Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Następna ulica we Wrocławiu zaopatrzona w progi zwalniające. Kierowcy nie ukrywają wzburzenia

Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Paweł Relikowski / Polska
Kolejna ważna strategicznie ulica we Wrocławiu została zaopatrzona w progi zwalniające. Mowa o ulicy Grota-Roweckiego, która pozwala dojechać do centrum miasta mieszkańcom Ołtaszyna i Wojszyc. Jako, że jest to jedyna droga do centrum, bardzo często generuje korki. Tym większe jest rozgoryczenie kierowców z powodu nowych progów zwalniających, które jeszcze bardziej utrudniają przejazd.

Redakcja "Gazety Wrocławskiej" i "Naszego Miasta" otrzymuje bardzo wiele wiadomości na temat nowych progów zwalniających, których ostatnio pojawia się bardzo dużo. Zostały one postawione m.in. na ulicy Ślężnej, czyli głównej drodze dojazdowej do Bielan Wrocławskich i autostrady A4

Co dają nowe progi zwalniające?

- Cóż to za inwestycja na ul. Grota-Roweckiego? Zamontowane zostały dwa progi zwalniające w odległości 30 metrów. Czy Grota-Roweckiego w niedługim czasie ma się stać ul. Terenową i mieć próg na progu? Na czyj wniosek wykonywane są tego typu prace? - pyta sfrustrowany czytelnik i dodaje, że na południowych osiedlach Wrocławia ruch samochodowy będzie ogromny dopóki nie zorganizuje się lepszej komunikacji publicznej.

Zobacz też:

Progi to skutek bezmyślności kierowców?

Tomasz Sikora z Urzędu Miasta twierdzi, że zwiększona ilość progów zwalniających wpłynie na spokojniejszą jazdę kierowców przez miasto.

- Wszyscy się zgadzamy, że progi są niewygodne, niekomfortowe dla kierowców. Nikt nie lubi progów. Ale są, jak dotąd, najskuteczniejszym sposobem spowolnienia ruchu i poprawy bezpieczeństwa. Nie ograniczają przepustowości tak jak skrzyżowanie i mają minimalny wpływ na komfort jazdy w komunikacji miejskiej - mówi Tomasz Sikora.

Główne lokalizacje nowych progów to miejsca, w których pojawia się wielu przechodniów: przejścia dla pieszych czy przystanki autobusowe. Jeśli chodzi o ulicę Grota-Roweckiego, o taką inwestycję zabiegał Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz Rada Osiedla Wojszyce, która zgłaszała taką potrzebę. Głównym sprawcą byli kierowcy wyprzedzające autobusy na podwójnej ciągłej, bez wcześniejszego zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo.

- Należy podkreślić, iż progi w rejonie skrzyżowania z ulicą Oboźną zlokalizowane są tuż przy przystankach autobusowych. Zapewnienie komfortowej wymiany pasażerów było priorytetem. Przed progami obowiązuje także ograniczenie prędkości do 30 km/h - dodaje Tomasz Sikora.

Inwestycja będzie kosztować 41 820 zł brutto. Podobne progi i ograniczenia prędkości zostały zastosowane przy skrzyżowaniu z ulicą Gałczyńskiego, w pobliżu przystanków MPK.

Zobacz też:

Progi zwalniające będą stale przybywać

Wnioski o tego typu inwestycje są najczęściej wpływającymi prośbami do Wydziału Inżynierii Miejskiej we Wrocławiu.

- Zgłoszenia od mieszkańców, policji czy rad osiedli wymagają naszej interwencji w postaci opracowania projektu docelowej organizacji ruchu. Stosowanie progów zwalniających ma na celu wymuszenie ograniczenia prędkości samochodów wyłącznie w tych miejscach i na tych drogach, na których inne metody są niewystarczające. Liczba projektów uspokojenia ruchu jest na tyle duża, że co roku zmuszeni jesteśmy wybierać te do najpilniejszej realizacji - mówi nam Tomasz Sikora.

Według Urzędu Miejskiego, dotychczas postawione ograniczenia spowalniają kierowców i zwiększają bezpieczeństwo przechodniów.

Do kiedy będą stawiane nowe progi?

- Jeśli kierowcy we Wrocławiu przestaną przekraczać przepisową prędkość i stwarzać zagrożenie dla pieszych, miasto będzie sukcesywnie rezygnować z progów - mówi Sikora.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto