W Noc Muzeów wejdź do Domku Miedziorytnika, miejsca pracy Eugeniusza Geta Stankiewicza

Małgorzata Matuszewska
Paweł Relikowski
Udostępnij:
W Domku Miedziorytnika można już zobaczyć wystawę "Oszmiański aparatczik" z fotografiami Janusza Stankiewicza. Na co dzień Domek jest czynny dla wszystkich chętnych po mailowym zgłoszeniu (e-mail: [email protected]). W Noc Muzeów 2013 otworzy swe podwoje dla wszystkich w godzinach 17-22.

Eugeniusz Get Stankiewicz, znakomity artysta plastyk, 14 maja skończyłby 71 lat. Z tej okazji można zwiedzać Domek Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, gdzie mieszkał i pracował. W Noc Muzeów w Domku na gości będzie czekał Janusz Stankiewicz, brat artysty.

– W Noc Muzeów, czyli w sobotę (18 maja) w godz. 17-22 w Domku Miedziorytnika będzie czekał na zwiedzających Janusz Stankiewicz, brat artysty – zaprasza prof. Marek Stanielewicz, kustosz Domku Miedziorytnika.
Czytaj
wywiad z Januszem Stankiewiczem

W Domku Miedziorytnika można zobaczyć wystawę "Oszmiański aparatczik" z fotografiami Janusza Stankiewicza. – To wystawa dokumentująca życie artysty od najmłodszych lat, są na niej także zdjęcia rodzinne, których nie robił pan Janusz – opowiada prof. Marek Stanielewicz. Wystawa będzie czynna do połowy lipca.

Po śmierci artysty Domek Miedziorytnika powoli zmienia się w galerię jego prac i miejsce pracy twórczej wrocławskich studentów Akademii Sztuk Pięknych. – Jest już gotowa pracownia graficzna, w której mogą pracować studenci. Do końca lipca uporządkujemy pierwsze piętro, na którym będą się spotykać członkowie Instytutu Gładyszewa – opowiada prof. Marek Stanielewicz.
Zobacz
co to jest Instytut Gładyszewa
– W Domku wciąż trwają prace dokumentacyjne. Get Stankiewicz zostawił mnóstwo projektów plakatów, zdjęcia, rysunki. Wszystkie te prace zamieniamy na pliki elektroniczne – opowiada prof. Marek Stanielewicz.
Późną jesienią w oknie od strony Rynku stanie telewizor, w którym przez całą dobę będzie można oglądać filmy oraz slajdy o twórczości i życiu artysty.
We wrześniu zostanie otwarta wystawa, którą przygotowuje Cezary Buśko, prezentująca archeologiczne ślady wrocławskich krasnoludków.
Domek jest czynny dla zwiedzających bezpłatnie po zgłoszeniu chęci zobaczenia wnętrza (e-mail: [email protected]). Od czerwca Domkiem Miedziorytnika zarządzać będzie Biuro Festiwalowe Impart Wrocław 2016 i są plany, żeby Domek był otwarty, jak galerie, w wyznaczonych godzinach. – Na razie wciąż są tam prywatne rzeczy Geta, które należy chronić i uporządkować – tłumaczy prof. Marek Stanielewicz.


Gdzie jeszcze warto zajrzeć podczas Nocy Muzeów 2013? PEŁEN PROGRAM WYDARZEŃ NOC MUZEÓW 2013 WROCŁAW I DOLNY ŚLĄSK znajduje się tutaj.

Eugeniusz Get Stankiewicz urodził się w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Prowadził pracownię grafiki warsztatowej na PWSSP, był pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zmarł 10 kwietnia 2011 roku.

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, był związany z kulturą studencką. Swoje prace wystawiał m.in. w Galerii Teatru STU w Krakowie, Galerii Sceny Plastycznej Leszka Mądzika w Lublinie, Galerii Kordegarda i Zachęta w Warszawie.
W kamieniczce "Jaś" przy kościele św. Elżbiety w 1995 roku stworzył tzw. Domek Miedziorytnika.
Zajmował się rysunkiem, grafiką warsztatową i użytkową, miedziorytnictwem, medalierstwem, malarstwem, projektował m.in. plakaty dla "Solidarności". W swojej twórczości wykorzystywał motyw głowy (nazwanej „Łbem”) o własnych rysach. Często łamał konwencje i prowokował. Jego prace można oglądać w muzeach i galeriach, bywają także wmurowane w budynki, bramy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie