiecznie. Mi kamery na ulicach nie przeszkadzają. Przecież jak się nic złego nie robi, to nie ma się czego bać - przyznaje Karolina. - Po jakimś czasie i tak się zapomni, że w danych miejscach są kamery.

Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy kamery naprawdę wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.

- Pijani studenci nie będą przecież zważać na monitoring. Ich kamery nie przestraszą - mówi Justyna.

W większości przypadków miasto otrzymało już oficjalną zgodę na zamontowanie kamer na budynkach nienależących do gminy. Problem jest jedynie z właścicielami
obiektu przy pl. Orląt Lwowskich.

Widok z kamer wrocławskiej straży miejskiej


Po Starym Mieście miasto nowoczesnym monitoringiem chce objąć place i ulice w Śródmieściu. W tym rejonie porządku i bezpieczeństwa strzec ma 40 urządzeń, które zamontowane zostaną po przeprowadzeniu rewitalizacji tamtejszych kamienic. Następnymi rejonami będą: Krzyki, Fabryczna i Psie Pole. Stamtąd obraz będzie już przekierowywany do nowej siedziby Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej.

35 kamer oraz urządzenia niezbędne do ich obsługi kosztować będą 3,5 miliona złotych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto